Norwegia rozważy internowanie podejrzanych o terroryzm

16 listopada 2015 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA | SPOŁECZEŃSTWO |

Fot. NRK Fot. NRK

Norwegia musi rozważyć internowanie osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Postulat taki wysunął polityk skrajnie prawicowej partii Fremskrittspartiet w reakcji na akty terroru w Paryżu.

Rządząca w koalicji z Høyre (Prawicą) partia Fremskrittspartiet (Partia Postępu) znana jest w Norwegii z ostrej retoryki antyimigracyjnej. To typowa partia populistyczna artykułująca niezadowolenie społeczeństwa w sprawach dotyczących m.in. polityki niekontrolowanego ich zdaniem napływu uchodźców do Norwegii.

– Nie możemy popadać w histerię, ale też nie możemy być naiwni – stwierdził Jan Arild Ellingsen, członek parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa z ramienia Fremskrittspartiet w wywiadzie dla telewizji NRK.

– To byłoby bardzo dramatyczne i nienorweskie posunięcie, ale jednocześnie każdy środek mogący podwyższyć bezpieczeństwo państwa należy uznać za pozytywny. Można to oczywiście zrobić, jeżeli będzie ku temu wola polityczna. Naiwność jest ryzykownym sportem – dodał Jan Arild Ellingsen.

– Musielibyśmy w takim przypadku wyłonić tych, którzy stanowią oczywiste ryzyko dla bezpieczeństwa, ale ocenę tego powinna wziąć na siebie Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) – zwrócił uwagę polityk Fremskrittspartiet.

– To spowoduje wyobcowanie

Przeciwnego zdania jest NOAS – Norweska Organizacja dla Azylantów. Zdaniem Ann-Magrit Austenå, sekretarza generalnego tej organizacji, rekrutacja do środowisk islamistycznych w Norwegii zatrzymała się i internowanie nie będzie rozwiązaniem.

– Zastosowanie internowania, będącego w rzeczywistości uwięzieniem i pozbawieniem wolności, jest najmocniejszym środkiem, jakim dysponuje władza państwowa. To jest uprawianie ryzykownego sportu i doprowadzi do wyobcowania i zwiększenia przeciwieństw, aniżeli odstraszania – powiedziała  Ann-Magrit Austenå w rozmowie z NRK.

Innego zdania jest Hårek Elvenes, przedstawiciel Høyre rządzącej w koalicji z Fremskrittspartiet, choć nie chce się jednoznacznie odnieść do wypowiedzi przedstawiciela tej ostatniej partii.

– Nie możemy zamykać oczu. Walka z terrorem musi być prowadzona na wielu frontach, poprzez wywiad i współpracę policyjną ponad narodowymi granicami. Każda otwarta demokracja jest wrażliwa i absolutnie decydującym czynnikiem będzie czujność społeczeństwa. Trzeba zgłosić, gdy młody człowiek zmienia sposób bycia, mówienia, głosi totalitarne poglądy i izoluje się. – skomentował dla NRK Hårek Elvenes, będący jednocześnie członkiem komisji ds. sprawiedliwości w norweskim parlamencie (Storting).

22 lipca nie może się powtórzyć

Zdaniem Jana Arilda Ellingsena rząd powienien się podać do dymisji, gdyby w Norwegii powtórnie został dokonany zamach terrorystyczny podobny do tego, jakiego dokonał Anders Breivik 22 lipca 2011.

– Jako członkowie rządu jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo Norwegów. Posiadamy ministra odpowiedzialnego za bezpieczeństwo państwa. Gdyby nowy atak terrorystyczny wymierzony w Norwegię się powtórzył pociągając duże straty cywilne, wówczas rząd musiałby ustąpić, ponieważ nie potrafiłby ochronić własnych ludzi, a wydarzyłoby się to na „jego wachcie”  – stwierdził Jan Arild Ellingsen. Nawiązał on tym samym do sytuacji po zamachach Breivika w 2011, które nie spowodowały dla rządzącej Arbeiderpartiet (Partii Robotniczej) praktycznie żadnych politycznych konsekwencji. Partia zachowała pełnię władzy, dokonano jedynie zwolnienia poszczególnych osób, zwłaszcza w policji, lecz odbyło się to bez rozgłosu.

Azylanci w ośrodku dla uchodźców w Råde w reportażu NRK zostali zapytani, czy obawiają się terrorystów Państwa Islamskiego,, mogących znajdować się wśród nich:


Źródło: NRK, NTB.

Przeczytaj również:

  • Rosyjski okręt podwodny w norweskim fiordzie?13 maja 2016 Rosyjski okręt podwodny w norweskim fiordzie? Przypadkowy obserwator zarejestrował 21 marca b.r. obiekt na powierzchni fiordu Dalsfjorden przypominający peryskop łodzi podwodnej. Władze wojskowe zaprzeczają, że zaobesrwowany obiekt […]
  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]
  • ” – Norwegia jest następnym celem terrorystów”10 stycznia 2015 ” – Norwegia jest następnym celem terrorystów” Norweski kontrwywiad - PST (Politiets Sikkerhetstjeneste - Policyjna Służba Bezpieczeństwa) - został zaalarmowany wpisem na internetowym forum islamistów. Norwegia wymieniana jest tam obok […]