Wywiad z Jo Nesbø – norweskim mistrzem suspensu

18 marca 2016 | AKTUALNOŚCI | KULTURA |

Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net - 2016 Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net - 2016

Norweg Jo Nesbø to światowy superstar powieści kryminalnej. ScanPress.net prezentuje rozmowę z człowiekiem którego nazwisko stało się nową wizytówką Norwegii, obok Edwarda Muncha, Henrika Ibsena czy… aha.

Jo Nesbø, urodzony w 1960 w Oslo, zadebiutował stosunkowo późno, bo w wielu lat 37. Zanim wydał „Człowieka-nietoperza”, pierwszą powieść kryminalną z legendarnym już detektywem Harry Holem, to imał się wielu innych zajęć. A więc był taksówkarzem, dziennikarzem, maklerem giełdowym, muzykiem zespole De Derre. Jednak dryg do pisania miał od wczesnej młodości. Lubił historie z dreszczykiem:

– Kiedy pisałem wypracowania szkolne, to gdy opowiadałem o wyprawie jakiejś grupy ludzi, to często ktoś z niej nie wracał żywy. Nie wszystkim nauczycielom się to podobało – stwierdził Norweg w jednym z licznych wywiadów.

Droga do sławy

Jako młody chłopak Jo Nesbø przeprowadził się do Molde w zachodniej Norwegii gdzie trafił do klubu piłkarskiego. Jego kariera futbolowa rozwijała się całkiem obiecująco, ale zerwane więzadło kolana definitywnie przekreśliło sportowe ambicje Norwega. A chciał ni mniej, ni więcej grać Tottenham Hotspur FC.

Po odbyciu służby wojskowej na północy Norwegii postanowił nadrobić braki ze szkoły średniej, gdzie wcale nie był najlepszym uczniem, a wręcz odwrotnie, sporo wagarował. Niedługo później wraz z bratem Knutem założył zespół De Derre, co w wolnym przekładzie znaczy (No,) ci, tamci, tam.

Dużo jedził z zespołem po całej Norwegii i podpisał kontrakt płytowy. W pewnym okresie postanowił jednak „wziąć wolne” od życia i wyjechać do Australii. To właśnie na pokładzie samolotu narodził się Harry Hole, kultowy antybohater serii powieści kryminalnych. I zanim koła samolotu dotknęły pasa startowego w Sydney, zręby pierwszej powieści „Człowiek-nietoperz” były gotowe. A to za sprawą wydawcy, który zapytał, czy wystarczy mu trzydzieści godzin na napisanie szkicu książki. Kiedy Nesbø wrócił do Oslo po pół roku, miał na laptopie całą historię gotową.

Nesbø wcześnie zauważył, że opowiadając historie potrawi przykuć uwagę słuchacza. Pochodzi z rodziny, w której opowiadano często rozmaite historie, zwłaszcza ojciec i matka. Zawsze go zastanawiało, dlaczego on słucha tych historii po raz „n-ty”, skoro i tak zna je na pamięć i wie, jak się zakończą. W rozmowie ze ScanPress.net mówi także o tym.

Już pierwsza książka osiągnęła wielki sukces i stała się zaczątkiem całej serii opowieści o Harrym Hole. Łączny nakład sprzedanych książek na świecie, przetłumaczonych na 50 języków przekroczył 27 milionów, z czego ponad milion w Polsce. 

Thriller „Łowcy głów”, zekranizowany w 2012 roku, dostał nominację do nagrody BAFTA oraz nagrodę Saturn za najlepszy film zagraniczny. Obecnie trwają prace nad ekranizacją powieści „Pierwszy śnieg”.
Fenomenem Thriller „Łowcy głów”, zekranizowany w 2012 roku, dostał nominację do nagrody BAFTA oraz nagrodę Saturn za najlepszy film zagraniczny. Obecnie trwają prace nad ekranizacją powieści „Pierwszy śnieg”, jako że fenomenem popularności Norwega zainteresował się także Hollywood. Ekipa zdjęciowa kręciła tej zimy już w Oslo i Bergen oraz kilku mniejszych miejscowościa w Norwegii. W postać kontrowersyjnego detektywa wcieli się Michael Fassbender, który niedawno grał Steve’a Jobsa.

Jo Nesbø odwiedzi 23 kwietnia znowu Polskę, gdzie był już w 2010. Pojawi się we Wrocławiu, który jest w tym roku Europejskim Miastem Kultury a także dodatkowo Śwatową Stolicą Książki. Spotkanie ma się odbyć o godz. 13.00 w Teatrze Capitol.

W tym roku pretekstem do przyjęcia zaproszenia przez Jo Nesbø jest Projekt Szekspir, w ramach którego w związku z 400-leciem śmierci Williama Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy, powierzając im opowiedzenie na nowo wybranych przez nich dzieł wielkiego dramaturga. Nesbø stworzył powieść inspirowaną Makbetem, która w Polsce ukaże się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, które jest polskim partnerem projektu.

ScanPress.net rozmawia z Jo Nesbø: Czy warto chwalić dzieci? Jak zostałem pisarzem? Kim chciałem być właściwie? Jak zacząć pisać książkę? Kiedy historia jest dobra? Czy bycie muzykiem pomaga pisać książki? Gdzie i kiedy narodził się Harry Hole??

O te rzeczy a także wiele innych podczas rozmowy w Oslo pytał Norwega Henryk E. Malinowski.

A teraz zostawiamy już Państwa sam na sam z Jo Nesbø, część I z III – c.d.n. Napisy po polsku należy włączyć naciskając przycisk na dole „CC”.

Część II rozmowy:

 Część III z III rozmowy z Jo Nesbø:

ScanPress.net – 2016

 

Przeczytaj również:

  • Jo Nesbø – norweski król kryminału podbija Hollywood18 marca 2014 Jo Nesbø – norweski król kryminału podbija Hollywood Norweg Jo Nesbø, "ojciec" Harry Holego i autor jednej z najbardziej rozchwytywanch serii powieści kryminalnych ostatniej dekady, rusza na podbój Hollywood. Jego szwedzki agent, firma […]
  • Antypolska sztuka na deskach Teatru Narodowego w Oslo30 listopada 2015 Antypolska sztuka na deskach Teatru Narodowego w Oslo Sztuka teatralna "Nasza klasa" w reżyserii Oskarasa Koršunovasa zebrała wiele pochwał w norweskich mediach. Jednak Teatrowi Narodowemu w Oslo zabrakło zmysłu krytycznego i wiedzy […]
  • Koncert Leszka Możdżera w Oslo 31.01.20157 stycznia 2015 Koncert Leszka Możdżera w Oslo 31.01.2015 Wirtuoz fortepianu, światowej sławy jazzmann Leszek Możdżer da koncert w Oslo 31 stycznia 2015. Możdżer zagra na scenie klubu Cosmopolite, na której występowały takie legendy jazzu, jak […]