Ojciec rodziny okazał się pedofilem i zoofilem

23 listopada 2015 | AKTUALNOŚCI | SPOŁECZEŃSTWO |

Fot. Eirik Helland Urke/ScanPress.net Fot. Eirik Helland Urke/ScanPress.net

Przed sądem rejonowym w Gjøvik rusza w poniedziałek 23 listopada 2015 proces Norwega oskarżonego o nadużycia seksualne w stosunku do dzieci i zwierząt. To drugi tego typu proces w Norwegii w przeciągu miesiąca .

Akt oskarżenia nadmienia, że mężczyzna ten (l. 43) zamieszkały w rejonie Oppland, dopuszczał się ciężkich nadużyć na tle seksualnym zarówno wobec dzieci, w tym jego własnej córki, jak i zwierząt. Proceder ten trwał od roku 2005 do października 2014, kiedy to nastąpił przełom w zakrojonym na szeroką skalę śledztwie. Podobną sprawę  ScanPress.net opisał w październiku tu.

Zoofil dokumentował swoje czyny na zdjęciach i filmach. W komputerach i na twardych dyskach oskarżonego policja znalazła ponad 60 000 zdjęć oraz 2145 plików wideo zawierających w sumie 278 godzin filmu, przedstawiających gwałty dokonywane na dzieciach oraz zwierzętach.

W sierpniu 2011 miał on wykorzystać seksualnie konia, a w sierpniu 2012 – owcę. W obu przypadkach zwierzęta były skrępowane w chwili dokonywania na nich gwałtu, co ukazywały wykonane przez oskarżonego zdjęcia.

Wina uznana częściowo

Oskarżony mężczyzna przyznał się tylko do niektórych z zarzucanych mu czynów i to tylko do tych, co do których policja dysponuje dowodami na podstawie badań DNA lub zdjęć wykonanych osobiście przez zoofila.

– Przyznaje on, że niektóre rzeczy robił złe, przyznaje się do winy wskazanej w niektórych punktach aktu oskarżenia, a co do innych przyznaje się częściowo do winy. Natomiast zaprzecza on popełnieniu niektórych czynów – stwierdził Vegard Aaløkken, adwokat z kancelarii adwokackiej Andenæs Aaløkken Veum, reprezentujący oskarżonego, w wywiadzie dla dziennika „Dagbladet”.

Groźba recydywy

– Choć oskażony nigdy wcześnie nie był karany, to zasadniczą kwestią, którą należy ocenić w tej sprawie, to niebezpieczeństwo popełnienia nowych nadużyć – zauważyła prokurator Marit Bakkevig, która akcentuje potrzebę zastosowania kary prewencyjnego pozbawienia wolności. Polega ona na przedłużaniu zasądzonej kary więzienia tak długo, jak długo istnieje ryzyko popełnienia nowych przestępstw.

Biegli psycholog Bjørn Solbakken i psychiatra Rita Lyngved zbadali oskarżonego i uznali, że istnieje w przyszłości wysokie ryzyko powtórnego popełnienia przez oskarżonego przestępstw z zastosowaniem przemocy seksualnej. Tak wynika z decyzji sądu o uwięzieniu oskarżonego, która do niedawna była utajniona. Sam oskarżony zaprzecza, jakoby istniała groźba powtórzenia popełnionych czynów.

Policja ustaliła także, że 75 ze skonfiskowanych zdjęć przedstawiaja także gwałcenie własnej córki oskarżonego, w czasie gdy była jeszcze w wieku niemowlęcym. Według jednego z punktów aktu oskarżenia, „była ona zbyt mała, aby przeciwstawić się dokonywanemu czynowi”.

Wielu poszkodowanych

Prokurator Marit Bakkevig przyznaje, że sprawa jest niezwykle poważna, m.in. dlatego, że przestępstwa miały miejsce na przestrzeni wielu lat a także z uwagi na fakt, że wielu z poszkodowanych to osoby bardzo młode. Jest to w sumie osiem osób, z których 3 miało zrobione zdjęcia. Przestępstwa były dokonywane na terenie Østlandet (Wschodniej Norwegii). 

Dziennik „Dagbladet” w artykule z 2011 r. wymienił pierwszą sprawę, która związana była ze śledztwem i pochodziła z lata 2004 r. Wtedy to grupa kąpiących w jeziorze Ulsrudvannet (Østmarka, Oslo) dziewcząt w wieku l. 13 – 14 zauważyła onanizującego się na skraju lasu mężczyznę. Dzięki przytomności umysłu dziewczęta pomogły policji zabezpieczyć ślady biologiczne w terenie, na którym widziano mężczyznę. Jednak wówczas profil DNA nie wskazał podejrzanego.

Kolejną ofiarą pedofila była 21 września 2008 sześcioletnia dziewczynka, do której podszedł nieznany mężczyzna, gdy ta wracała do domu na osiedlu w Skjetten (Romerike). Zwabił on ją z szutrowej drogi do położonego niedaleko ogrodu, gdzie kazał się jej rozebrać i dokonał czynu, który policja zakwalifikowała jako gwałt.

Tym razem profil DNA z nasienia przestępcy zgadzał się ze sprawą z Østmarka i policja rozpoczęła w 2009 r. zakrojone na szeroką skalę śledztwo. Przełom nastąpił w momencie, gdy śledczy znaleźli w archiwach materiał dotyczący gwałtu na 8-mio letniej dziewczyce w Nittedal (Romerike). W trakcie przeglądania nagrań z monitoringu z sierpnia 2010 pewnej stacji benzynowej policja stwierdziła, że rozpoznała samochód ojca rodziny.

Akt oskarżenia zawiera kolejne punkty:

  • robienie w Toten 2009 r. zdjęć dziewczynce, która zdołała mu uciec w chwili, gdy przestępca rozpinał rozporek. Oskarżony nie przyznaje się do winy.
  • próba złapania dziewczynki w Jevnaker w 2010 r., która mu uciekła, gdy oskarżony zaczął się rozbierać. Oskarżony nie przyznaje się do winy.
  • robienie zdjęć i obmacywanie nieletniej dziewczynki w Hakadal w 2010 r. Oskarżony nie przyznaje się do winy.
  • rozbieranie i robienie zdjęć dziewczynce, która nago uciekła przestępcy. Oskarżony przyznaje się do winy.
  • uprowadzenie dziewczynki do lasu i dokonanie gwałtu w Nittedal 2014. Zabzepieczono dowody DNA.
  • robienie zdjęć i obnażanie się przed trzema dziewczynkami, które policja zidentyfikowała. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

Sąd przeznaczył 3 tygodnie na przeprowadzenie sprawy, która częściowo będzie się toczyła przy drzwiach zamkniętych.

Źródło: Dagbladet, NRK, VG, Aftenbladet.no

© ScanPress.net 2015.

Przeczytaj również:

  • Pracownik Barnevernet był pedofilem, gwałcił własne córki18 listopada 2015 Pracownik Barnevernet był pedofilem, gwałcił własne córki W Norwegii Północnej rozpoczął wczoraj się proces pedofila, któremu postawiono zarzuty gwałcenia dwóch własnych córek. Był on jednocześnie pracownikiem Barnevernet. Pochodzący z jednej […]
  • Norweski polityk przyznał się do pedofilii5 sierpnia 2016 Norweski polityk przyznał się do pedofilii Policja w Bergen prowadzi dochodzenie przeciw politykowi w regionie Hordaland w sprawie o seksualne wykorzystywanie dzieci. Mężczyzna ten zajmuje eksponowane stanowisko w zarządzie […]
  • Pożar w Drammen w 2008 – reportaż NRK24 lutego 2015 Pożar w Drammen w 2008 – reportaż NRK Norweska telewizja państwowa NRK1 wyemituje we wtorek o godz. 21.30 reportaż na temat tragicznego pożaru w Drammen nad ranem 9 listopada 2008, w którym zginęło siedmiu […]