Jens Stoltenberg – Sekretarz Generalny NATO w Oslo

7 czerwca 2015 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA |

Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net

Norweg Jens Stoltenberg, obecny Sekretarz Generalny NATO przybył do Norwegii z 3-dniową, oficjaną wizytą. W swoim wystąpieniu na Uniwersytecie w Oslo na Blindern 04.06.2015 odniósł się także do kwestii polskich.

Jens Stoltenberg najpierw udał się do Bodø, gdzie złożył wizytę w bazie lotniczej NATO. Zademonstrowano mu gotowość bojową myśliwców F-16, które już w 12 minut po ogłoszeniu alarmu przez centrum dowodzenia w Niemczech, były w powietrzu. Odbyło się to w ramach kończących się manewrów wojskowych Paktu Północnoatlantyckiego, z udziałem ponad 100 samolotów. Rosja odpowiedziała podobnymi manewrami, wysyłając w rejon północny 250 samolotów.

Norweskie lotnictwo patroluje północną flankę NATO, także dlatego, że Norwegia graniczy z Rosją. Kraj ten ostatnio znacznie zwiększył swoją aktywność na morzu i w powietrzu. Rosyjskie samoloty zbliżają się coraz częściej do strefy powietrznej Norwegii, która w takich sytuacjach wysyła myśliwce w celu odcięcia Rosjanom możliwości naruszenia terytorium Norwegii.

Tylko w zeszłym roku samoloty NATO wzbiły się w powietrze aż 400 razy, co stanowi zwiększenie aktywności o 50 procent w stosunku do roku 2013.

– Militarna aktywność Rosji przy granicach państw nadbałytyckich odbywa się według innego wzorca, aniżeli na Północy, i jest ona także o wiele większa – powiedział Jens Stoltenberg. – Dlatego NATO musi być przygotowane do wykonywania swoich zadań – dodał Stoltenberg.

NATO wobec zmieniona sytuacji politycznej i bezpieczeństwa międzynarodowego

Jens Stoltenberg większą część swego wystąpienia poświęcił sytuacji w Rosji i stosunku NATO do tego kraju. Podkreślił, że nie ma zgody na akceptację aneksji Krymu i destabilizacji na wschodniej Ukrainie.

– Rosja stała się bardziej nieprzewidywalna i NATO musi być gotowe do stawienia nowej sytuacji politycznej. Zwiększenie wydatków na dozbrojenie armii jest jednym sposobów na wysłanie klarownego sygnału Rosji, że NATO śledzi sytuację.

Norwegia w dalszym ciągu nie spełnia uchwalonego przez NATO pułapu wydatków na obronność, mającego wynosić 2 procent produktu narodowego brutto. Polska jest jednym z nielicznych krajów, który te założenie wypełnia.

– Norwegia jest jednym z krajów, które zwiększyły wydatki na obronność, ale nie osiągnęły wymaganego pułapu – powiedział Jens Stoltenberg na konferencji prasowej z premier Erną Solberg.

– Łączne wydatki na obronność państw europejskich w ostatnich latach zmniejszyły się – zwrócił uwagę Jens Stoltenberg.

– NATO to sojusz wojskowy, ale także i polityczny, opierający swoją strategię na obronie podstawowych wartości: wolności, demokracji i otwartości państwa. Wartości te są ostatnio często wystawiane na próbę – powiedział Jens Stoltenbreg do słuchaczy zgromadzonych w wypełnionym audytorium Uniwersytetu w Oslo, na którym on sam odbył studia ekonomiczne.

ScanPress.net zapytał szefa NATO o kwestię możliwości utworzenia stałych baz NATO na terenie Polski.

Oto relacja ScanPress.net z wystąpienia Jensa Stoltenberga w na Uniwersytecie w Oslo, Blindern:

 

ScanPress.net: – Polska żąda utworzenia dużych, silnych baz NATO, stałych struktur militarnych. Dopiero wtedy Polska byłaby spokojniejsza.

Jens Stoltenberg:

NATO robi to, co razem z Polską i wszystkimi pozostałymi krajami uchwaliliśmy zeszłej jesieni, a konkretnie po pierwsze wzmożenie obecności militarnej, poprzez zarówno zwiększenie liczby manewrów, zwiększenie obecności na Morzu Bałtyckim oraz ustanowienia czegoś, co nazywamy centrami dowodzenia NATO, m.in. w Polsce. Zwiększy to możliwości przeprowadzania manewrów i przerzucenia posiłków, jeżeli takowe byłyby potrzebne.

Ale czy powstaną bazy?

Nie ma żadnych planów co do stałych baz, ale są realizowane plany zainicjowania zwiększenia obecności militarnej poprzez zwiększoną rotację sił, które są rozmieszczane i wycofywane. Przeprowadzamy więcej manewrów oraz wspomniany nowe centra dowodzenia. Oprócz tego prowadzimy „air policing”, a więc patrolowanie przestrzeni powietrznej, także z terenu Polski.

Jak Pan ocenia zagrożenie z enklawy rosyjskiej wokół Kaliningradu?

Nie widzimy żadnego bezpośredniego zagrożenia wobec jakiegokolwiek kraju NATO, ale rejestrujemy fakt, że Rosja jest militarnie dużo silniejsza, zwiększa swoją aktywność militarną, przeprowadza więcej ćwiczeń. To powód, dla którego NATO odpowiada w sposób, w jaki to czyni.

ScanPress.net 2015 © ®

Przeczytaj również:

  • Jens Stoltenberg w Polsce – wywiad dla TVP Info5 października 2014 Jens Stoltenberg w Polsce – wywiad dla TVP Info W dniach 05. - 06.10. przebywać będzie w Polsce Jens Stoltenberg, nowo mianowany Sekretarze Generalny NATO. Jego pierwsza zagraniczna wizyta po objęciu stanowiska rozpoczyna się w Polsce, […]
  • Jens Stoltenberg będzie nowym szefem NATO19 marca 2014 Jens Stoltenberg będzie nowym szefem NATO Jens Stoltenberg (l. 55), przewodniczący Norweskiej Partii Robotniczej i premier Norwegii w latach 2000 – 2001 i 2005 – 2013, ma zostać ogłoszonny w przyszłym tygodniu kolejnym szefem […]
  • Jens Stoltenberg – przyszły szef NATO był… wrogiem NATO24 marca 2014 Jens Stoltenberg – przyszły szef NATO był… wrogiem NATO Jens Stoltenberg, były premier Norwegii i obecny przewodniczący Partii Robotniczej, mający wkrótce objąć stanowisko sekretarza generalnego NATO, był za młodu... wrogiem NATO. W 1985 r., […]