Lech Wałęsa w Oslo – 19 maja 2015 – wideo

21 maja 2015 | AKTUALNOŚCI | POLACY W NORWEGII | POLITYKA |

Fot: ScanPress.net Fot: ScanPress.net

Na zaproszenie Oslo Center przybył 15 maja b.r. do Oslo prezydent Lech Wałęsa. Celem wizyty było wygłoszenie wykładu przed seminarium nt. „Czy demokracja w Europie jest odwrocie?”. ScanPress.net poprosił Lecha Wałęsę o komentarz w aktualnej sprawie.

Seminarium odbyło się w sali Hotelu Bristol w Oslo. W dyskusji panelowej po wystąpieniu Lecha Wałęsy, wzięli udział byli ministrowie spraw zagranicznych, Knut Vollebekk i Jonas Gahr  Støre, a także Tarja Halonen, była prezydent Finlandi oraz Vidar Helgesen, radca i szef sztabu przy urzędzie premiera Norwegii. Seminarium organizowane co roku prowadził dyrektor Oslo Center, Kjell Magne Bodevik, dwukrotny premier Norwegii w latach 1997–2000 oraz 2001–2005.

Prezydent Lech Wałęsa przed wygłoszeniem swojego wystąpienia oberzał wystawę norweskiego artysty Einara Magnego Flø, który zaprezentował 13 akwareli namalowanych jeszcze w latach 80-tych, pt. „Draumen om Lech Walesa og Solidaritet” („Sen o Lechu Wałęsie i Solidarności”). Artysta ten wystawiał swoje prace w Polsce trzykrotnie, w Galeri ZPAP w Gdańsku (1991), Galerii ZPAP Pryzmat w Krakowie (1992) i Galerii Stara Kordegarda w Warszawie (1992).

ScanPress.net poprosił prezydenta Lecha Wałęsę o komentarz na temat wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku, który oddalił w październiku 2014 r. zażalenie Lecha Wałęsy na wyrok w procesie o ochronę dóbr osobistych z jego powództwa przeciw Krzysztofowi Wyszkowskiemu.

Instytut Pamięci Narodowej umorzył 9 kwietnia 2015 śledztwo w sprawie doniesienia Lecha Wałęsy o rzekomym fałszowaniu przez Służbę Bezpieczeństwa PRL dowodów jego agenturalności, jako tajnego współpracownika pseudonim „Bolek”. Informacja ta oznacza, że prokuratura zakończyła wieloletnie śledztwo w sprawie domniemanego fałszowania dokumentacji Lecha Wałęsy, jako tajnego współpracownika pseudonim “Bolek”,

 

Przeczytaj również: