Norweski zakładnik stracony przez IS

18 listopada 2015 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA |

Fot. Prywatne Fot. Prywatne

Norweg Ole Johan Grimsgaard-Ofstad, który był zakładnikiem IS od stycznia 2015, został stracony. Porywacze żądali wielomilionowego okupu, na który Norwegia nie przystała.

O sprawie porwania Norwega pisał ScanPress.net 10 września 2015. Norweskie MSZ – Utenriksdepartementet (UD) otrzymało ze strony IS żądania wpłacenia wielomilionowego okupu w zamian za zwolnienie zakładnika.

W czerwcu br. UD otrzymało od IS zdjęcia i wideo pokazujące zakładnika, któremu zadano szereg ran. Miało to uprawdopodobnić zamiary IS i wywrzeć presję psychiczną na rząd norweski.

IS wysunęło w sumie 14 razy rozmaite żądania o okup, począwszy od marca br. W kilku nagraniach wideo, wysłanych do UD, sam zakładnik przedstawiał w imieniu IS ich żądania. Warunkiem zwolnienia Norwega miało być wycofanie się Norwegii z koalicji militarnej prowadzącej działania przeciw IS oraz wypuszczenie z więzienia wymienionych z nazwisk bojowników IS, wziętych wcześniej do niewoli przez siły koalicyjne w Syrii.

W sierpniu br. UD otrzymało nowe nagrania pokazujące jeszcze większe obrażenia zadane zakładnikowi. Ostatni znak życia nadszedł od zakładnika 4  listopada 2015.

Premier Erna Solberg i Børge Brende, minister spraw zaganicznych Norwegii, na koferencji prasowej 18 listopada 2015 oficjalnie ogłosili, że wedle posiadanych przez nich informacji Ole Johan Grimsgaard-Ofstad został ostatecznie stracony przez IS.

– Nie istnieje żadne usprawiedliwienie dla tego, na się z nim stało, ani religijne, ani ideologiczne. To świadczy o poglądzie na człowieka, który jest sprzeczny ze wszyskim, z czym się identyfikujemy. Wszyscy Norwegowie, zarówno chrześcijanie jaki muzułmanie, łączą się dziś razem przeciw tym szantażystom i zabójcom – powiedziała premier Erna Solberg, cytowana przez telewizję NRK.

 


– Barbarzyńska organizacja

Premier Solberg stwierdziła, że ta brutalna egzekucja dwóch ludzi, akty terroru w Bejrucie i Paryżu oraz wysadzenie rosyjskiego samolotu nad półwyspem Synaj pokazują, że IS jest organizacją barbarzyńską, w której dominuje brutalność i pogarda dla człowieka.

– Choć jest to bolesne, to nigdy nie pozwolimy terrorystom wygrać – powiedziała Erna Solberg.

Minister spraw zagranicznych Børge Brende poinformował w czasie konferencji prasowej, że rodzina zmarłego zezwoliła, aby władze upubliczniły to, jak brutalnie IS potraktowała zakładnika. Rodzina podziękowała także władzom za wkład pracy w próby uwolnienia Norwega z rąk IS.

Rząd norweski pozostawał nieugięty w swoim postanowieniu o niewypłacaniu porywaczom okupu. W takiej sytuacji rodzina porwanego zdecydowała się na prywatną zbiórkę pieniędzy. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że nigdy im się nie udało zebrać żądanej kwoty.

Źródło: NRK, VG.

Przeczytaj również:

  • Norweg porwany przez IS – Państwo Islamskie10 września 2015 Norweg porwany przez IS – Państwo Islamskie Norweg Ole Johan Grimsgaard-Ofstad został uprowadzony przez przestawicieli IS, tzw. Państwa Islamskiego utworzonego na terytorium Syrii i Iraku. Porywacze wystosowali żądania […]
  • Norwegia zaostrza kontrolę granic24 listopada 2015 Norwegia zaostrza kontrolę granic Od czwartku 26 listopada 2015 Norwegia wprowadza wzmożoną kontrolę granic na trasach wjazdowych. Jednocześnie wznowione zostaną kontrole graniczne na terminalach promowych. W obliczu […]
  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]