Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Norwegię

5 maja 2016 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA |

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP. Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złoży w dn. 22 – 25 maja 2016 oficjalną wizytę w Norwegii. Polski  prezydent przybywa na zaproszenie króla Haralda V.

Wizyta pary polskiej pary prezydenckiej była uzgadniana od czasu wizyty króla Haralda V i królowej Soni w Warszawie w maju 2011. Ma ona podkreślić łączące te dwa kraje związki polityczne, gospodarcze i kulturalne. Polska jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Norwegii, w tym jednym z największych importerów norweskich ryb i ich przetworów.

Program wizyty

Prezydent Duda rozpocznie swą wizytę od Oslo, gdzie w poniedziałek 23 maja zostanie uroczyście powitany przez parę królewską na placu przed Pałacem Królewskim w centrum miasta. Tego samego dnia król Harald V będzie podejmowal prezydenta Dudę uroczystym obiadem i bankietem w Pałacu Królewskim.

Tego samego dnia przewidziane jest spotkanie z marszałkiem norweskiego parlamentu (stortingspresident) Olemicem Thomessenem. Prezydent Duda wraz z królem Haraldem V weźmie także udział konferencji na temat bilateralnej współpracy w dziedzinie off-shore (wydobycia gazu i ropy naftowej na szelfie kontynentalnym), technologii morskich i energii. Polska jest zainteresowana sprowadzaniem norweskiej ropy i gazu w celu dywersyfikacji źródeł energii w ramach polityki uniezależnienia się od dostaw rosyjskich.

O godz. 17 prezydent Duda spotka się z premier Erną Solberg.

We wtorek 24 maja para prezydencka w towarzystwie króla Haralda V poleci do Bodø. Na ten dzień zaplanowano wizytę w centrum dowodzenia operacyjnego północnej flanki NATO, znajdującym się w głębi góry Reitan. Gospodarzem Andrzeja Dudy będzie minister obrony Ine Eriksen.

Na środę 25 maja przewidziane jest złożenie wieńców na cmentarzu w Narvik pod pomnikiem poległych polskich żołnierzy. Polska Brygada Podhalańska brała udział w walkach o Narvik podczas drugiej wojny światowej i przyczyniła się do pierwszego zwycięstwa aliantów nad Niemcami.

Przeczytaj również:

  • „Polskie obozy koncentracyjne” dozwolone w Norwegii25 listopada 2015 „Polskie obozy koncentracyjne” dozwolone w Norwegii Decyzją z dn. 24 listopada 2015 Pressens Faglige Utvalg (PFU) usankcjonował ostatecznie używanie przez norweskie media określenia "polski obóz koncentracyjny". Nie będzie to naruszeniem […]
  • Wybory prezydenckie w Oslo 10.05.2015 – wideo15 maja 2015 Wybory prezydenckie w Oslo 10.05.2015 – wideo Wybory prezydenckie zostały zorganizowane w Oslo, Bergen, Trondeim i Stavanger. Frekwencja wyniosła ponad 86 procent. Polonia norweska bezapelacyjnie poparła Pawła Kukiza. Polacy w […]
  • Jens Stoltenberg w Polsce – wywiad dla TVP Info5 października 2014 Jens Stoltenberg w Polsce – wywiad dla TVP Info W dniach 05. - 06.10. przebywać będzie w Polsce Jens Stoltenberg, nowo mianowany Sekretarze Generalny NATO. Jego pierwsza zagraniczna wizyta po objęciu stanowiska rozpoczyna się w Polsce, […]