Rodzeństwo pod opieką Barnevernet gwałcone przez ojca

12 grudnia 2015 | AKTUALNOŚCI | BARNEVERN - URZĄD OCHRONY DZIECI | SPOŁECZEŃSTWO |

T-08-0604-01-Over

Gmina Gjøvik wypłaci parze rodzeństwa ponad 3 miliony koron odszkodowania za nadużycia seksualne ze strony ojca. Miały one także miejsce, gdy dziećmi opiekowało się Barnevernet.

Zgłoszenia o niepokojącej sytuacji dzieci napływały co jakiś czas do władz gminy Gjøvik, które jednak nie reagowały. Dopiero kiedy ojciec dzieci po raz wtóry został zgłoszony na policję z powodu molestowania seksualnego dzieci w sąsiedztwie, wówczas Barnevernet przejęło opiekę nad rodzeństwem.

Barnevernet – Służba Ochrony Dzieci – nie zapewniła jednak chłopcu i jego siostrze należytego bezpieczeństwa przed ojcem-pedofilem. W czasie widzeń z dziećmi, podczas których nie było nakazanego prawnie dozoru Barnevernet, ojciec gwałcił swojego syna.

Wyrok sądowy z roku 2013 stwierdza, że nadużycia seksualne ojca w stosunku do własnych dzieci trwały wiele lat i cechowały się wyjątkową brutalnością. Dzieci były bite, kopane i trzymane skrępowane w związku z dokonywanymi gwałtami. Ojciec zmuszał także dzieci do wzajemnego wykonywania czynności seksualnych i był przy tym obecny.

Gmina Gjøvik przed sądem

Już w r. 2001 ojciec został skazany za nadużycia seksualne wobec 13-sto letniego chłopca. Barnevernet wówczas otrzymało zgłoszenie o zaniepokojeniu sytuacją rodzeństwa, ale nie zostało ono objęte kontrolą.

Gwałty rozpoczęły się w roku 2006, gdy dzieci miały osiem i dziesięć lat. Syn był wykorzystywany aż do 2010, a córka – do 2008. Od tamtego roku dzieci umieszczono w rodzinie zastępczej, co nie uchroniło ich przed nadużyciami na tle seksualnym ze strony ojca.

Adwokat dzieci skierował do sądu pozew przeciw gminie Gjøvik z powodu braku należytej opieki nad dziećmi, gdy za nie było odpowiedzialne Barnevernet.

– Nadużycia seksualne ojca stanowią ogromne naruszenie relacji zaufania, które powinno mieć miejsce. Ojciec po śmierci matki był dla nich jedyną osobą sprawującą opiekę. Dzieci te zmuszone były żyć w nieustającej niepewności i strachu przed przemocą i nadużyciami seksualnymi – stwierdza wyrok sądowy.

Latem 2013 ojciec rodzeństwa został skazany na dziesięć lat więzienia prewencyjnego za dokonywane nadużycia i stosowanie przemocy. Wcześniej, w 2010, ten sam mężczyzna został skazany na pięć lat więzienia za molestowanie seksualne chłopca niedorozwiniętego umysłowo.

Sprawa zostanie obecnie przedyskutowana pod kątem politycznym na forum Zarządu Gminy Gjøvik.

Źródło: NTB

 

Przeczytaj również:

  • Barnevernet pozwalało prostytuować się swojej podopiecznej27 listopada 2015 Barnevernet pozwalało prostytuować się swojej podopiecznej Lokalny oddział Barnevernet w Bergen poddany został surowej krytyce. Okazało się, że pracownicy tej instytucji przymykali oczy na prostytuowanie się jednej z wychowanek. Barnevernet - […]
  • Barnevernet zabiera dzieci na sali porodowej11 kwietnia 2016 Barnevernet zabiera dzieci na sali porodowej Szczęście pary Norwegów, świeżo upieczonych rodziców, było krótkotrwałe: Barnevernet odebrało im dopiero co narodzone bliźnięta prosto z sali porodowej.  Natasha Olsen Myra (l. 24) […]
  • Norwegowie uciekli przed Barnevernet do Polski3 lipca 2016 Norwegowie uciekli przed Barnevernet do Polski Para Norwegów, którym wcześniej odebrano tuż po porodzie dzieci, postanowiła po ich odzyskaniu wyjechać do Polski. Ponieważ decyzja o oddaniu dzieci nie była ostateczna, Norwegowie zostali […]