Kraków mocnym konkurentem Oslo do Olimpiady Zimowej 2022

15 marca 2014 | AKTUALNOŚCI | SPORT |

01037_main

– Sądzę, że Polska będzie naszym największym konkurentem, pomimo że będą musieli zorganizować narciarstwo alpejskie na  Słowacji –  powiedział Børre Rognlien, norweski szef sportu w wywiadzie dla dziennika internetowego aftenposten.no.

Jego zdaniem atutami naszego kraju w walce o organizację Olimpiady Zimowej w 2022 r. jest to, że Polska ma stabilny ustrój polityczny, nigdy nie organizowała olimpiad, a zainteresowanie sportami zimowymi ciągle rośnie. 

Po wycofaniu się Monachium i Sztokholmu Norwegia z kandydaturą Oslo jest obok Krakowa jednym z pięciu miast starających się o organizację tej najbardziej prestiżowej imprezy sportowej świata. Są nimi Ałmaty (Kazachstan), Lwów (Ukraina), Beijing (Chiny). Børre Rognlien przypuszcza, że z uwagi na zorganizowane Igrzyska Letnie w 2008 Chinom nie zostanie przyznany przywilej ponownej organizacji olimpiady. Z kolei sytuacja polityczna na Ukrainie i związana z nią niepewność może skutecznie odstraszyć od chęci podjęcia ryzyka przyznania Lwowowi olimpiady.

– Poza tym Korea Południowa zorganizuje Olimpiadę Zimową w 2018, a Tokio letnią w 2020. Azja zorganizuje zatem olimpiady wiele razy w najbliższych latach, choć z kolei są to wielkie rynki handlu światowego – dodał Børre Rognlien.

Olimpiada bez entuzjazmu

Organizacja olimpiady zimowej nie spotyka się jednak w Oslo i Norwegii z bezwarunkowym entuzjazmem. Ma ona kosztować ok. 37 mld. koron (ok. 18 mld. zł.), które to pieniądze zdaniem wielu można spożytkować na ważniejsze cele, jak remonty szkół, budowa brakujących przedszkoli i temu podobne. Istnieje też obawa, że na olimpiadzie skorzysta tylko Oslo, natomiast reszta kraju otrzyma do zapłacenia gigantyczny rachunek. Opór stale rośnie, a grupa przeciwników olimpiady liczy na Facebooku prawie 60 000 osób, choć w oficjalnym referendum we wrześniu 2013 większość mieszkańców Oslo opowiedziała się na „tak”. Zwolennicy olimpiady argumentują, że przyniesie ona Oslo intensywny rozwój, poprawi infrastrukturę,  ściągnie uwagę zagranicznych inwestorów oraz wpłynie korzystnie na dalszy rozwój turystyki. Powstaną także supernowoczesne obiekty sportowe.

Oslo było już w 1952 r. gospodarzem olimpiady zimowej, a z kolei Lillehammer leżące niecałe 200 km na północ od stolicy organizowało olimpiadę w 1994 roku. Decyzja o wyborze miasta-gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 r. zapadnie na 127 sesji MKOL w Kuala Lumpur w sierpniu 2015.

Zródło: aftenposten.no

 

Przeczytaj również:

  • Festiwal Narciarstwa – Oslo – Puchar Świata FIS – Holmenkollen 15.03.201516 marca 2015 Festiwal Narciarstwa – Oslo – Puchar Świata FIS – Holmenkollen 15.03.2015 Słońce, śnieg i narty! Święto sportu narodowego Norwegów miało w tym roku wyjątkowo imponującą oprawę. Miejscowi faworyci nie zawiedli, a publiczność - głównie dzięki gorącemu dopingowi […]
  • Therese Johaug: – Życzę jej tego medalu15 lutego 2014 Therese Johaug: – Życzę jej tego medalu Norweżka Therese Johaug (l. 25), jedna z najznakomitszych rywalek Justyny Kowalczyk nie szczędzi Polce słów uznania po ekstremalnie wyczerpującym biegu na 10 km stylem klasycznym, w którym […]
  • Holmenkollen rozpłynęło się we mgle8 lutego 2016 Holmenkollen rozpłynęło się we mgle Kapryśna aura popsuła zabawę amatorom skoków narciarskich, które ostatecznie odwołano. Mgła gęsta jak mleko nie przeszkodziła jednak w starcie paniom na 30 km, wśród których polscy kibice […]