Tragiczna śmierć polskiego robotnika w Oslo

27 lutego 2016 | AKTUALNOŚCI | GOSPODARKA I RYNEK PRACY | POLACY W NORWEGII |

Fot. Simon Solheim/NRK/ScanPress.net Fot. Simon Solheim/NRK/ScanPress.net

Do tragicznego wypadku doszło w Oslo we wtorek 23 lutego 2016. Zmarł Polak pracujący na projekcie budowlanym Brynseng skole w Oslo.

Polak pracowała przy montażu płyt rozdzielających piętra budynku znajdującego się obecnie w stanie surowym. Policja otrzymała zawiadomienie o wypadku o godzinie 17.24. Poinformowano, że Polak spadł z wysokości ok. 3 metrów na podłoże betonowe. Na miejscu udzielono poszkodowanemu natychmiastowej pomocy, ale ok. godz. 19.00 Polak zmarł na skutek odniesionych obrażeń obrażeń.

Fot. NRK/ScanPress.net

Fot. NRK/ScanPress.net

– Ten wypadek to głęboko tragiczne wydarzenie dla nas wszystkich w NCC i naszego podwykonawcy. Czynimy, co w naszej mocy, aby zaopiekować się najbliższą rodziną zmarłego i jego kolegami – powiedział Tor Heimdahl, szef prasowy NCC. Policja przesłuchała świadków tej tragedii.

Tak relacjonuje przebieg wydarzeń Arve Røtterud, szef operacyjny policji:


Polak pracował w firmie będącej podwykonawcą NCC, głównego wykonawcy projektu. Projekt Brynseng skole ma być zakończony w maju 2016. Stanowić ma nowoczesny kompleks edukacyjny dla klas 1 – 7 o powierzchni 11 600 m. kw., spełniający nowoczesne wymogi ochrony środowiska i oszczędności energii. Zarówno policja, Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) oraz NCC wszczęli osobne dochodzenia w celu ustalenia przyczyn tragedii. Firma NCC przemilczała fakt zaistnienia śmiertelnego wypadku na swojej stronie domowej. Umieszczony za to został wpis informujący o udanych ćwiczeniach ratowniczych w tunelu Bjørnegårdtunellen w Sandvika w pobliżu Oslo, które zostały przeprowadzone tego samego dnia. 

ScanPress.net dał wyraz swojemu głębokiemu oburzeniu brakiem informacji o śmierci Polaka na stronie NCC wystosowując mail do wybranych osób z kierownictwa NCC, których lista znajduje się tu. ScanPress.net uznaje to za przejaw braku szacunku wobec polskich pracowników, z których wysokich kompetencji korzysta NCC.


Wedle wiedzy ScanPress.net jest to już czwarty śmiertelny wypadek w ciągu ostatniego roku , w którym zginęli Polacy. W przciągu ostatnich 2 lat zginęło w sumie 8 Polaków na skutek wypadków przy pracy.

Zmarły tragicznie Polak miał 33 lata.

Źródło: NTB, NRK

ScanPress.net ©® – 2016

Przeczytaj również:

  • Wstępne ustalenia przyczyn śmierci Polaka w Holmestrand dn. 03.10.201420 listopada 2014 Wstępne ustalenia przyczyn śmierci Polaka w Holmestrand dn. 03.10.2014 Grzegorz Kozioł (l. 35) zginął tragicznie na skutek wypadku podczas pracy 3 października 2014. Miał on miejsce podczas fugowania betonowych elementów tunelu w pobliżu Holmestrand. Główny […]
  • Norwegowie w pracy… „na kacu”6 lutego 2016 Norwegowie w pracy… „na kacu” Co czwarty Norweg poszedł w ciągu ostatniego roku do pracy "na kacu". Według najnowszych badań spożywał on w ciągu poprzedzającej doby nie tylko alkohol, ale i zażywał […]
  • Norwegia zamieszana w światowy skandal finansowy4 kwietnia 2016 Norwegia zamieszana w światowy skandal finansowy "Panama Papers" to nazwa wyjawionego gigantycznego skandalu finansowego o zasięgu światowym. Ujawnione informacje o ukrytych majątkach na Seszelach obejmują także nazwiska co najmniej 200 […]