Chór Kameralny z Modum z wizytą we Wrocławiu

28 października 2014 | KULTURA | POLACY W NORWEGII |

Modum Kammerkor

Chór Kameralny z Modum złożył w dniach 12 – 15 września 2014 wizytę we Wrocławiu. Dyrygentem chóru jest Renata Dulińska-Król, która pochodzi także z Wrocławia, choć obecnie mieszka na stałe w Åmot.

Wyprawa do jednego z najpięknieszych miast Polski okazała się suksesem tak artystycznym, jak i kulturalnym i kulinarnym. Chór w liczbie 22 osób wraz z 10-oma osobami towarzyszącymi zwiedził stare miasto, dziś odbudowane i odrestaurowane ze zniszczeń wojennych.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili goście z Norwegii, był zamek w Książu. Zrobił on szczególne wrażenie, gdyż jest w zaawansowanym stadium renowacji po zniszczeniach wojennych. Jedna z sal okazała się mieć znakomitą akustykę i chór od razu skorzystał z okazji, aby ją wypróbować. Zabrzmiało wówczas „Laudate” Knuta Nysteda. Jeśli wierzyć relacjom z wycieczki, miejscowy przewodnik miał łzy w oczach…

Punktem kulminacyjnym wyprawy do Wrocławia był wieczorny koncert w niedzielę 14 września w wypełnionym prawie całkowicie Kościele Parafialnym św. Jadwigi. Był on efektem współpracy z miejscowym chórem. Publiczność zgotowała gościom z Norwegii gorące przyjęcie. Koncert zakończyło wykonanie „Gaude Mater.

Renata Dulińska-Król jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Przygoda z muzyką pani Renaty rozpoczęła się gdy w wieku lat 7 rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, którą kontynuowała także w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w tym samym mieście. W Polsce prowadziała chór dziecięcy „Bajkonutki”, który zdobył wiele nagród. Posiada ona wykształcenie jako pedagog i terapeuta muzyczny.

Od 2008 roku przejęła dyrygenturę w Chórze Kameralnym Modum po Aage N. Eilertsenie, który prowadził ten chór przez 27 lat. Pani Renata Dulińska-Król prowadziła także chór dziewczęcy w Kongsberg oraz jest członkiem chóru mieszanego Sysle.

Foto: Renata Dudlinska-Król

Foto: Renata Dudlinska-Król

A oto, co Pani Renata Dudlińska-Król powiedziała w rozmowie ze ScanPress.net:

– Było wiele powodów aby zaprosić chór do wyjazdu do Polski: 30-sto letni jubileusz choru, możliwość zrobienia czegoś interesującego razem. Tym najważniejszym dla mnie było pokazanie Norwegom moich korzeni, skąd pochodzę, w jakiej kulturze się wychowywałam.

– Dla mnie ważne było również przedstawienie polskiej publiczności malej cząstki muzycznej kultury norweskiej – ciągnęła Pani Renata. Wykonaliśmy miedzy innymi utwory E. Griega oraz inne wykorzystujące norweskie melodie ludowe : Springar, Mazurka czy Bruremarsj. Muzykę sakralna reprezentowała pieśń współczesnego kompozytora Knuta Nysteda „Laudate.”

– Była to też wspaniała okazja dla mnie i moich norweskich chórzystów do podjęcia wezwania i wykonania repertuaru na wysokim poziomie przed wymagająca, polska publicznością mimo , że jest to zespół amatorski. Słuchacze przyjęli nas z entuzjazmem i gorącymi owacjami. Tą specjalną atmosferę oraz serdeczne przyjęcie zawdzięczamy przede wszystkim mojej znajomej dyrygentce Barbarze Szarejko, która Ten koncert zorganizowała wraz ze swoim chórem Dumka. Na koncercie wykonaliśmy razem trzy kanony. Z Dumką spotkaliśmy się dzień wcześniej na próbie oraz wspólnym obiedzie.

Początki przygody z Melpomeną

– Moja przygoda z muzyka zaczęła się dość wcześnie: mój dziadek, muzykant ludowy podarował mi swoje skrzypce  prze śmiercią, bo uznał, że mam talent muzyczny. Miałam wtedy trzy latka ale ten fakt pamiętam. Dlatego skrzypce. A do szkoły muzycznej wysłali mnie rodzice za namowa śpiewaka operowego , który był instruktorem zespołu DaMaHan, gdzie śpiewały moje ciotki a ja z nimi na próbach. DaMaHan wygrał raz Brązowy Samowar w Zielonej Górze. Wychowywałam się w muzykalnej rodzinie i spotykałam na swojej „muzycznej drodze” indywidualności, które mnie wspierały i inspirowały.

– To samo spotkało mnie tutaj w Norwegii: takich ludzi tutaj miałam szczęście spotkać. Dzisiaj pracuję jako nauczyciel skrzypiec w Kongsberg Kulturskolen, dyryguje Modum kammerkor oraz Crescendo – chór żeński w Hønefoss. Myślę, ze nie udałoby mi się to bez mojego przekonania, ze praca jako muzyk przynosi mi wiele radości i satysfakcji i bardzo to chciałam tutaj robić i mam wciąż dużo do zaoferowania społeczeństwu norweskiemu i z wzajemnością.

– W Polsce pracowałam Jako dyrygent w szkole muzycznej, nauczyciel muzyki oraz rytmiki w przedszkolach. Moim dużym sukcesem był chór dziecięcy (przedszkolny) Bajkonutki, jedyny w swoim rodzaju, biorący udział w projekcie Śpiewający Wrocław. Mieliśmy zaszczyt śpiewać  na koncercie otwierającym  „Projekt Śpiewająca Polska” w Warszawie, po którym Bajkonutki dostały swoją pierwsza poważna recenzje w Polityce.

ScanPress.net składa Pani Renacie serdeczne gratulacje z powodu kolejnego sukcesu i… jesteśmy przekonani, że o Chórze Kameralnym z Modum jeszcze niejednokrotnie usłyszymy – i to dosłownie!

Przeczytaj również:

  • Tragiczny wypadek polskiego kierowcy TIR-a15 grudnia 2014 Tragiczny wypadek polskiego kierowcy TIR-a W piątek 12 grudnia 2014 doszło na trasie krajowej Rv7 do tragicznego wypadku. TIR prowadzony przez polskiego kierowcę (l. 46) uderzył w skałę i się zapalił. Kierowcy nie udało się […]
  • Recital akustyczny Cugowskich w Lørenskog27 lutego 2016 Recital akustyczny Cugowskich w Lørenskog Już jutro w sobotę 27 lutego 2016 odbędzie się recital akustyczny Cugowskich. Wystąpią Bracia - Piotr i Wojtek Cugowscy. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Cugowski. Koncert […]
  • Koncert polsko-norweskiego zespołu „Bubliczki”23 września 2015 Koncert polsko-norweskiego zespołu „Bubliczki” Polsko-norweska współpraca kulturalna rozwija się dynamicznie na wielu frontach. W czwartek 1-go października w kościele św. Jakuba w Oslo będzie wyjątkowa okazja przeżyć koncert zespołu […]