Norwegia zaostrza kontrolę granic

24 listopada 2015 | AKTUALNOŚCI | IMIGRACJA | POLITYKA |

Fot. Tollvesenet Fot. Tollvesenet

Od czwartku 26 listopada 2015 Norwegia wprowadza wzmożoną kontrolę granic na trasach wjazdowych. Jednocześnie wznowione zostaną kontrole graniczne na terminalach promowych.

W obliczu rosnącej fali azylantów rząd Norwegii zdecydował się zaostrzyć kontrole na granicach państwa. Przepis wchodzi w życie o godz. 08.00 w czwartek 26 listopada br. i dotyczy przede wszystkim dróg wjazdowych do Norwegii. Ponadto zostaną ponownie wprowadzone kontrole graniczne na terminalach promowych obsługujcących połączenia z Danią, Szwecją i Niemcami.

Przywrócenie kontroli granicznych ma na początek trwać tylko przez 10 dni.

Decyzja rządu Erny Solberg została podjęta niedługo po tym, jak Szwecja ogłosiła we wtorek 24 listopada, że nie jest w stanie poradzić sobie z sytuacją z uchodźcami, którzy przybywają do Szwecji pomino wprowadzenia kontroli na moście Øresund, łączącym Malmö z Kopenhagą. W ciągu zaledwie ostatnich dwóch miesięcy przybyło do Szwecji 80 000 azylantów, od początku roku w sumie 142 000, wśród nich jest 30 000 małoletnich, bez opieki.

Szwecja ostrzega, że wprowadzi kolejne zmiany w prawie ograniczające napływ uchodźców. Są to propozycje zarówno wynikające z isniejącego prawa, oraz te, które rząd zgłosił tej jesieni.

Posunięcie Norwegii wpisuje się w długą tradycję koorydnowania pomiędzy tymi dwoma krajami wszelkich istotnych posunięć na arenie międzynarodowej.

Fot. Henryk E. Malinwoski/ScanPress.net

Premier Erna Solberg (H). Fot. Henryk E. Malinwoski/ScanPress.net

– Nie możemy czekać, aż to samo stanie się w Norwegii. Dlatego wprowadziliśmy szereg środków zaradczych i będziemy obserwowali, co robią inne kraje i reagowali szybko – poinformowała premier Erna Solberg w wywiadzie dla agencji NTB. Dotychczas do Norwegii przybyło 30 000 azylantów, z czego 4000 małoletnich.

– Boimy się, że gdy Szwecja zamyka coraz bardziej granice, strumień uchodźców w jeszcze większym stopniu zwiększy się w Norwegii – dodała premier Erna Solberg.

Premier Solbeg sprecyzowłaa jednak, że Norwegia w dalszym ciągu będzie stosowała zasady porozumienia z Dublina w celu odsyłania azylantów przybywających do Norwegii przez Szwecję. Dodała jednocześnie, że skontaktuje się z władzami UE w celu wyrażenia zaniepokojenia brakiem kontroli na granicach obszaru Schengen.

Kontrole w środkach trasportu

Wśród kroków zaradczych mających ograniczyć napływ uchodźców wymienia się kontrole dokumentów tożsamości w autobusach i pociągach zmierzających do Norwegii. Na firmy promowe nałożono obowiązek dokonywania zaostrzonej kontroli pasażerów wchodzących na pokład. Osoby nie posiadające dokumentów podróży nie zostaną wpuszczone.

Obostrzenia zdaniem premier Solberg nie usuwają prawa do ubiegania się o azyl w Norwegii, ale czynią łatwiejszym zatrzymywanie osób nieuprawnionych do azylu. Jeżeli ktoś złożył wniosek o azyl w innym kraju, zostanie do niego odesłany.

Zmiana przepisów dotyczących kontroli granicznych może zdaniem rzecznika rządu ulec dalszemu obostrzeniu, jeżeli sytuacja będzie tego wymagać. Rozważane jest także wprowadzenie ścisłej kontroli pasażerów na wszystkich lotniskach Norwegii.

Źródło: NTB

Przeczytaj również:

  • Polak oskarżony w Norwegii o terroryzm: ” – Nie jestem zagrożeniem”5 października 2015 Polak oskarżony w Norwegii o terroryzm: ” – Nie jestem zagrożeniem” Polski obywatel, który został aresztowany w Norwegii pod zarzutem udziału w działaniach terrorystycznych w Syrii, zaprzecza oskarżeniom. Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) odmawia […]
  • Polacy ostrzelani w Sandbekk13 września 2015 Polacy ostrzelani w Sandbekk Zamieszkały przez polskich pracowników dom w Sandbekk w Sokndal został ostrzelany z broni palnej przez nieznanych sprawców. Policja traktuje ten incydent bardzo poważnie i […]
  • Skandaliczne warunki mieszkaniowe polskich pracowników23 lipca 2015 Skandaliczne warunki mieszkaniowe polskich pracowników Polacy pracujący przy zbiorze truskawek w Krødsherad zostali zakwaterowani w skandalicznych warunkach mieszkaniowych. Inspekcja sanitarna stwierdziła szereg podstawowych naruszeń prawa i […]