PL/Jarocin PL/Silesia – wystawa fotograficzna

13 października 2014 | KULTURA | POLACY W NORWEGII |

Copy of plakat_a3_1b

Żyjemy w świecie, gdzie komunikacja wizualna odgrywa coraz wiekszą rolę. Mówi się, że obraz jest wart więcej, niż tysiąc słów. Kiedy język stanowi barierę, można porozumieć się za pomocą znaku zawierającego uniwersalne treści. Wspaniałym narzędziem do tego jest fotografia.

 

Wystawa prezentuje prace powstałe w ramach warsztatów Polsko – Norweskiej Akademii Filmu i Fotografii. Projekt ten został stworzony w celu wymiany kulturalnej między Polską a Norwegią i objął uczestników z obu tych krajow.

 

PL/Jarocin

 

Pierwsza część warsztatów odbyła się w Jarocinie, niewielkim, urokliwym miasteczku położonym w zachodniej Polsce. Tematem warsztatów był festiwal rockowy sięgający swą historią wczesnych lat osiemdziesiątych oraz będący w Polsce symbolem aspiracji do wolności słowa i tolerancji.

Istotą warsztatów była nauka zasad fotografii dokumentalnej, a każdy z uczestników przygotował własny cykl fotografii, których część zawiera wystawa. Prowadzenie zajęć objął Tomasz Tomaszewski, fotograf prasowy od dwudziestu lat związany z National Geographic.

 

PL/Silesia

 

Druga część wystawy prezentuje życie codzienne Górnego Śląska, industrialnego obszaru polożonego w południowo-zachodniej Polsce. Tam też odbyły się międzynarodowe warsztaty, które miały na celu wymianę kulturalną między Polską a Norwegią i przyczynić się do przybliżenia uczestnikom historii regionu. Robotnicze dzielnice oraz zabytkowa architektura industrialna stała się inspiracją do cyklu fotografii prezentowanych na wystawie. Powstały one pod okiem fotografa prasowego Arkadiusza Goli, który od wielu lat zajmuje się przedstawieniem współczesnego Śląska i propagowaniem wiedzy o jego historii.

 

Istotą naszego projektu była też chęć pokazania złożoności polskiej historii i kultury norweskim uczestnikom warsztatów. Każdy z nas próbował odnaleźć  w natłoku zdarzeń jakiś element, który go zainspirował. Przedstawione fotografie, są owocem naszych poszukiwań, które były  wspaniałą zabawą. Za rok spotykamy się w Norwegii i zmierzymy się ze skandynawską częścią projektu.

 

Fotografowie:

Damian Andrzejewski, Joanna Chmura, Maciej Ciara, Barbara Deja, Elżbieta Deja, Piotr Gregorczyk, Włodzimierz Kościelniak, Robert Koziarski, Adrian Larisz, Anna Nowogrodzka, Gry Sissel Opsvik, Urszula Ostrowska, Mai Phan, Merete Sæther, Marius Strande, Zbigniew Zontek

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Jarocin XXI (PL), FilmForum (PL), Polski Klub Turystyczno-Fotograficzny w Norwegii “Klub Zdobywców” (NO), Deichmanske Bibliotek Majorstuen (NO)
Projekt jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych  w ramach programu: „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa „kulturowego”.

 

Maciej Ciara/ScanPress.net

Linki:

norwayacademy.eu

facebook.com/norwegianpolishacademy

klub-zdobywcow.no

facebook.com/klubzdobywcow

 

Przeczytaj również:

  • Koncert polsko-norweskiego zespołu „Bubliczki”23 września 2015 Koncert polsko-norweskiego zespołu „Bubliczki” Polsko-norweska współpraca kulturalna rozwija się dynamicznie na wielu frontach. W czwartek 1-go października w kościele św. Jakuba w Oslo będzie wyjątkowa okazja przeżyć koncert zespołu […]
  • Koncert zespołu Bubliczki w Oslo5 października 2015 Koncert zespołu Bubliczki w Oslo W czwartek 1 października 2015 wystąpił w Oslo w kościele św. Jakuba polski zespół "Bubliczki". Była to rewizyta Polaków w ramach projektu Nowe Dziedzictwo, który zainaugurowany został […]
  • Tydzień Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach  1 – 6 kwietnia28 marca 2014 Tydzień Kultury Polskiej w Leknes na Lofotach 1 – 6 kwietnia Jeden z najbardziej malowniczych zakątków świata - norweski archipelag Lofoty - będzie w dniach 1 - 6 kwietnia areną prezentacji polskiej kultury. Państwo Karolina i Grzegorz Baryga […]