Jens Stoltenberg będzie nowym szefem NATO

19 marca 2014 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA |

Jens+Stoltenberg+Prime+Minister+Norway+Jens+EbzBhaq5IX_l

Jens Stoltenberg (l. 55), przewodniczący Norweskiej Partii Robotniczej i premier Norwegii w latach 2000 – 2001 i 2005 – 2013, ma zostać ogłoszonny w przyszłym tygodniu kolejnym szefem NATO. Informacji tej przedstawianej jako pewnik udzieliło dziennikowi „Aftenposten” źródło znajdujące się „w centrum procedur wyborczych NATO”. 

Duńczyk Anders Fogh Rasmussen, obecny sekretarz generalny NATO, kończy kadencję w sierpniu 2014. Według informacji podanych wcześniej przez telewizję TV2 Stoltenberg miał być faworytem zarówno prezydenta USA Baracka Obamy oraz  niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Zdaniem niektórych komentatorów poparcie amerykańskiego prezydenta może być ukłonem w stronę Norwegii z powodu przyznanej mu Nagrody Pokojowej Nobla w 2009. Stoltenberg był jednym z najbardziej popularnych premierów norweskich i jest doceniany za swe talenty organizacyjne, zdolność do osiągania konsensusu oraz dobre stosunki z wieloma przywódcami państw, m.in. Angelą Merkel.

Najnowsze doniesienia mówią o tym, że Jens Stoltenberg uzyskał także poparcie brytyjskiego premiera Davida Camerona i prezydenta Francji, Francoise Hollande. Zatem 4 najważniejsze kraje NATO miały być zgodne co do kandydatury Stoltenberga.

Zdjęcie: AP/ScanPress

Zdjęcie: AP/ScanPress

Stoltenberg zdobył szczególne uznanie społeczeństwa norweskiego za sposób rozładowania emocji i opanowania kryzysu państwa po aktach terroru dokonanych przez Breivika w lipcu 2011. Po przegranych wyborach do Stortingu (parlamentu norweskiego) został on specjalnym wysłannikiem ONZ ds. klimatu. Ogłoszenie nazwiska 14-stego szefa Paktu Północnoatlantyckiego może nastąpić już w najbliższym tygodniu w związku ze szczytem na temat bezpieczeństwa atomowego w Hadze, a nawet już w poniedziałek 24.03. w związku z wizytą Baracka Obamy. Informator „Aftenopsten” zaprzeczył jednak, że ogłoszenie nazwiska kandydata nastąpi teraz. Bardziej prawdopodobne jest, że będzie to miało miejsce podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli 25 i 26.03.

Miły komplement

– Miło jest być wymienianym, ale tak jak w to było w ostatnich miesiącach, nie mogę ani potwierdzić ani zdementować tej informacji, czy to w tym, czy w innym kontekście – odpowiedział Jens Stoltenberg w rozmowie z TV2 w zeszłym tygodniu.

Z kolei dziennik VG powołując się na własne źródła wśród członków Norweskiej Partii Robotniczej, podaje, że Jens Stoltenberg przynajmniej nie zdycydował się zastopować własnej kandydatury. Gazeta także twierdzi , że Stoltenberg ma również poparcie Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji.

Przeciwko kandydaturze Stoltenberga przemawiać jednak może zarzucana mu ostrożność wobec Rosji i niechęć zadrażniania stosunków z gigantem na wschodzie, także ze względu na wspólną granicę na północy. Powodem tej opinii był brak reakcji na notoryczne łamanie praw człowieka w Rosji, utrudnienia robione w Murmańsku członkom norweskiego komitetu helsińskiego w 2009 czy też problemy, jakie miał w Rosji Telenor – największa norweska firma telekomunikacyjna. Wybór Stoltenberga oznaczałby w praktyce poważne problemy z norwesko-rosyjską współpracą na północnych obszarach Norwegii, gdzie wprowadzono bezwizowy mały ruch przygraniczny. Jednak siłą Stoltenberga może być właśnie dobra znajomość Rosji i rozległe kontakty dyplomatyczne z tym krajem. Za spektakularny sukces dyplomacji Stoltenberga należy uznać doprowadzenie po 40 latach twardych negocjacji do sfinalizowania ratyfikowanej 07.06.2011 umowy dotyczącej linii graniczej na Morzu Barentsa pomiędzy Rosją a Norwegią. 

Według prasy norweskiej osoby znające Stoltenberga prywatnie twierdzą, że Stoltenberg „boi się sytuacji konfliktowych”. Jest zatem prawdopodobne, że wobec niedawnej aneksji Krymu przez Rosję NATO zdecyduje się na polityka, który w razie potrzeby będzie w stanie ostro przeciwstawić się Rosji. Pytanie brzmi, czy Stoltenberg potrafi stać się nowym jastrzębiem NATO.

Wśród innych kandydatów na to stanowisko wymieniani są Franco Frattini, były minister spraw zagranicznych Włoch, Philip Hammond, brytyjski minister obrony i Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. Sikorski nie ma jednak żadnego doświadczenia w kierowaniu państwem, co jest nieoficjalnym wymogiem na to stanowisko. Przeciwko Sikorskiemu przemawia także brak klarownych osiągnieć na arenie międzynarodowej jako ministra spraw zagranicznych Polski oraz brak koniecznego dystansu do konfliktu na Ukrainie.

Żaden Norweg nigdy w historii Paktu Północnoatlantyckiego nie piastował stanowiska sekretarza generalnego NATO. Organizacją tą kierowali już trzykrotnie Brytyjczycy, Włosi i Holendrzy oraz dwukrotnie Belgowie. Sekretarza Generalnego NATO wybiera Rada NATO, która zbierze się już w najbliższy czwartek 20.03.2014 i pierwsze decyzje mogą już zostać podjęte podczas jej obrad.

Jens Stoltenberg ma wykształcenie ekonomiczne, jest żonaty z Ingrid Schulerud i ma dwoje dzieci. Jens Stoltenberg jest synem Thorvalda Stoltenbega, ministra obrony, spraw zagranicznych i dyplomaty w latach 1979 – 1993.

Źródło: TV2, newsinenglish.no, vg.no, zdjęcie: AP

© Copyright ScanPress.net 2014

Przeczytaj również: