Jo Nesbø – norweski król kryminału podbija Hollywood

18 marca 2014 | KULTURA |

Foto: Håkon Eikedal Foto: Håkon Eikedal

Norweg Jo Nesbø, „ojciec” Harry Holego i autor jednej z najbardziej rozchwytywanch serii powieści kryminalnych ostatniej dekady, rusza na podbój Hollywood. Jego szwedzki agent, firma Salomonsson, sprzedała wytwórni Warner Brothers prawa do kolejnej książki pisarza. Leonardo di Caprio ma być jednym z producentów filmu opartego na motywach nowej powieści Jo Nesbø, a on sam wyraził chęć zagrania jednej z ról. Książka ma mieć tytuł „Krew na śniegu” („Blood on Snow”) i ukaże się w przyszłym roku pod pseudonimem.

Firma Salomonsson pracuje obecnie nad ukazaniem się w sumie czterech filmów i jednego serialu opartego na motywach powieści „Łowcy głów” („Hodejegerne”) Nesbø dla wytwórni HBO. Od ok. dwóch lat mowa jest o nakręceniu przez Martina Scorsese filmu na kanwie „Snømannen” („Bałwan”). Dla państwowego kanału tv NRK Jo Nesbø napisał scenariusz dużego serialu „Okupowani” („Okkupert”) opowiadającego o sowieckiej okupacji Północnej Norwegii w czasie II wojny światowej.

„Intratne” zbrodnie Nesbø

Fenomen 54-letniego pisarza nie przestaje fascynować. Zanim poświęcił się literaturze kryminalnej, imał się rozmaitych zajęć: był maklerem giełdowym, piłkarzem, dziennikarzem, taksówkarzem i wraz z bratem Knutem, zmarłym w zeszłym roku, członkiem zespołu DiDerre. Jednak to pisarstwo przyniosło mu kolosalną sławę oraz idące za tym pieniądze. Stworzył on postać policyjnego detektywa Harry Holego, typowego antybohatera, z gruntu uczciwego gliny, który jednak ścigając morderców sam niejednokrotnie wchodził w konflikt z prawem. Według norweskiego dziennika finansowego „Dagens Næringsliv” dochody z globanej sprzedaży 23 mln. książek Norwega przekroczyły 1,5 mld. NOK (ok. 750 mln. zł.). Jego osobisty majątek przekroczył 120 mln. NOK (ok. 60 mln. zł.)

„Karaluchy” Jo Nesbø z roku 1998, druga w kolejności powieść o Harrym Hole, została paradoksalnie dopiero teraz wydana w USA i leży na pierwszym miejscu listy bestsellerów prestiżowego New York Timesa.

Jego ostatnia wydana książka „Policja” jest dziesiątą z serii o legendarnym już policjancie z Sofies gate w Oslo. Kryminały Norwega są także niezwykle poczytne i w Polsce, gdzie ukazały się także jego książki dla dzieci z serii „Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek”. Zostały one przetłumaczone na 38 języków, a liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 1,2 miliona.

Jutro 19 marca ma się ukazać kolejna książka norweskiego króla kryminału pt. „Syn” („Sønnen”), której bohaterem nie jest jednak Harry Hole.

Źródło: aftenposten.no, dn.no

© Copyright ScanPress.net 2014

„Jenter” („Dziewczyny”) – J. Nesbø

http://www.youtube.com/watch?v=8qIoE7moMNM

Przeczytaj również: