Kim jest „John Smith”? Zagadka człowieka znalezionego w Oslo

9 kwietnia 2014 | AKTUALNOŚCI | ROZMAITOŚCI |

"Johm Smith". Foto: politiet.no "Johm Smith". Foto: politiet.no

Policja norweska zwróciła się do ludności z prośbą o pomoc w ustaleniu tożsamości człowieka, znalezionego w Oslo w grudniu ubiegłego roku w Oslo. Cierpi on na zanik pamięci i nie wie ani jak się nazywa, ani kim i skąd jest.

Ma on prawdopodobnie do 30 lat, 187 cm wzrostu, oczy nie niebieskie i włosy koloru ciemno-blond. Został on znaleziony przypadkowo przez przechodniów 14 grudnia zeszłego roku zaspie śnieżnej, w bardzo złym stanie i przewieziony do szpitala.

Ofiara przemocy?

– Jestem zrozpaczony, nie znam norweskiego, nie znam tu nikogo i tylko chcę wydostać się z tej sytuacji – powiedział telewizji NRK człowiek, którego policja nazwała „John Smith”.

"Johm Smith". Foto: politiet.no

„Johm Smith”. Foto: politiet.no

– Myślę, że jestem Czechem, bo ten język, oprócz polskiego, słowackiego i rosyjskiego rozumiem najlepiej. Ale myślę i śnię po angielsku. Nie jestem w każdym razie przestępcą, choć wolałbym nim być, bo przynajmniej wtedy wiedziałbym, kim jestem. Obudziłem się z trzydniowym zarostem w szpitalu, 15 grudnia, więc coś musiało się ze mną stać 12.12.2013.

Człowiek, który go znalazł miał powiedzieć, że „John Smith” leżał twarzą w śniegu i był bardzo wyziębiony. Choć był przytomny w chwili odnalezienia, na 20 godzin zapadł w śpiączkę w szpitalu Lovisenberg w Oslo.

– Byłem sparaliżowany i nie byłem w stanie mówić. Lekarz powiedział, że w moim organizmie znaleziono ślady substancji narkotycznych – dodał „John Smith” w rozmowie z NRK. – Nikomu nie życzę czegoś takiego. Nadzieja niknie z każdym krajem, który mówi, że nie jestem z tamtąd.

Ten zagadkowy człowiek posługuje się zaawansowaną angielszczyzną, posiada duży zasób słów co może wskazywać, że mógł długo przebywać w kraju angielskojęzycznym.

Podczas przesłuchania na policji zeznał bardzo dobrą angielszczyzną, że jego ciało nosiło ślady ran ciętych, podobnych do tych powstających przy związaniu rąk plastikowymi rzemieniami. Zabliźniły się one dopiero po kilku miesiącach. Człowiek ten był bardzo odwodniony i głodny.

– Zagdza się, że miał rany cięte na nadgarstkach i ślady obrażeń na ciele, co jest w zgodzie z historią, którą nam opowiedział – powiedział ze Sturlą Henriksbø,  w rozmowie z NRK.

Na chwilę obecną policja podejrzewa, że jest on naprawdę Czechem. Z tego kraju nadeszły informacje, które policja określa jako „interesujące”.

Osoby mogące udzielić informacji w sprawie proszone są o kontakt pod telefonem  2266 9600 lub mail:  oslo.seksualforbrytelser@politiet.no.

Politiet ber om at opplysninger som kan bidra til å identifisere mannen, gis til Oslo politidistrikt på 2266 9600 eller oslo.seksualforbrytelser@politiet.no.

ScanPress.net śledzi sprawę. Zapraszamy także na Twitter: @ScanPress

źródło: NRK, vg.no

Copyright: 2014 ScanPress.net

Przeczytaj również:

  • „John Smith” jest obywatelem czeskim9 kwietnia 2014 „John Smith” jest obywatelem czeskim "John Smith" jest obywatelem czeskim. Został om zidentyfikowany przez swoich rodziców w Czechach, których odwiedziła czeska policja w domu. Został on jednocześnie poinformowany o […]
  • Zaginęła Julia Szczerba i Damian Dawid Rozgoński z Bergen18 stycznia 2015 Zaginęła Julia Szczerba i Damian Dawid Rozgoński z Bergen Rodziny Julii Szczerby (l. 13) i Damiana Dawida Rozgońskiego (l. 19) z Bergen zgłosiły policji zaginięcie dzieci. Poszukiwani są od 6 stycznia. Julia Szczerba (ur. 2001) widziana była […]
  • Wywiad z Jo Nesbø – norweskim mistrzem suspensu18 marca 2016 Wywiad z Jo Nesbø – norweskim mistrzem suspensu Norweg Jo Nesbø to światowy superstar powieści kryminalnej. ScanPress.net prezentuje rozmowę z człowiekiem którego nazwisko stało się nową wizytówką Norwegii, obok Edwarda Muncha, Henrika […]