Strajk pilotów Norwegian zakończony

10 marca 2015 | AKTUALNOŚCI | GOSPODARKA I RYNEK PRACY |

Foto: Norwegia Media

We wtorek 10 marca zakończył się po dziesięciu dniach strajk pilotów Norwegian Air Shuttle. Głównym punktem spornym była prznależność pilotów norweskich do firmy macierzystej oraz . Od środy 11 marca loty mają być wznowione.

Strajk poprzedziły trzy miesiące negocjacji pomiędzy Parat, organizacją zrzeszającą pilotów Norwegian, a LHO Luftfart, reprezentującą pracodawców. W wyniku braku porozumienia w kwestii zamrożenia płac, ustalenia przynależności do firmy macierzystej – Norwegian Air Shuttle – oraz cięć w umowach o ubezpieczenie Parat ogłosił 1 marca, że 70 pilotów rozpoczyna strajk. Po czterech dniach strajk został rozszerzony o 684 norweskich i40 szwedzkich pilotów.

Początkowo strajkiem dotknięte zostały połączenia w Norwegii, ale po tygodniu Norwegian był zmuszony odwołać niektóre loty zagraniczne, m.in. do Berlina, Londynu. Norwegian zareagował decyzją o przymusowym oddelegowaniu na urlop 800 osób personelu kabinowego, co spowodowało strajk sympatyzujący ze zwonionymi pracownikami.

Bjørn Kjos, dyrektor administracyjny Norwegian, podbił wówczas stawkę stwierdzając, że strajki już nie raz doprowadzały linie lotnicze do bankructwa i tak mogło też się stać z Norwegian. Alternatywą będzie wówczas albo posiadanie dobrze płatnej pracy (ok. 1,1 mln. koron rocznie), albo utrata takiej pracy.

W sumie strajk dotknął 200 000 pasażerów i według mediów norweskich kosztował Norwegian pół miliarda koron. Po intensywnych negocjacjach, zerwanych w międzyczasie dwukrotnie, strony doszły do porozumienia w następujących kwestiach:

  • wszyscy piloci skandynawscy dostają na okres 3 lat gwarancję zatrudnienia w Norwegian Air Shuttle (firmie miacierzystej) na mocy umowy wiążącej prawnie, niebędącej jednak umową zbiorową
  • wszyscy piloci z baz europejskich Norwegian mają tak samo liczoną wysługę lat
  • zamrożenie płac na rok 2015 (nie licząc stałej podwyżki 2 – 5 procent wpisaną w siatkę płac)
  • tanie systemy ubezpieczeń pracowniczych
  • minimu 184 dni w roku wolne od pracy
  • korzystne zmiany w systemie emerytalnym dla pilotów mających poniżej 15 lat do emerytury (od 65 roku życia)
  • nieopodatkowana wypłata 2,65 mln. koron w przypadku utraty licencji pilota oraz jednorazowa wypłata 1,65 x pensja roczna (ok. 1,1 mln. koron)
  • prawo do wspólnych rokowań płacowych dla pilotów Norwegii, Danii i Szwecji

– Wygraliśmy główne punkty w negocjacjach, ale ubolewamy, że wywalczenie absolutnie podstawowych warunków pracy i praw pracowniczych musiało się stać kosztem tak wielu pasażerów, którzy nie mogli dotrzeć na czas do swoich punktów przeznaczenia – stwierdził Hans-Erik Skjæggerud, przewodniczący organizacji pilotów w rozmowie z telewizją NRK.

Piloci wywalczyli zobowiązanie Norwegian do zatrudnienia pilotów skandynawskich do obsługi połączeń pomiędzy Norwegią, Danią i Szwecją oraz połączeń wewnątrzkrajowych w tych krajach.

Zdaniem ekspertów Norwegian wygrał na strajku, ponieważ firma ta ma poważne plany ekspansji na rynki amerykańskie i azjatyckie. Norwegian zamówił w tym celu 200 samolotów typu Dreamliner w fabryce Boinga w Seattle, USA. Sprawi to, że 30 procent lotów krajowych na które wpływ mają norwescy pilotci, stopnieje za kilka lat do 10 procent. Wówczas ich głos przy następnych negocjacjach płacowych odpowiednio zmaleje. Okres „ochronny” pilotów skończy się za 3 lata i kolejny strajk nie będzie już tak dotkliwy dla Norwegian.

Według tymczasowych informacji Norwegian w środę 11 marca przewidziano w dalszym ciągu 45 odwołań lotów. Przewoźnik odsyła do swojej strony internetowej wszystkie osoby pragnące się dowiedzieć o aktualnych lotach: http://www.norwegian.no/kundeservice/er-fly-i-rute/

 

Przeczytaj również: