Tydzień Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach 1 – 6 kwietnia

28 marca 2014 | AKTUALNOŚCI | KULTURA | POLACY W NORWEGII |

plakat

Jeden z najbardziej malowniczych zakątków świata – norweski archipelag Lofoty – będzie w dniach 1 – 6 kwietnia areną prezentacji polskiej kultury. Państwo Karolina i Grzegorz Baryga organizują w miesjcowości Leknes Tydzień Kultury Polskiej przy współpracy z Ambasady Polski oraz władz gminy Vestvågøy.

Karolina i Grzegorz Baryga

 

polsk_kulturuke_5380037a

Program zapowiada się imponująco: 1-go kwietnia oficjalne otwarcie połączone z wernisażem prac malarskich Krzysztofa Kosowskiego z Grudziądza i Edyty Ćwik, zamieszkałej na Lofotach. Pan Krzysztof Kosowski stracił w dzieciństwie obie ręce i maluje trzymając pędzel w ustach, co jednak nie stanowi dla jego talentu żadnego ograniczenia:

Kosowski 1   images   Krzysztof Kosowski

Edyta Ćwik zdobyła wykształcenie w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tematem jej malarstwa są często kobiety, ale jej zainteresowania obejmują także rzeźbę, projektowanie graficzne, fotografię czy historię sztuki. Na co dzień pracuje w szkole w Leknes oraz restauracji rybnej Johnsen.

folder str5

2-go i 5-go kwietnia w godz. 12.00 – 16.00 odbędzie się prezentacja polskiej kultury kulinarnej pn. „Smaki polskiej kuchni”, gdzie szczególne miejsce pośwęcone będzie polskim tradycjom wielkanoncym. Ustawione zostaną dwa stoły zastawione polskimi wiktuałami w postaci ciast, zup, wędlin, kotletów, serów i innych smakowitości. Będzie też można usłyszeć historię polskich zwyczajów wielkanocnych.

Polska muzyka będzie mocnym zakończeniem Tygodnia. 3-go i 6-go kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się koncert pn. „Smak polskiej muzyki” w kościele Stamsund w czasie którego usłyszeć będzie można cały wachlarz polskiej muzyki, od Chopina, Moniuszki i Szymanowskiego począwszy, po Niemena, Dębskiego, i Kilara, nie zapominając o polskiej muzyce ludowej. W koncercie wezmą udział Karolina Baryga (wokal), Grzegorz Baryga (wokal, akordeon), Vladimir Pliassov (skrzypce), Elena Zemskova (fortepian), Paweł Bogdanowicz (fortepian, aranżacje), Andriej Pirożkow (fortepian), Chór z Lofotów – Lofotkoret, Chór Młodzieżowy i Dziecięcy Ramberg i inni, w sumie 80-ciu artystów.

Sami organizatorzy – państwo Baryga – w ten sposób opisują swoją inicjatywę w rozmowie z gazetą Lofot-Tidende:

– W Polsce dawaliśmy wiele przedstawień w domach kultury, przedzkolach i szkołach, około 250 rocznie. Mamy duże dosświadczenie w organizacji takich imprez. Potrafimy śpiewać i grać, zatem postanowiliśmy coś zrobić. Stąd pomysł zorganizowania Tygodnia Kultury Polskiej.

Karolina i Grzegorz Baryga mieszkają na Lofotach od jesieni.

plakat-2

Więcej na: https://www.facebook.com/ian.petersen.7921

Przeczytaj również:

  • Jens Stoltenberg – Sekretarz Generalny NATO w Oslo7 czerwca 2015 Jens Stoltenberg – Sekretarz Generalny NATO w Oslo Norweg Jens Stoltenberg, obecny Sekretarz Generalny NATO przybył do Norwegii z 3-dniową, oficjaną wizytą. W swoim wystąpieniu na Uniwersytecie w Oslo na Blindern 04.06.2015 odniósł się […]
  • Jens Stoltenberg w Polsce – wywiad dla TVP Info5 października 2014 Jens Stoltenberg w Polsce – wywiad dla TVP Info W dniach 05. - 06.10. przebywać będzie w Polsce Jens Stoltenberg, nowo mianowany Sekretarze Generalny NATO. Jego pierwsza zagraniczna wizyta po objęciu stanowiska rozpoczyna się w Polsce, […]
  • Otwarcie Tygodnia Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach3 kwietnia 2014 Otwarcie Tygodnia Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach 1-go kwietnia, o godz. 18.00, w Galerii Lofotveggen  został uroczyście otwarty Tydzień Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach, który potrwa do 6-go kwietnia. Karolina Baryga, […]