Atak w poniedziałek 28.07? Norwegia w stanie pogotowia

26 lipca 2014 | Artykuły | SPOŁECZEŃSTWO |

Ambasada Izraela w Oslo. Foto: AUDUN BRAASTAD / NTB SCANPIX/ScanPress.net Ambasada Izraela w Oslo. Foto: AUDUN BRAASTAD / NTB SCANPIX/ScanPress.net

Patrole policji z bronią gotową do strzału przy najważniejszych urzędach państwowych, parlamencie, pałacu królewskim w Oslo, zaostrzony reżim kontroli na wszystkich lotniskach, 78 przejściach granicznych i portach, zamknięta przestrzeń powietrzna nad centrum Bergen.  Norwegia postawiona w stan najwyższej gotowości. Czy atak terrorystyczny nastąpi w najbliższy poniedziałek 28.07.2014?

Po ogłoszeniu przez władze informacji o zagrożeniu atakiem terrorystycznym grożącym ze strony grupy ekstremistów związanych z radykalnym islamem z terenów Syrii w całym kraj obowiązuje podwyższony stan gotowości policji, służb kontrwywiadu oraz wojska. Wiadomość o groźbie nowego terroru zelektryzowała społeczeństwo norweskie, które trzy lata po atakach Andersa Breivika powoli wraca do normalności. Ludzie byli przekonani, że terror Norwegii już nie grodzi, gdyż wróg ludu nr 1 jest za kratkami, gdzie spędzi resztę swego życia.

Stan wyjątkowy „light”

Choć władze tego nie mówią wprost, w Norwegii wprowadzono rodzaj stanu wyjątkowego. Obowiązują specjalne zarządzenia dające policji daleko idące uprawnienia. Doświadczył tego m.in. Szwed Magnus Haglund trener drużyny kobiecej piłki nożnej LSK. W piątek 25.07. przechodząc przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku Gardermoen w drodze na mecz w Ålesund zażartował, że posiadany przez niego w kieszeni nawilżacz do ust w sztyfcie „to bomba”. Niestety funkcjonariusze służby bezpieczeństwa nie podzielili jego poczucia humoru i Szwed został wydalony z lotniska otrzymawszy kwarantannę do godz. 08.00 dnia następnego. Na jego szczęście mecz miał się odbyć właśnie tego dnia w godzinach późniejszych.

Policja poinformowała o konieczności posiadania paszportu przez osoby wracające z zagranicy. Unia Europejska i inne kraje należące do strefy Schengen zostały zawiadomione o wprowadzeniu kontroli granicznej. Norwegowie mogą oprócz paszportu legitymować się prawem jazdy lub kartą bankową ze zdjęciem, natomiast obywatele Unii Europejskiej muszą okazać paszport lub inny zatwierdzony dowód tożsamości.

Nowe przepisy wprowadziły zamieszanie wśród pasażerów promu do Oslo, gdy niektórzy z nich nie zostali wpuszczeni na pokład „Princesse Ragnhild” w duńskim Fredrikshavn. Klub piłkarski Bærum Sportsklubb nie mógł wejść na prom z powodu braku odpowiednich dokumentów i dopiero interwencja kapitala rozwiązała sytuację. Podobnych problemów doświadczyły piłkarki młodzieżowego klubu Fart z Hamar.

W sobotę 26.07. nad Bergen, drugim po Oslo największym miastem Norwegii znajdującym się w zachodniej Norwegii ogłoszono zamknięcie przestrzeni powietrznej. Odbywa się tam właśnie zlot największych żaglowców świata z cyklu regat Tall Ships Races, który ma się zakończyć w niedzielę 27.07. Zakaz dotyczy małych samolotów, lotni oraz dronów, do pułapu 2500 stóp w promieniu 2,6 km od centrum miasta.

W Oslo ciężko uzbrojona policja widoczna była przy budynkach rządowych, parlamencie  (Stortingu), pałacu króla Haralda V a także przy ambasadzie Izraela, która od wielu lat strzeżona jest przez specjalny oddział policji. Został on ostatnio wielokrotnie wzmocniony.

Atak w poniedziałek 28.07.?

Norweskie władze ostrzegają, że choć nie posiadają konkretnych informacji o miejscu i czasie możeliwego ataku, to jednak zdaniem ekspertów od terroryzmu najbliższy poniedziałek może być takim dniem. Jest to ostatni dzień świętego miesiąca muzułmanów – ramadanu. Zaczyna się wówczas wielkie święto Id al-Fitr – Przerwanie Postu. Jest to dzień szczególnie ważny dla ekstremistów islamizmu, gdyż tego dnia śmierć męczeńska – przykładowo na skutek zamachu samobójczego – powoduje automatyczne odpuszczenie grzechów i dostanie się przed oblicze Allaha.

PST – Policyjna Służba Bezpieczeństwa – podkreśla jednocześnie, że atak może nastąpić dowolnego dnia, a terroryści mogą zmienić plany tak, aby wykorzystać moment zaskoczenia. – Dlatego stan podwyższonej gotowości będzie trwał tak długo, jako to okaże się potrzebne – powiedział w Odd Reidar Humlegård w wywiadzie dla telewizji TV2.

Norwegowie w ścisłym gronie przywódców ISIL

Jak informowaliśmy wcześniej (http://scanpress.net/promowane/widmo-terroryzmu-wciaz-obecne-norwegii) zareje strowano w Norwegii nowe zjawisko: etniczni Norwegowie, którzy przeszli na islam i zradykalizowali swoje polityczne poglądy, pną się w hierachii ISIL – jednej z najbardziej brutalnych grup islamistycznych mających pod swoją kontrolą duże części Syrii oraz obszary graniczne po stronie Iraku, a także te na których są eksploatowane złoża ropy naftowej.

Przykładem jest Anders Dale, który niedawno został wciągnięty przez USA na listę najbardziej poszukiwanych i niebezpiecznych terrorystów świata.

Bastian Alexis Vasquez

Także widoczny na zdjęciu powyżej Norweg pochodzenia chilijskiego – Bastian Alexis Vasquez – jest zajmuje zdaniem ekspertów norweskich wysoką pozycję w hierarchii ISIL. Obecność Norwegów czyni ten kraj naturalnym celem dla tej organizacji, gdyż łatwiej jest im przeniknąć do Norwegii i zorganizować tam zamach.

Norwegia od dawna jest „na celowniku” radykalnych islamistów. W 2006 opublikowano tu za duńską gazetą Jyllands Posten karytatury proroka Mahometa, co głęboko zbulwersowało społeczność muzułmańską w Norwegii i stało się powodem gwałtownych demonstracji. Norwegia obecna jest od 2001 roku w Afganistanie i misji w Iraku z ramienia NATO. Jako kraj zachodni jest ona jednym z wielu podlegających definicji „niewiernych” w retoryce ekstremalnych odłamów radykalnych islamistów.

W 2003 przywódca Al-Kaidy Ayman al-Zawahiri ogłosił w nagraniu, że także Norwegia, która przyczyniła się do zwalczania tej organizacji, jest uprawnionym celem do zwalczenia.

Plany zorganizowania w Norwegii ataku terrorystycznego akurat teraz mogą także mieć związek z brutalną rozprawą Izraela z Hamasem w Strefie Gazy. Liczba ofiar po stronie palestyńskiej zbliża się w tej chwili do 900, w czasie gdy po stronie Izraela zginęło 8 osób. Dla radykalnych muzułmanów jest to pretekst, aby w geście solidarności z okupowanymi Palestyńczykami uderzyć w cel zachodni i pomścić śmierć niewinnych kobiet i dzieci w Gazie.

Norwegowie są posądzani o otwarte sprzyjanie Izraelowi. Siv Jensen, przewodnicząca koalicyjnej, skrajnie prawicowej Partii Postępu – Fremskrittspartiet – skomentowała ostatnio, że „Izrael ma prawo do samoobrony”, pomimo iż zdaniem ONZ kraj ten dawno przekroczył barierę „koniecznej samoobrony”.

 Copyrigth ScanPress.net © ® 2014 – All rights reserved

Przeczytaj również:

  • Lekarze wyjęli serce pacjenta, ale nie wstawili nowego17 grudnia 2015 Lekarze wyjęli serce pacjenta, ale nie wstawili nowego Tragedią zakończyła się operacja transplantacji serca w Rikshospitalet w Oslo. W tym jednym z najbardziej prestiżowych szpitali Norwegii doszło do fatalnego nieporozumienia, w wyniku […]
  • Policja norweska będzie uzbrojona17 listopada 2015 Policja norweska będzie uzbrojona Ataki terrorystyczne w Paryżu zmieniły podejście władz norweskich do kwestii uzbrojenia policji w broń palną. Zostaje ono przedłużone do 1 grudnia 2015. W wyniku wspólnego spotkania […]
  • W Bergen aresztowano zoofila2 października 2015 W Bergen aresztowano zoofila Policjant po cywilnemu zatrzymał w poniedziałek 21 września 2015 mężczyznę. Sąd w Bergen przedstawił mu zarzuty uprawiania seksu ze zwierzętami. Grozi mu kara do 3 lat […]