Norwegowie pochodzenia somalijskiego w szeregach al-Szabab

23 marca 2014 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA | SPOŁECZEŃSTWO |

Foto: Mohamed Sheikh Nor Foto: Mohamed Sheikh Nor

Młodzi Norwegowie pochodzenia somalijskiego rekrutowani są do wstąpienia do al-Szabab, milicji somalijskiej, powszechnie uznawanej za organizajcę terrorystyczną. Jej pełna nazwa brzmi Harakat al-Szabab al-Mudżahiden czyli Ruch Młodych Bojowników Świętej Wojny.

Logo al-Szabab

Wśród Somalijczyków zamieszkałych w Norwegii panuje niepokój z powodu częstych prób rekrutacji do al-Szabab wśród młodzieży. Somalijczycy są tą grupą obcokrajowców, która w Norwegii napotyka na nawiększe trudności z integracją w społeczeństwie. Bezrobocie wśród nich jest dwukrotnie wyższe niż pozostałych imigrantów i wynosi 13%. Wielu z Somalijczyków czuje się nieakceptowanych i odrzuconych przez społeczeństwo, mają oni poczucie wyobcowania, co powoduje, że nierzadko wchodzą w konflikt z prawem.

60-ci letni zamachowiec

Prasę światową obiegły donisienia, że niedawnego zamachu samobójczego dokonał Somalijczyk zamieszkały w Norwegii, choć ta informacja nie została jak dotąd ostatecznie potwierdzona przez

– Wiemy, że w Oslo działają osoby aktywnie starające się pozyskać młodych Somalijczyków, którzy znaleźli się poza nawiasem społeczeństwa. Rekrutacja do al-Szabab odbywa się przede wszystkim w więzieniach – powiedział w rozmowie z TV NRK Shahar Abdi Afrah, prezez Związku Somalijsko-Norweskiego. Tam dokonuje się proces radykalizacji i zaszczepienie ideologii islamistycznej, której nadrzędnym celem jest walka z wartościami społeczeństw Zachodu.

Podróż do Somalii w celu uczestniczenia w walkach jako żołnierze al-Szabab kamuflowana jest zwykle jako wycieczka do Kenii. Młodzi ludzie po przybyciu tam biorą zwykle statek do Somalii, aby uniknąć zarejestrowania wiążącego się z podróżą samolotową.

– Jesteśmy zaniepokojeni tym, co może się stać, gdy ci ludzie wrócą do Norwegii ze swymi doświadczeniami wojennymi – powiedział Shahar Abdi Afrah, którego poglądy dzieli wielu Somalijczyków w Norwegii. Udział w walkach na terenie Somalii ma przygotować młodych islamistów do przeprowadzania ataków terrorystycznych w krajach zachodnich.

Ryzyko terroru islamskeigo w Norwegii wzrasta

Norweska Policyjna Służba Bezpieczeństwa (Politiets Sikkerhetstjeneste – PST) w swym dorocznym jawnym raporcie z marca br. na temat zagrożeń społecznych w roku 2014 dobitnie stwierdza, iż „Zagrożenie Norwegii terrorem jest zaostrzone. Pochodzi ono z wieloetnicznego środowiska islamistycznego w Norwegii Wschodniej”. I dalej: „politycznie motywowana przemoc w formie ekstremalnego islamizmu będzie stanowiła poważne wyzwanie. Najważniejszym  zadaniem naszej służby w nadchodzącym roku będzie praca w zapobieganiu, aby osoby związane z Norwegią angażowały się w ataki terrorystyczne”. PST informuje dalej, że wzrost aktywności radykalnych islamistów doprowadzi do dalszej polaryzacji środowisk ekstremistycznych, w tym skrajnie prawicowych, nacjonalistycznych norweskich. Może to w konsekwencji doprowadzić do poważnej konfronwacji pomiędzy tymi skrajnymi środowiskami, gdyż spodziewane są ze strony prawicowej ekstremy prowokacje wobec wyznawców islamu w Norwegii.

Radykalny islam jest dla wielu młodych Norwegów pochodzenia somalijskiego sposobem na osiągnięcie uczucia akceptacji, zdobycia celuw życiu i zaangażowania społecznego. – Młodzież widzi w al-Szabab możliwość walki o wolność – twierdzi Lars Akerhaug, autor książki pt. „Norweski dżihad”.

– Zawiedliśmy jako społeczeństwo

Tymi słowami określiła  Benedicte Bjørnland, szef PST, sytuację w Norwegii, jeżeli chodzi o zapobieganie terroryzmowi poprzez działania prewencyjne w środowiskach młodzieży muzułmańskiej.

Radykalizacja ma przede wszystkim miejsce w rejonie Wielkiego Oslo i Norwegii Wschodniej. 7 lutego br. Ubaydullah Hussain, z pochodzenia Pakistańczyk i były szef organizacji muzułmańskiej Umma Proroka, został skazany na 120 dni więzienia za wystosowanie pogróżek pod adresem dwóch dziennikarzy norweskich. Innym znanym islamistą jest Arfan Bhatti, który przeszedł w 2002 radykalizację w Pakistanie, kraju jego rodziców. W 2006 został zatrzymany i oskarżony za oddanie strzałów do synagogi w Oslo, ale ostatecznie uniewinniony dwa lata później.

PST zarejestrowało także wyjazdy młodych ludzi do Syrii, skąd wracają jako „weterani wojenni”. Jest to w ich ocenie grupa ok. 40-50 osób.

 

 

Przeczytaj również:

  • Pracownik Barnevernet był pedofilem, gwałcił własne córki18 listopada 2015 Pracownik Barnevernet był pedofilem, gwałcił własne córki W Norwegii Północnej rozpoczął wczoraj się proces pedofila, któremu postawiono zarzuty gwałcenia dwóch własnych córek. Był on jednocześnie pracownikiem Barnevernet. Pochodzący z jednej […]
  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]
  • Ojciec-pedofil skazany za gwałty na córce3 listopada 2015 Ojciec-pedofil skazany za gwałty na córce Sąd rejonowy w Nord-Troms uznał za winnego i skazał na karę 8 lat więzienia ojca, który gwałcił własną córkę. Proceder ten trwał przez wiele lat. Norweg (l. 45) został skazany 2 […]