Norweski pracodawca skazany za oszustwo Polaka

22 lutego 2014 | AKTUALNOŚCI | POLACY W NORWEGII |

Zdjęcie: Public Domain Zdjęcie: Public Domain

Sąd Polubowny w Oslo (Forliksrådet) wydał orzeczenie w sprawie polskiego pracownika pracującego w norweskiej firmie – podaje na swej stronie Facebooka Kancelaria Adwokacka Garstecki: https://www.facebook.com/sebastian.garstecki?fref=ts

Pracownik przepracował 407 godzin nadliczbowych w przeciągu 6 miesięcy, za które nie otrzymał wynagrodzenia. Na dodatek pracodawca każdego miesiąca bezprawnie potrącał z pensji pracownika pieniądze m.in. za domniemane usługi prawnicze, które nigdy nie były pracownikowi świadczone. W ten ciekawy sposób z pensji pracujących Polaków pracodawca pokrywał koszty własnego prawnika.

Pracodawca przegrał sprawę.

Sąd Polubowny wydał orzeczenie w którym stwierdził, że odliczenia były bezprawne a pracownikowi należy się pełna rekompensata za nadgodziny.

Obecnie w tej firmie pracuje ponad 100 Polaków. Bezprawne odliczenia z pensji oraz brak wypłacania nadgodzin w dalszym ciągu mają miejsce.

Pracownika reprezentował adwokat Sebastian Garstecki.

Sąd Polubowny jest najniższą instancją w sprawach cywilnych i znajduje się w każdej gminie (kommune) w Norwegii. Jego możliwości są ograniczone i zanim sprawa trafi do sądu pierwszej instancji, powinna być rozpatrzona przez Sąd Polubowny. Wyrok Sądu Polubownego jest ostateczny, jeżeli nie zostanie złożone od niego odwołanie.

 

Przeczytaj również: