Breivik zaskarży karę izolacji

2 kwietnia 2014 | AKTUALNOŚCI | SPOŁECZEŃSTWO | SPRAWA BREIVIKA |

Breivik podczas rozprawy - maj 2012. Fot: Henryk E. Malinowski, ScanPress.net. Breivik podczas rozprawy - maj 2012. Fot: Henryk E. Malinowski, ScanPress.net.

Anders Behring Breivik, skazany na 21 lat więzienia zamachowiec, chce zaskarżyć do sądu warunki odbywania kary. W sobotę minie 1000 dni od czasu rozpoczęcia odsiadki. Odbył on je w całkowitej izolacji od innych współwięźniów. 

Przypadek Breivika stanowi wielkie wyzwanie dla norweskiego wymiaru sprawiedliwości oraz systemu penitencjarnego. Jego przypadek najpierw spowodował zastosowanie kary prewencyjnej więzienia, oznaczającej w praktyce, że człowiek, który zabił 77 osób, już nigdy nie wyjdzie na wolność.

Kolejnym problemem stały się warunki odbywania kary. Breivik dysponuje w więzieniu Skien dwoma pomieszczeniami, z których jedno wykorzystuje jako siłownię. Ma telewizor, konsolę gier komputerowych, ale nie ma komputera z internetem. Jednak jest on całkowicie odcięty od wszelkiego kontaktu ze współwięźniami.

Dodatkowa kara

– To kara dodatkowa – stwierdza Tor Jordet, adwokat Breivika w rozmowie z dziennikiem „Aftenposten”. – Wyrok sądowy w postaci kary pozbawienia wolności jest karą samą w sobie, na jaką zostaje skazany oskarżony. Więzień nie powinien otrzymywać dodatkowej kary w postaci zaostrzenia przez Państwową Służbę Penitencjarną i Resocjalizacji (Kriminalomsorgen) warunków odbywania kary – zauważa Tor Jordet.

– Breivik odcięty jest od kontaktu z innymi więźniami i zabrania mu się w dużym stopniu korespondowanie ze światem zewnętrznym – dodaje Tor Jordet. – Wydaje się to być nielegalną karą i oczywistym naruszeniem praw człowieka, gdy jest to uzasadniane czynami, za które już został skazany – stwierdził adwokat Breivika.

Tor Jordet zasygnalizował, że w imieniu Breivika rozważa wstąpienie w tej sprawie na drogę sądową. Sam Breivik złożył skargę, określając w lutym 2013 warunki odbywania kary, jako „tortury”.

W opinii Haralda Stabella, jednego z najbardziej znanych adwokatów norweskich, którego kancelaria także reprezentowała wiele ofiar masakry na wyspie Utøya, sprawa Breivika, choć ma szczególny charakter, nie uzasadnia poddania go dodatkowo izolacji. – Muszą istnieć inne sposoby ograniczenia groźby ucieczki wraz z zapewnieniem mu osobistego bezpieczeństwa – stwierdził Harald Stabell.

Więzienie w Skien.

Więzienie w Skien.

Także zadniem Kristiana Andenæsa, profesora w Instytucie Kryminologii i Socjologii Prawniczej na Uniwersytecie w Oslo, 33 miesiące w całkowitej izolacji jest ekstremalnie długim czasem. – Nie można tego uzasadnić żadnym prawem norweskim, ani międzynarodowym – stwierdził Andenæs w rozmowie z „Aftenposten”. Izolacja wraz z brakiem programu resocjalizacji jest w istocie dodatkową karą, sprzeczną z norweskim prawodawstwem.

Podobny pogląd reprezentuje także adwokat John Christian Elden: – Uzasadnianie izolacji potrzebą zapewnienia mu bezpieczeństwa w sytuacji, gdy Breivik sam sobie tego nie życzy, jest w najlepszym razie wątpliwe.

Adwokat Elden również reprezentował w czasie procesu ofiary Breivika.

Władze podkreślają, że pomimo zaostrzonych warunków odbywania kary sytuacja Breivika mieści się w granicach normy. – Nie stworzyliśmy dla Breivika nowego prawa, stosujemy aktualnie obowiązujące przepisy – oznajmiła Marianne Vollan z Kriminalomsorgen.

Anders Behring Breivik będzie mógł 22 lipca 2021, po odbyciu 10 lat kary, ubiegać się o ropatrzenie wyroku więzienia prewencyjnego, który ma zostać zastosowany po tym, jak minie 21 lat podstawowej kary więzienia.

 

Przeczytaj również:

  • Breivik domaga się PlayStation3 – grozi strajkiem głodowym14 lutego 2014 Breivik domaga się PlayStation3 – grozi strajkiem głodowym Jak podała norweska „Dagbladet” skazany w 2012 r. na 21 lat więzienia za terroryzm Anders Behring Breivik (l. 34) w liście skierowanym do agencji AFP oznajmia, że rozpocznie strajk […]
  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]
  • Anders Behring Breivik będzie studentem17 lipca 2015 Anders Behring Breivik będzie studentem Skazany na 21 lat za terroryzm Anders Behring Breivik otrzymał miejsce na studiach na Uniwersytecie w Oslo. Będzie on studiował politologię, ale nie otrzyma stopnia licencjata. Na pięć […]