Nowy trop w poszukiwaniach polskiego pilota szybowcowego

28 września 2015 | AKTUALNOŚCI | POLACY W NORWEGII |

Bell

Polski pilot szybowca nadal nie został odnaleziony. Jego poszukiwania są obecnie zawężone do konkretnego obszaru w górach otaczających Bjorli.

Polak uczestniczył w obozie treningowym Aeroklubu NTNU w Bjorli, Oppland. Jego szybowiec zniknął z ekranów radarowych w czwartek 24 września 2015. Szybowiec był wyposażony w nadajnik GPS a pilot posiadał telefon komórkowy. Policja informuje, że wykryto sygnały elektroniczne z obu źródeł, co pozwala ograniczyć obszar poszukiwań.

W zakrojonej na szeroką skalę akcji poszukiwawczej biorą udział m.in. dwa śmigłowce wojskowe typu Bell oraz 7 awionetek klubowych.

– Prowadzimy poszukiwania w rejonie Aursjøen w kierunku Dovrefjell aż dalej, na wschód do Drivdalen. Ponadto ekipy poszukiwawcze w górach skontrolują teren w okolicy Skamsdalen. Wojskowa stacja radarowa w Mågerø dostarczyła nam wydruki map radarowych wskazujących na obecność szybowca w tamtym rejonie, który nieoczekiwanie zniknął – poinformował agencję NTB Bjørn Jarle Åmlid z Centrali Ratownictwa Morskiego i Lądowego w Sola (Hovedredningssentralen).

Zdaniem Bjørna Jarle Åmlida, koordynatora akcji poszukiwawczej, istnieje duża szansa na zlokalizowanie miejsca, gdzie szybowiec uległ wypadkowi. Pomimo uplywu czeterech dni od zaginięcia pilota są realne nadzieje na odnalezienie pilota.

– Jeżeli nie odnajdziemy go dzisiaj, zastanowimy się, jak długo poszukiwania będą trwały, ale obecnie szukamy z nadzieją na odnalezienie go przy życiu – doda Bjørn Jarle Åmlid.

ScanPress.net śledzi sprawę.

 

Przeczytaj również:

  • Szybowiec Polaka odnaleziony – pilot nie żyje28 września 2015 Szybowiec Polaka odnaleziony – pilot nie żyje Zaginiony od czwartku 24 września szybowiec z polskim pilotem został odnaleziony. W miejsce wypadku skierowano ekipy ratownicze. Polak nie żyje. Norweskie media doniosły w poniedziałek […]
  • Polski pilot szybowcowy zaginął w Oppland26 września 2015 Polski pilot szybowcowy zaginął w Oppland Od czwartku 24 września 2015 trwają poszukiwania polskiego szybownika, który nadał sygnał alarmowy. Do chwili obecnej nie udało się odnaleźć ani szybowca, ani pilota.  Polak brał udział […]
  • Rakieta nad Hornsundem7 grudnia 2014 Rakieta nad Hornsundem W dniu 24 listopada 2014, z norweskiej wyspy Andøya, w kierunku północno-zachodnim, została wystrzelona niewielka rakieta badawcza. Jej zadaniem było wyniesienie na wysokość między 150 […]