Barnevernet pozwalało prostytuować się swojej podopiecznej

27 listopada 2015 | AKTUALNOŚCI | BARNEVERN - URZĄD OCHRONY DZIECI | SPOŁECZEŃSTWO |

Foto: Jørege Eide NRK/ScanPress.net Foto: Jørege Eide NRK/ScanPress.net

Lokalny oddział Barnevernet w Bergen poddany został surowej krytyce. Okazało się, że pracownicy tej instytucji przymykali oczy na prostytuowanie się jednej z wychowanek.

Barnevernet – Służba Ochrony Dzieci – powołana została do ochrony dzieci przed przemocą fizyczną i psychiczną. W tym celu została wyposażona w daleko idące uprawnienia, mające w porę zapobiec przypadkom stosowania wszelkiego rodzaju przemocy i wykorzystywania – także seksualnego – dzieci i młodzieży.

Jedna dziewcząt znajdujących się pod opieką ośrodka Barnevernet w Bergen regularnie robiła wypady do centrum miasta w celu uprawiania prostytucji. Barnevernet wiedziało o tym procederze, lecz nie zrobiło nic aby położyć kres tej sytuacji. W kilku przypadkach nastolatka została pobita, sprawę zgłoszono na policję, ale ta ją umorzyła.

– Sprawa jest nadzwyczaj poważna. Jest to przypadek nowego nadużycia wobec tej dziewczynki, ale tym razem sprawcą jest państwo norweskie. Jest to tym bardziej karygodne, jako że dziewczynka trafiła do Barnevernet z powodu niedostatecznej opieki nad nią  – stwierdziła Helga Arianson, lekarz wojewódzki, w wywiadzie dla dziennika Bergens Tidende.

Przeprowadzona kontrola nadzoru stwierdza, że dziecku nie zapewniono odpowiedniej opieki oraz naruszono Ustawę o Dzieciach.

– Bardzo ubolewamy, że dziecko to nie otrzymało dostatecznej opieki w okresie pobytu w ośrodku dla podopiecznych Barnevernet. Opinie Lekarza Wojewódzkiego traktujemy zawsze bardzo poważnie. Przyjrzymy się naszej pracy i ją skorygujemy – powiedziała Anne-Lise Hornæs, kierowniczka Działu ds. Dzieci i Rodzin w gminie Bergen.

Raport z kontroli stwierdza, że Barnevernet w Bergen podjęło kroki w celu zapobieżenia podobnym przypadkom w przyszłości.

Źródło: NTB, BT.

Przeczytaj również:

  • Rodzeństwo pod opieką Barnevernet gwałcone przez ojca12 grudnia 2015 Rodzeństwo pod opieką Barnevernet gwałcone przez ojca Gmina Gjøvik wypłaci parze rodzeństwa ponad 3 miliony koron odszkodowania za nadużycia seksualne ze strony ojca. Miały one także miejsce, gdy dziećmi opiekowało się […]
  • Barnevernet zabiera dzieci na sali porodowej11 kwietnia 2016 Barnevernet zabiera dzieci na sali porodowej Szczęście pary Norwegów, świeżo upieczonych rodziców, było krótkotrwałe: Barnevernet odebrało im dopiero co narodzone bliźnięta prosto z sali porodowej.  Natasha Olsen Myra (l. 24) […]
  • Norwegowie uciekli przed Barnevernet do Polski3 lipca 2016 Norwegowie uciekli przed Barnevernet do Polski Para Norwegów, którym wcześniej odebrano tuż po porodzie dzieci, postanowiła po ich odzyskaniu wyjechać do Polski. Ponieważ decyzja o oddaniu dzieci nie była ostateczna, Norwegowie zostali […]