Petter Northug jr. skazany na 50 dni więzienia

9 października 2014 | AKTUALNOŚCI | SPORT |

images

Petter Northug jr., norweska supergwiazda biegów narciarskich, został dzisiaj 09.10.2014 skazany na karę 50 dni więzienia za spowodowanie wypadku drogowego w nocy na 04 maja 2014. Dodatkowo otrzymał 185 000 NOK grzywny (ok. 90 000 PLN). Sportowiec zaakceptował wyrok na miejscu.

Kara grzywny została zmniejszona z 200 000 NOK. Prowadził on wówczas samochód Audi i znajdował się pod silnym wpływem alkoholu, którego koncentrację we krwi zmierzono na 1,65 promila. Petter Northug zeznał, że nic nie pamiętał, co mówił na dwóch z trzech przesłuchań na policji.

promile Northuga sharp

 

Fałszywe oskarżenia pod adresem kolegi

Akt oskarżenia obejmował pięć punktów, w tym składanie fałszywego oskarżenia. Jest to w świetle norweskiego prawa najpoważnieszy punkt oskarżenia. 

Po spowodowaniu wypadku, w wyniku którego samochód z Petterem Northugiem i jego kolegą jako pasażerem, przeleciał 16 metrów w powietrzu, norweski biegacz uciekł przez pole do swojego domu znajdującego się w pobliżu. Policja za pomocą psów wytropiła Northuga i zaaresztowała go w domu.

Podczas przesłuchania na policji Petter Northug zeznał, że to nie on, ale jego kolega prowadził samochód i spowodował wypadek. Tą wersję wydarzeń powtórzył on dwukrotnie. W wyniku dochodzenia ustalono, że samochód jechał 83 km/h w strefie 40 km/h.

Wyrok jest łagodniejszy od 60 dni bezwarunkowego więzienia, jakiego domagała się prokuratura. Sędzina Ingrid Stigum wzięła pod uwagę okoliczności łagodzące, jakimi był fakt, że w czasie pierwszego przesłuchania Petter Northug był w dalszym ciągu pijany. Innym elementem była ogromna presja psychiczna, pod którą znalazł się narciarz po ujawnieniu sprawy przez media.

Norweski sportowiec może odbyć karę więzienia w domu po założeniu alarmu elektronicznego nad stopą, ponieważ kara więzienia jest niższa od 4 miesięcy.

– Po czasie widzę, że postąpiłem źle składając fałszywe oskarżenie przeciw koledze. Jednocześnie wcześnie odczułem, że to był błąd i poinformowałem o tym policję – zeznał Petter Norhug przed sądem w Trondheim. – Gdybym był trzeźwy, nigdy bym nie naraził pasażera na takką sytuację – dodał.

Konferencja prasowa z udziałem Pettera Northuga:

 

Petterowi Northugowi zostanie dodatkowo odebrane prawo jazdy „na zawsze”.

 

Przeczytaj również:

  • Bieg na 50 km na Holmenkollen bez Pettera Northuga6 marca 2014 Bieg na 50 km na Holmenkollen bez Pettera Northuga Petter Northug - gwiazda i "gwóźdź programu" biegu na 50 km w ramach Pucharu Swiata na legendarnej arenie Holmenkollen w Oslo - nie wystąpi z powodu załamania formy. Ostatnio w środę […]
  • Król nart po pijanemu rozbił Audi A74 maja 2014 Król nart po pijanemu rozbił Audi A7 Petter Northug (l. 28), norweska supergwiazda narciarstwa biegowego, rozbił w drobny mak swojego Audi A7. Do wypadku doszło wczesnym rankiem 4 maja w centrum Trondheim, gdzie obowiązuje […]
  • Therese Johaug: – Życzę jej tego medalu15 lutego 2014 Therese Johaug: – Życzę jej tego medalu Norweżka Therese Johaug (l. 25), jedna z najznakomitszych rywalek Justyny Kowalczyk nie szczędzi Polce słów uznania po ekstremalnie wyczerpującym biegu na 10 km stylem klasycznym, w którym […]