Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak w Oslo

19 lutego 2016 | AKTUALNOŚCI | POLACY W NORWEGII |

Fot. Henry E. Malinowski, ScanPress.net Fot. Henry E. Malinowski, ScanPress.net

Przebywający z wizytą roboczą w Norwegii Jan Dziedziczak, wiceminister Spraw Zagranicznych, spotkał się 18 lutego br. z Polonią norweską w Ambasadzie Polski w Oslo. 

Rozmowy ze stroną norweską odbyły się w miesiąc po wizycie w Norwegii premier Beaty Szydło. Omówiono na nim wiele spraw dotyczących stosunków bilateralnych, w tym m.in. współpracy w ramach NATO i zbliżającym się szczytem sojuszu w Warszawie w lipcu br.

Omówione zostały także kwestie współpracy w dziedzinie wydobycia gazu i ropy naftowej na Morzu Północnym w ramach starań o dywersyfikację surowców energetycznych Polski. Polska spółka Lotos Norge podpisała w 2015 umowę dot. kupna udziałów w złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Szacunkowa cena zakupu wynosi 160 mln USD, czyli około 620 mln zł.

Poruszono także sprawy wymiany kulturalnej i współpracy w kwestii odbieranych Polakom dzieci przez Służbę Ochrony Dzieci – Barnevernet. Jan Dziedziczak poinformował, że ten temat był szeroko omawiany i poświęcono mu dużo czasu podczas rozmów. Polski rząd będzie starał się udzielać silniejszego wsparcia rodzinom, którym odebrano opiekę nad dziećmi. Być może przy ambasadzie powstanie specjalna komórka zajmująca się wyłącznie pomocą takim rodzinom.

Konsul Sławomir Kowalski poinformował, że dzięki staraniom ambasady udało się odzyskać w ostatnim czasie 15 dzieci. Podkreślił, że jest to priorytet dla ambasady, ale zaznaczył, że praca w tym zakresie odbywa się na innych płaszczyznach, i choć z dala od kamer dziennikarskich, to jednak przynosi niejednokrotnie efekty.

Polonia w centrum uwagi

Jan Dziedziczak podkreślił inne nastawienie rządu w stosunku do Polonii i stwierdził, że nastąpi tu zwrot polegający na ściślejszej współpracy z Polakami za granicą oraz wykorzystaniem potencjału, jaki ona prezentuje. Przypomniał on także, że każdy Polak za granicą jest w istocie ambasadorem naszego kraju: „jak cię widzą, tak cię piszą” i zaapelował o dbanie wizerunku w kontaktach z cudzoziemcami. Sugerował też, że na ile jest to możeliwe, aby uprawiać pewnego rodzaju lobbying, a więc promować Polskę i zachęcać do jej poznania lub także inwestowania. Zwrócił uwagę szczególnie na wykorzystanie do tego celu ewentualnych kontaktów z norweskimi politykami lub biznesmenami.

Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net

Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net

Także sprawa zachowania polskiej tożsamości była jednym z tematów poruszanych przez zebranych Polaków. Hanna Sand, dyrektorka Polskiej Szkoły Sobotniej w Oslo, zapytała wiceministra o pomoc w rozwiązaniu problemu ze statusem nauczyciela polskiego za granicą. Należy jej zdaniem dokonać zmiany w przepisach zrównujących w prawach nauczycieli szkół za granicą z nauczycielami w Polsce. Postulowała także wprowadzenie statusu ucznia szkoły sobotniej i praw mu przynależnych.

Wiceminister Dziedziczak podkreślił rolę i ważność zachowania języka polskiego wśród dzieci polskich jako kluczowego elementu potrzebnego dla zachowania polskiej tożsamości narodowej. Podkreślił jednak, że poczucie przynależności narodowej powinno być kwestią wolnego wyboru.

Bogdan Kulas stwierdził, że prawo do nauki języka ojczystego gwarantują prawa międzynarodowe. Norwegia, jak zauważył, nie wywiązuje się tu ze swoich zobowiązań i nie wspiera finansowo np. kursów języka polskiego na odpowiednią skalę.

Biznesy polsko-norweskie

Ewa Burdon z Norwesko-Polskiej Izby Gospodarczej zwróciła uwagę wiceministra na brak rządowego wsparcia biznesu polskiego mającego plany wejścia na rynek norweski. Inni dyskutanci podjęli temat łamania praw pracowniczych przez firmy norweskie, brak odpowiednich kontraktów, ubezpieczeń itp. Poruszono sprawę firm rekrutacyjnych działających w Polsce i reklamujących się możliwością stałego zatrudnienia w Norwegii. Niektóre z tych firm oszukują pracowników, gdyż na miejscu okazuje się, że o zatrudnieniu na stałe nie ma mowy.

Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net

Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net

Jakub Godzimirski z Norweskiego Instytutu Spraw Zagraniczynch pytał wiceministra o kwestię podwójnego obywatelstwa. Zauważył on, że od momentu wstąpienia do UE jest ono w Norwegii zabronione. Osoby starające się o paszport norweski muszą zrzec się obywatelstwa polskiego.

 

Przeczytaj również:

  • Jens Stoltenberg będzie nowym szefem NATO19 marca 2014 Jens Stoltenberg będzie nowym szefem NATO Jens Stoltenberg (l. 55), przewodniczący Norweskiej Partii Robotniczej i premier Norwegii w latach 2000 – 2001 i 2005 – 2013, ma zostać ogłoszonny w przyszłym tygodniu kolejnym szefem […]
  • Lech Wałęsa w Oslo – 19 maja 2015 – wideo21 maja 2015 Lech Wałęsa w Oslo – 19 maja 2015 – wideo Na zaproszenie Oslo Center przybył 15 maja b.r. do Oslo prezydent Lech Wałęsa. Celem wizyty było wygłoszenie wykładu przed seminarium nt. "Czy demokracja w Europie jest odwrocie?". […]
  • „Walka o byt” – serial NRK o polonii w Norwegii7 września 2014 „Walka o byt” – serial NRK o polonii w Norwegii Już w środę 10 września o godz. 21.35 państwowa telewizja NRK 1 rozpoczyna emisję 8 odcinków pierwszego sezonu serialu „Kampen for tilværelsen” – „Walka o byt”. Bohaterem jest Polak, […]