Rosyjski okręt podwodny w norweskim fiordzie?

13 maja 2016 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA |

Fot. AldriMer.no/ScanPress.net Fot. AldriMer.no/ScanPress.net

Przypadkowy obserwator zarejestrował 21 marca b.r. obiekt na powierzchni fiordu Dalsfjorden przypominający peryskop łodzi podwodnej. Władze wojskowe zaprzeczają, że zaobesrwowany obiekt był łodzią podwodną.

Prowadzący ciężarówkę Frank Vik jadąc 21.03. 2016 wzdłuż fiordu Dalsfjorden koło Sunnfjord w zachodniej Norwegii w regionie Sogn- og Fjordane zauważył niezwykłe zjawisko: po powierzchni wody poruszał się obiekt przypominający do złudzenia peryskop łodzi podwodnej. Obiekt ten kierował się ku wyjściu z fiordu na pełne morze.

Zatrzymał się na poboczu i zaczął robić zdjęcia i filmować telefonem tajemniczy obiekt. Trwało to ok. 5 minut, po czym obiekt ten zanurzył się pod wodę i zniknął.

Fot. AldriMer.no/ScanPress.net

Fot. AldriMer.no/ScanPress.net

Kierowca natychmiast zawiadomił lokalną policję, która przesłuchała go jako świadka i postanowiła ogłosić alarm o wtargnięciu obcej łodzi podwodnej na wody terytorialne Norwegii. Powiadomiono wojsko, te jednak nie podjęło żadnych czynności identyfikacyjnych.

Przez 2 miesiące władze wojskowe w ogóle zaprzeczyły, ażeby doszło do jakiegokolwiek przypadku penetracji fiordów zachodniej Norwegii przez niezidentyfikowane łodzie podwodne.

Jednocześnie portal AldriMer.no otrzymał z wojska potwierdzenie, że w tym czasie nie było w tym rejonie żadnych działań norweskiej Marynarki Wojennej obejmującej zadania dla okrętów podwodnych. Potwierdzono także, że nie mógł to być okręt podwodny któregokolwiek kraju NATO.

– Otrzymaliśmy od lokalnej policji materiał zdjęciowy i filmowy. Potwierdzamy, że dokonano obserwacji podejrzanego obiektu – skomentował wydarzenie dla telewizji  TV2 podpułkowinik Ivar Moen. Podkreśla on jednocześnie, że wojsko nie potwierdza, że zaobserwowany obiekt był zanurzonym okrętem podwodnym.

Jednak zarówno Kjetil Stormark, dziennikarz prowadzący portal AldriMer.no a także lokalny szef policji Åge Løseth uznają, że kierowca, który sfilmował to zjawisko jest osobą w pełni godną zaufania.

„Najprawdopodobniej rosyjski okręt podwodny”

Zdaniem Stålego Ulriksena, jednego z najbardziej uznanych w Norwegii ekspertów od polityki bezpieczeństwa państwowego i lektora w Norweskiej Akademii Marynarki Wojennej zaobserwowany obiekt to peryskop należący do rosyjskiego okrętu podwodnego klasy Kilo.

– Nie jest to na pewno peryskop niemieckiego, brytyjskiego czy amerykańskiego okrętu podwodnego. I jestem prawie pewien, że to był okręt podwodny – stwierdził Ståle Ulriksen w wywiadzie dla agencji NTB.

Także Jacob Børresen, doświadczony kapitan okrętów podwodnych nie ma wątpliwości, co sfilmował Frank Vik:

– To była na pewno łódź podwodna. Poruszała się z prędkością ok. 4 węzłów, co sprawiało, że wokół peryskopu, wystającego ok. 30 cm ponad powierzchnię wodny, nie pryskała woda. Ponadto obiekt ten poruszał się ruchem jednostajnym, czego nie robią nigdy wielkie ptaki

Portal AldriMer.no zrobił następujący reportaż o tej kontrowersyjnej sprawie:

Norwegia nawiedzana przez nieznane okręty podwodne

Norweskie fiordy są idealnym terenem dla operacji okrętów podwodnych z racji swoich profilów geologicznych, umożliwiających ukrycie się przed nieprzyjacielem. Podwodne półki skalne, załomy i jaskinie są niekiedy wręcz naturalnymi kryjówkami dla okrętów podwodnych. Już w czasie II wojny światowej Niemcy okupujący Norwegię wybudowali wiele baz okrętów podwonych wykutych w ścianach górskich przyjegających do fiordów, zwłaszcza koło Trondheim.

W roku 2011 zanotowano ostatni przypadek wpłynięcia niezidentyfikowanego okrętu podwodnego do fiordu Andfjorden. Byl to jednak amerykański okręt proszący o pomoc władze norwskie z powodu choroby na pokładzie.

Jednak w r. 1997 dokonano aż 16 obserwacji niezidentyfikowanych obiektów podwodnych, które zgłoszono do Centrum Dowodzenia Norwegii Północnej. Oceniono, że połowa z nich to okręty podwodne niewiadomego pochodzenia.

W okresie zimnej wojny w latach 1969 – 1983 dokonano łącznie 175 obserwacji niezidentyfikowanych obiektów podwodnych. Trzy z nich uznano za pewne, 12 za prawdopodobne a 85 jako możliwe.

Eksperci wskazują, że to rosyjskie okręty podwodne Floty Północnej mającej swą bazę w Murmańsku mogą w celach rozpoznawczych zapuszczać się w norweskie fiordy celem przetestowania możliwości ewentualnych operacji militarnych i rekonesansu wywiadowczego.

Morze Północne i położone nad nim norweskie fiordy są obszarem strategicznym, nad którym kontrolę starają się także mieć siły rosyjskiej marynarki wojennej.

– Sytuacja jest nadzwyczaj poważna, jeżeli obce okręty podwodne mogą wpływać i wypływać niezauważone do norweskich fiordów. Wystawia to złe świadectwo możliwościom obronnym Norwegii – dodał kapitan Jacob Børresen w rozmowie z agencją NTB.

Źródło: TV2, NTB, NRK.

ScanPress.net ©  – 2016

 

 

Przeczytaj również:

  • Norwegia rozważy internowanie podejrzanych o terroryzm16 listopada 2015 Norwegia rozważy internowanie podejrzanych o terroryzm Norwegia musi rozważyć internowanie osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Postulat taki wysunął polityk skrajnie prawicowej partii Fremskrittspartiet w reakcji na akty […]
  • Lech Wałęsa w Oslo – 19 maja 2015 – wideo21 maja 2015 Lech Wałęsa w Oslo – 19 maja 2015 – wideo Na zaproszenie Oslo Center przybył 15 maja b.r. do Oslo prezydent Lech Wałęsa. Celem wizyty było wygłoszenie wykładu przed seminarium nt. "Czy demokracja w Europie jest odwrocie?". […]
  • Norwegia zaostrza kontrolę granic24 listopada 2015 Norwegia zaostrza kontrolę granic Od czwartku 26 listopada 2015 Norwegia wprowadza wzmożoną kontrolę granic na trasach wjazdowych. Jednocześnie wznowione zostaną kontrole graniczne na terminalach promowych. W obliczu […]