Breivik oskarża Norwegię o tortury

15 marca 2016 | AKTUALNOŚCI | SPRAWA BREIVIKA |

Fot. Aposten/ScanPress.net Fot. Aposten/ScanPress.net

Anders Behring Breivik, skazany na 21 lat więzienia za terroryzm, oskarża państwo norweskie o tortury. Dzisiaj rusza proces w sprawie o „nieludzkie traktowanie” w więzieniu.

Norweg został po zapadnięciu wyroku umieszczony ostatecznie w więzieniu o zaostrzonym rygorze bezpieczeństwa w Skien w południowej Norwegii.

Rozprawa będzie trwała 4 dni, ScanPress.net jest jedynym medium z Europy Środkowej, które uzyskało dostęp do bezpośredniego wstępu na salę sądową. Będziemy relacjonować codziennie z przebiegu procesu. Jest nią przystosowana do tego celu sala gimnastyczna więzienia w Skien.

Po wejściu na salę rozpraw Breivik pozdrowił zgromadzonych dziennikarzy gestem „Heil Hitler”. Według adwokata Storrvika Breivik zmienił poglądy na klasycznie nazistowskie i twierdzi jednocześnie, że Brevik zarzucił wiarę chrześcijańską jako „promującą słabość” i przeszedł na odynizm, a więc czci starogermańskiego boga Odyna. Początkowo Breivik w swoim manifeście odcinał się od nazizmu.

„Więzienie w więzieniu”

Øystein Storrvik, adwokat Breivika, stwierdził w pierwszym dniu procesu, że najpilniej strzeżony więzień Norwegii jest przedmiotem „nieludzkiego traktowania”, sprzecznego z prawami człowieka i docelowym przywróceniem go społeczeństwu. Stwiedza on, że Breivik wykazuje objawy urazu psychicznego, wynikająceto z totalnej izolacji, jakiej został poddany po ogłoszeniu wyroku w maju 2012.

„Więzienie nie może być gorsze od kary śmierci” – stwierdził Storrvik w swoim występieniu w poniedziałek na sesji przedpołudniowej. Breivik skarży się na częste rewizje nago, także przy udziale kobiet, używanie detektorów do metalu podczas ich przeprowadzania. Nie ma on żadnego kontaktu z więźniami. Jedynym kontaktem ludzkim jest personel więzienia. W takich warunkach spędził on już 4,5 roku. Także kontakt z adwokatem odbywa się przez szybę.

Zdaniem Breivika naruszane są artykuły  3 i 8  Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, mówiące o „torturach” i „poniżającym traktowaniu” oraz „karze” odbywając karę więzienia.

ABB1-HEM_4965

Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net

Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net

Państwo reprezentowane przez adwokata Mariusa Emberlanda, twierdzi ze swojej strony, że zaostrzony reżim obywania kary, podyktowany szczególnym rodzajem zbrodni, jakie popełnił Breivik, mieści się w ramach prawnych. Sędzią głównym jest Helen Andenæs Sekulic.

– Prawa człowieka nie są łamane

Zdaniem adwokata Emberlanda odbywanie kary samo w sobie nie jest nieludzkie, co potwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Kara jest i powinna być dotkliwa. Także odbywanie kary w zakładzie o podwyższonym rygorze bezpieczeństwa jest zgodne z konwencjami.

– Breivik nie zawsz mówi prawdę, kieruje się pragmatyką. Pamiętajmy, że jego zamiarem jest przedstawienie siebie w roli męczennika w oczach ludzi dzielących jego poglądy – zauważył Marius Emberland. Izolacja Breivika ma na celu zapobieżenie procesowi radykalizacji jego zwolenników. Dlatego Breivik nie ma dostępu do internetu a może jedynie pisać listy ręcznie lub na maszynie do pisania. Emberland podał przykład listu od rosyjskiego neonazisty, który kontrola więzienna zatrzymała.

Mimo ostrej kontroli Anders Breivik wysłał i otrzymał ponad 4000 listów od chwili rozpoczęcia odsiadywania kary więzienia w 2012. Tylko 600 z nich zostało zatrzymane. Breivik niekiedy próbował ominąć kontrolę korespondencji używając bardzo małego pisma, trudnego do odczytania.

Komentatorzy norwescy stwierdzają, że Norwegii będzie trudno obronić ekstremalny rygor izolacji Breivika, szczególnie na dłuższą metę, a w praktyce – do końca życia. Jest to podyktowane dodatkową klauzulą mówiącą o wyroku prewencyjnym, co oznacza przedłużanie kary więzienia dopóki skazany stwarza zagrożenie dla społeczeństwa.

TV, Playstation, DVD i Discman

Breivik ma do dyspozycji 3 cele, z których jedna jest celą mieszkalną ca. 3 x 4 m, druga podobnej wielkości służy do pracy, a trzecia jest mini-siłownią. Są w nich okna, jest bieżnia i inny sprzęt do trenowania. W celi mieszkalnej ma własną lodówkę, DVD, konsolę Playstation oraz biurko z maszyną do pisania. Ma on dostęp do telewizji, radia i gazet. Gotuje sobie sam i brał udział w więziennym konkursie budowy domków z piernika.

Breivik studiuje politologię łącząc się telewizyjnie z uniwersytetem.

Spodziwany jest wyrok uniewinniający Norwegię, co pociągnie za sobą odwołanie do Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu.

Oto relacja z pierwszego dnia rozprawy udostępniona przez telewizję NRK:


ScanPress.net śledzi sprawę, wkrótce aktualizacja i wideo z procesu.

Przeczytaj również:

  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]
  • Breivik zaskarży karę izolacji2 kwietnia 2014 Breivik zaskarży karę izolacji Anders Behring Breivik, skazany na 21 lat więzienia zamachowiec, chce zaskarżyć do sądu warunki odbywania kary. W sobotę minie 1000 dni od czasu rozpoczęcia odsiadki. Odbył on je w […]
  • Anders Behring Breivik będzie studentem17 lipca 2015 Anders Behring Breivik będzie studentem Skazany na 21 lat za terroryzm Anders Behring Breivik otrzymał miejsce na studiach na Uniwersytecie w Oslo. Będzie on studiował politologię, ale nie otrzyma stopnia licencjata. Na pięć […]