Alarm antyterrorystyczny w Norwegii

24 lipca 2014 | Artykuły | POLITYKA | SPOŁECZEŃSTWO |

Konferencja prasowa 24.07.20014. Konferencja prasowa 24.07.20014.

– Prosimy, aby społeczeństwo miało się na baczności. Mamy informacje o planowanym na najbliższe dni zamachu terrorystycznym ze strony organizacji islamistycznych operujących w Syrii i Iraku – powiedziała Benedicte Bjørnland, szef norweskiej Policyjnej Służby Bezpieczeństwa (PST – Politiets sikkerhetstjeneste) na zwołanej w trybie pilnym konferencji prasowej w Oslo. Czy Norwegia po zaledwie 3 latach ponownie stanie się sceną brutalnego terroru?

W konferencji prasowej nadawanej na żywo na najważniejszych kanałach telewizji publicznej i prywatnej oraz w internecie  wzięli także udział  minister sprawiedliwości Anders Anundsen (FrP – skrajnie konsrwatywna Partia Postępu) oraz Szef Policji Vidar Refvik.

Policja i służby bezpieczeństwa w stanie gotowości

Poinformowano, że Norwegia otrzymała wiarygodne informacje pochodzące m.in. od zagranicznych służby wywiadowczych o konkretnych planach przeprowadzenia w najbliższych dniach zamachu terrorystycznego. Zagrożenie ma pochodzić ze strony grup ekstremistów islamskich zrekrutowanch i przeszkolonych w Syrii do przeprowadzania dzałań terrorystycznych na terenie państw Zachodu, szczególnie Europy Zachodniej i USA.

Jak doniósł ScanPress w ubiegłym tygodniu (http://scanpress.net/promowane/widmo-terroryzmu-wciaz-obecne-norwegii) na listę najniebezpiecznych terrorystów świata wciągnięty niedawno został Anders Dale, etniczny Norweg, Poinformował o tym amerykański Sekretarz Stanu John Kerry. Norweg miał po przejściu na islam w 2008 roku radykalnie zmienić poglądy na określane jako skrajnie fudamentalistyczne. Po wyjeździe do Syrii ślad po nim zaginął. Poszukiwany jest obecnie przez Interpol, CIA, FBI i ważniejsze służby wywiadowcze świata.

Foto: prywatne.

Anders Cameroon Østensvig Dale. Foto: prywatne.

W Syrii Anders Dale miał przejść szkolenie w zakresie konstruowania trudnych do wykrycia ładunków wybuchowych oraz nabrał doświadczenia bojowego w działaniach wojennych po stronie ISIL. Jak podaje PST do Syrii pojechało ok. 50 Norwegów, z których zginęły w walkach dwie osoby, a kilka zostało rannych.

Wedle informacji otrzymanych przez norweskie służby zamach terrorystyczny grozi Norwegii w ciągu najbliższych dni. Policja nie jest w stanie sprecyzować, kiedy i gdzie taki atak może nastąpić. Zdaniem PST atak taki może zarówno mieć miejsce w Oslo jak i każdym innym miejscu w Nowegii. Policja nie chciała potwierdzić, czy zagrożenie terrorem grozi ze strony właśnie Andersa Dalego oraz innych Norwegów którzy w liczbie ok. 25 wrócili z Syrii z bogatym doświadczeniem wojskowym.

Kontrola na przejściach granicznych

Szef Policji Vidar Refvik poinformował, że w zaostrzone zostały kontrole na wszystkich przejściach granicznych,  jak porty lotnicze i morskie, drogach przelotowych, stacjach kolejowych. Policja umundurowana i po cywilnemu otrzymała broń. W celu zwiększenia poziomu skuteczności ściągnięto funkcjonariuszy z rezerwy policji, a ci przebywający na urlopach otrzymali rozkaz powrotu do Norwegii. Także Erna Solberg (Partia Høyre – Prawica) przerwała plan wyjazdu na urlop, na który miała udać się dzisiaj, 24.07.2014, zaledwie dwa dni po uroczystościach upamiętniających trzecią rocznicę zamachów dokonanych 22 lipca 2011 przez Andersa Breivika w dzielnicy rządowej oraz wyspie Utøya.

Także największe norweskiej firmy jak koncern naftowy Statoil oraz Hydro zaostrzyły przepisy bezpieczeństwa i procedury z nimi związane.

Wzmocniono także ochronę pałacu królewskiego w centrum Oslo.

Aktywizacja kombatantów z Syrii

PST poinformowało w marcu b.r. o zwiększeniu w Norwegii zagrożenia ze strony ekstremistycznych grup powiązanych z radykalnym odłamem islamu politycznego, takich jak operujący w Syrii ISIL lub al-Kaida, działająca także na terenie Iraku, a posiadająca ośrodki szkoleniowe w Jemenie.

W lutym b.r. PST aresztowało na lotnisku Gardermoen 22-letniego Norwega oskarżonego o działalność terrorystyczną w Syrii z grupami ISIL oraz Al-Nusra, mających powiązania z al-Kaidą.

W październiku 2013 23-letni Norweg brał udział w ataku terrorystycznym na centrum handlowe w Nairobi, stolicy Kenii. Zginęło tam co najmniej 67 osób,

Przeczytaj również:

  • Widmo terroryzmu wciąż obecne w Norwegii16 lipca 2014 Widmo terroryzmu wciąż obecne w Norwegii Na tydzień przed trzecią rocznicą zamachów terrorystycznych Breivika w Oslo i na wyspie Utøya norweskie media alarmują: Norweg Anders Cameroon Østensvig Dale został wciągnięty przez USA na […]
  • Telewizja NRK: Żydów wysłano do  „polskich obozów zagłady”5 grudnia 2015 Telewizja NRK: Żydów wysłano do „polskich obozów zagłady” Norweska telewizja publiczna NRK anonsuje w materiałach edukacyjnych dla szkół program o "polskich obozach zagłady". To następny przypadek  fałszowania historii przez media […]
  • Norwegia walczy z zagrożeniem terroryzmem17 maja 2015 Norwegia walczy z zagrożeniem terroryzmem 8. maja br. sąd w Oslo skazał trzech mężczyzn na kary więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej IS. Trzy dni później PST (Policyjna Służba bezpieczeństwa) aresztowała […]