Piękno fiordów okiem polskiego fotografa zachwyca świat

21 lutego 2016 | AKTUALNOŚCI | POLACY W NORWEGII |

Fot. Tomasz Furmanek Fot. Tomasz Furmanek

Tomasz Furmanek, zamieszkały w Bergen Polak fotografuje z kajaka piękno norweskich fiordów. Jego zdjęcia zachwycają znawców na całym świecie i wzbudzają uznanie Norwegów.

Tomasz Furmanek, na co dzień pracownik naukowy Instytutu Badań Morskich w Bergen, w czasie wolnym wsiada do kajaka i wyposażony w kamerę GoPro zagłębia się w bajkowy świat norweskich fiordów. Owocem jego pasji jest szereg fascynujących fotografii, ukazujących hipnotyczne piękno norweskiej natury z bardzo szczególnej perspektywy: tuż znad wody. Daje to niespodziewanie sugestywny efekt bezpośredniego kontaktu z naturą.

Fot. Tomasz Furmanek

Fot. Tomasz Furmanek

Fotografie Tomasza Furmanka są właśnie niezwykłe dlatego, że przenoszą widza niejako wprost na pokład kajaka p. Tomasza. Oglądając te perfekcyjne obrazy możemy niemal odczuć na policzkach chłód wody, wilgoć powietrza, muśnięcie wiatru. Możemy się włuchać w absolutną ciszę, kontemplując potęgę i surowe piękno norweskiej przyrody. Na innych zdjęciach słyszymy wręcz plusk delikatnych pociągnięć wioseł na niezmąconej tafli wód fiordu.

Fot. Tomasz Furmanek

Fot. Tomasz Furmanek

Swoje prace umieszcza na Instagramie, gdzie na chwilę obecną śledzi go już ponad 75 000 osób.

Tu można obejrzeć wideo z wyprawy do Aurlangsfjorden:

Zdjęcia Tomasza Furmanka „zatykają dech w piersiach”, jak to określił brytyjski Daily Mail. Zostały one zauważone także także przez The Telegraph, którego zdaniem uchwycił on najbardziej idylliczne zakątki Norwegii. Także w USA zachwycono się pracami naszego rodaka. Magazyn Canoe & Kayak wybrał na okładkę grudniowego numeru roku 2014 zdjęcie wykonane w Reinefjorden.

ScanPress.net poprosił Tomasza Furmanka o wywiad:

Jak się Pan znalazł w Norwegii?

Przyjechałem do Norwegii z rodzicami jak miałem 6 lat w 1980. Mieszkałem prawie cały czas w Bergen, oprócz 3 lat, kiedy studiowałem w Gdańsku.

Co Pan obecnie tu robi?

Pracuje w Instytutcie Badań Morskich w Bergen. Praca jest zwjązana z badaniami genetycznymi ryb i innych gatunków morskich. Wiekszość czasu pracuję nad programowaniem i analizą danych komputerowych.

Kiedy zaczęła się Pana przygoda z fotografią?

Od małego byłem zainteresowany fotografią. Pracowałem też przy programowaniu i analizie zdjęć z mikroskopów, zwiazanych z badaniami biomedycznymi. Około 10 lat temu zacząłem regularnie robić zdjęcia, kiedy chodziłem w góry.

Co jest najtrudniejsze w fotografii?

Są bardzo duże różnice w zależnosci od typu fotografi. Jeśli chodzi o robienie zdjęć z kajaka w fiordach, to najtrudnjeisze jest to, że wszystko się szybko robi mokre i że światło oraz pogoda w fiordach szybko się zmieniają.

Ma Pan jakąś radę dla początkujących fotografów?

Nie trzeba mieć drogiego czy najnowszego sprzętu. Wiekszość moich dobrych zdjęć jest zrobiona kamerą GoPro lub kamerą aparatem kompatkowym Sony. Radzę robić zdjęcia często i przy dobrych warunkach oświetleniowych. Większość moich zdjęć została zrobiona na godzinź przed zachodem słońca lub rano, godzinę po wschodzie słońca.

Czy przygotowuje się Pan jakoś specjalnie do robienia zdjęć z kajaka?

Robienie zdjęć w fiordach z kajaka jest czasem skomplikowane. Różnica oświetlenia między cieniami i obszarami, gdzie słońce dociera jest duża. Ja zawsze sprawdzam, jaka pogoda będzie i gdzie slońce jest w stosunku do motywu. Używam darmowego program http://photoephemeris.com do planowania zdjęć. Zawsze mam ze sobą papier do wycierania kamery GoPro, którą mam na kasku. Zawsze mam ze sobą latarkę, dlatego że często są spokojne warunki na wodzie przy zachodzje słońca i muszę często wracać z powrotem, jak jest już ciemno.

Od kiedy zajmuje się Pan kajakarstwem? 

Kupiłem mój pierwszy kajak 12 lat temu. Od 10 lat uprawiam kajakarstwo aktywnie. W ostatnich 4 latach robiłem dużo zdjęć z kajaka. 

Co Norwegowie mówią o Pana fotografiach?
Dużo ludzi w Norwegi lubi zdjęcia kajakowe z Norwegii, są one też popularne za granicą. Niektóre zdjęcia są typowo norweskie, ale mam też zdjęcia Norwegii, które są popularne, ale ktore mogły by zostać zrobione w wielu innych krajach.

Pana fotografie zwróciły uwagę zagraniczynch mediów. Które wyróżnienie ceni Pan najwyżej?

Najważniejsze jest, że firma GoPro używa niektorych moich zdjęć. Jestem wdzięczny, że tak wiele gazet internetowych na całym świecie opublikowało moje zdjęcia.

Z którego zdjęcia jest Pan najbardzie zadowolony?
Jestem najbardziej zadowolony z zdjecia GoPro z Nærøyfjorden zimą, po zachodzie słońca.

Które zdjęcie było najtrudniej wykonać?
Często jest dobre swiatło pod koniec zachodu slońca lub nawet po zachodzie slońca. Wtedy jest mało swiatła i jest trudno zrobić dobre zdjęcie z kajaka, w porównaniu do robienia zdjęć z lądu, gdzie można użyć statywu. Najtrudnieisze zdjęcie zostało zrobione zimą w fiordzje Nærøyfjorden, po zachodzie sńonca w marcu. Byłem wtedy ponad 5 kilometrów od samochdu i musiałem miec ze sobł latarkę na drogę powrotną.

Czy planuje Pan zrobienie zdęć z kajaka w Polsce?
Tak, w lecie planuję pojechać do Gdańska i Warszawy ze składanym kajakiem typu Orukayak.

W jakie miejsce na świecie chciałby Pan pojechać i zrobić zdjęcia?
Nowa Zelandia i Grenlandia są to dwa miejsca, do których bym chciał pojechać z kajakiem.

Tomasz Furmanek. Ze zbiorów autora.

Tomasz Furmanek. Ze zbiorów autora.

ScanPress.net gratuluje Tomaszowi Furmankowi sukcesu i trzymy kciuki za równie piękne zdjęcia z Polski, które mamy nadzieję z czasem zaprezentować.

Dla wszytkich, którym podobają się zdjęcia Tomasza Furmanka, istnieje możliwość zamówienia kanlendarza z wyselekcjonowanymi zdjęciami, tu jest link.

Tymczasem zapraszamy do galerii świata Tomasza Furmanka.

ScanPress.net 2015 ©

 

Przeczytaj również:

  • Groźny wypadek polskiego naukowca na Spitsbergenie6 stycznia 2015 Groźny wypadek polskiego naukowca na Spitsbergenie O wielkim szczęściu może mówić Polak, członek Polskiej Stacji Badawczej w Hornsundzie na Spitsbergenie. W poniedziałek 05.01. wpadł on w szczeliną lodową, spadając 25 metrów w dół. Dzięki […]
  • Tragedia polskiej rodziny z Bergen – w Polsce27 lipca 2015 Tragedia polskiej rodziny z Bergen – w Polsce Do tragicznego wypadku doszło 22.07.2015 na autostradzie A2 pobliżu Świnic Warckich. Polska rodzina z Bergen straciła dwójkę dzieci l. 11 i 13. Przebieg wypadku zaczerpnięty z Dziennika […]
  • Norwegowie jednym z najbardziej rygorystycznych narodów17 maja 2014 Norwegowie jednym z najbardziej rygorystycznych narodów Co łączy Norwegię z Pakistanem, Koreą Południową lub Singapurem? Okazuje się, że społeczeństwo norweskie jest jednym z najbardziej rygorystycznych na świecie, podobnie jak wyżej […]