Otwarcie Tygodnia Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach

3 kwietnia 2014 | IMIGRACJA | KULTURA | POLACY W NORWEGII |

Otwarcie Tygodnia Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach

1-go kwietnia, o godz. 18.00, w Galerii Lofotveggen  został uroczyście otwarty Tydzień Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach, który potrwa do 6-go kwietnia. Karolina Baryga, współorganizatorka imprezy, zaakcentowała w swym wystąpieniu inaugurującym tę niezwykle trafioną imprezę, słynną polską gościnność, charakteryzującą naszą kulturę.

Na otwarcie przyszło ok. 80 osób, które mogły podziwiać dzieła dwójki polskich artystów: zamieszkałej na Lofotach Edyty Ćwiek, oraz Krzysztofa Kosowskiego, malującego swe bajeczne obrazy tylko za pomocą ust. Przybyli goście mieli okazję porozmawiać z artystami i opowiedzieć o swoim malarstwie.

Warsztaty artystyczne

Następnego dnia 02.04. pan Krzysztof uczył przybyłe dzieci malowani ustami, robiąc to wraz z nimi. Pani Edyta przygotowała warsztaty malowania dłońmi różnych form na papierze, rozwieszonym na ścianach. Poprzedził go pokaz filmu z dwoma tancerkami, łączącymi taniec z grą świateł, a celem było zainspirowanie dzieci do tworzenia własnych „obrazów”.

Oto impresje fotograficzne z otwarcia Kultury Polskiej w Leknes:

IMG_0021    IMG_0026

Erika Molnar i grupa baletnic

Erika Molnar i grupa baletnic

 

Edyta Ćwiek, Krzysztof Kosowski, Karolina Baryga

Edyta Ćwiek, Krzysztof Kosowski, Karolina Baryga

 

Edyta Ćwiek

Edyta Ćwiek

 

Dzieci próbują swych sił            IMG_0055            IMG_0052

Barbara Kosowska, Krzysztof Kosowski, nauczyciel ze szkoły - gość wystawy

Barbara Kosowska, Krzysztof Kosowski, nauczyciel ze szkoły – gość wystawy

Barbara Kosowska i  nauczyciel ze szkoły - gość wystawy

Barbara Kosowska i nauczyciel ze szkoły – gość wystawy

 

Artyści z uczestnikami wystawy z Leknes skole

Artyści z uczestnikami wystawy z Leknes skole

Wiktor Żmijewski i maluch- Korneliusz Wiktor Baryga

Wiktor Żmijewski i maluch- Korneliusz Wiktor Baryga

 

Karolin Baryga, Anne Toril Øvergard, Else Storeide

Karolin Baryga, Anne Toril Øvergard, Else Storeide

Odbył się też pokaz filmu pt. „Poland is beautiful” („Polska jest piękna”), a w czasie wystawy dały również występ małe baletnice. Organizatorzy zarezerwowali każdego dnia dla dzieci dwie godziny na spotkanie z artystami. Dotychczas wystawę odwiedziło ok. 200 dzieci, a ich szkolni opiekunowie są bardzo zadowoleni z możliwości uczestniczenia w takich spotkaniach.

Na otwarcie przyszli też dziennikarze lokalnych gazet „Lofotposten” oraz „Lofot Tidende”, które wcześniej sygnalizowały organizację tego ciekawego wydarzenia kulturalnego. – W Norwegii jestem i wystawiam po raz pierwszy – powiedział Krzysztof Kosowski w rozmowie z „Lofotposten”. – Pobyt tu jest dla mnie bardzo inspirujący: fiordy, góry, pogoda i śnieg. Ale szczególnie góry: są tajemnicze – dodał Krzysztof Kosowski.

Wystawa będzie czynna do soboty włącznie, przez cały czas trwania Tygodnia Kultury Polskiej.

ScanPress dziękuje p. Karolinie i Grzegorzowi Barygom za nadesłane zdjęcia i tekst. Wkrótce zamieścimy film z otwarcia tej imprezy.

Przeczytaj również:

  • Tydzień Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach  1 – 6 kwietnia28 marca 2014 Tydzień Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach 1 – 6 kwietnia Jeden z najbardziej malowniczych zakątków świata - norweski archipelag Lofoty - będzie w dniach 1 - 6 kwietnia areną prezentacji polskiej kultury. Państwo Karolina i Grzegorz Baryga […]
  • Wielki sukces Tygodnia Kultury Polskiej w Leknes10 kwietnia 2014 Wielki sukces Tygodnia Kultury Polskiej w Leknes Koncert w kościele w Stamsund zakończył mocnym akcentem pełen wydarzeń Tydzień Kultury Polskiej w Leknes. Odbył się on 6 kwietnia o godzinie 17.00, przybyło na niego około 200 […]
  • Recital akustyczny Cugowskich w Lørenskog27 lutego 2016 Recital akustyczny Cugowskich w Lørenskog Już jutro w sobotę 27 lutego 2016 odbędzie się recital akustyczny Cugowskich. Wystąpią Bracia - Piotr i Wojtek Cugowscy. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Cugowski. Koncert […]