Norwegia walczy z zagrożeniem terroryzmem

17 maja 2015 | Artykuły | POLITYKA | SPOŁECZEŃSTWO |

Fot: Dagbladet/ScanPress.net Fot: Dagbladet/ScanPress.net

8. maja br. sąd w Oslo skazał trzech mężczyzn na kary więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej IS. Trzy dni później PST (Policyjna Służba bezpieczeństwa) aresztowała pracownika Aker Solutions pod zarzutem agitacji terrorystycznej. Zagrożenie terrorem w Norwegii nie maleje.

Skazani mężczyźni są w wieku 25, 28 i 30 lat. Otrzymali oni kary 4 lat i 3 miesięcy oraz 4 lat i 9 miesięcy więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej IS/ISIL (Państwo Islamskie – PI), (norw. KK §147d), aktywny udział w jej strukturach jak i chęć powrotu do Syrii by kontynuować swe działania na rzecz PI. Skazani tłumaczyli, że zakupiona w Norwegii broń miała służyć do walki z reżymem prezydenta al-Assada i nie przyznają się do winy. Skazani są związani z norweską organizacją salaficką Profetens Ummah(Lud Proroka).

Norwegowie przejmują ważne funkcje w IS/ISIL

Obywatelom Norwegii powierza się coraz ważniejsze funkcje w strukturach wojskowych PI. Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) prowadzi kilka spraw dotyczących norweskich muzułmanów w strukturach Państwa Islamskiego. Jednym z nich jest 24-letni Bastian Alexis Vasquez pochodzący z chilijskiej rodziny osiadłej w Norwegii, który opublikował w sieci film z pogranicza syryjsko-irackiego. Na nim chwali się mordami dokonanymi przez jego grupę na żołnierzach irackich.

Cato Hemmingby z Wyższej Szkoły Policji ujawnia, że PST jest przygotowane do podjęcia akcji na terenie Norwegii – «Wspinając się w hierarchii Państwa Islamskiego Norwegowie mają coraz większe przyzwolenie na decydowanie o działaniach PI. Mają wpływ na grupę, znają przy tym Norwegię i lokalne zależności, to właśnie stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego».

W szeregach Państwa Islamskiego walczy od 50 do 70 osób legitymujących się norweskim paszportem lub posiadających kartę stałego pobytu w Norwegii. Wedle szefa wywiadu wojskowego Norwegii gen. por. Kjella Grandhagena od początku walk na terenie Iraku i Syrii życie straciło około 10 z nich. Państwo Islamskie rekrutuje nowych dżyhadystów na Zachodzie poprzez media socjalne i infiltrację muzułmańskich środowisk radykalnych.

W mediach socjalnych, także na Facebooku dżyhadyści publikują swoje zdjęcia z frontu. Wiele z nich przedstawia bezczeszczenie zabitych, albo ich odcięte głowy. Jednym z pozujących jest wychowany w Østlandet 23-letni mężczyzna. Martin Bernsen z PST przyznaje, że każdy obywatel Norwegii, lub posiadający norweską kartę stałego pobytu przebywający na terenach zajmowanych przez Państwo Islamskie jest obserwowany szczegółowo i z osobna. Większość to pochodzący z Syrii czy Iraku Arabowie, ale nie brakuje też apostatów, którzy przyjęli islam niedawno.

Wielu dżyhadystów z Norwegii miało wcześniej kontakty z al-Kaidą. Niektórzy zaciągnęli się do an-Nusry, syryjskiej samoobrony deklarującej wierność przywódcy al-Kaidy Ajmanowi az-Zawahiri, a nie Państwu Islamskiemu. An-Nusra jest na liście organizacji terrorystycznych i wykazała się jak dotąd taką samą brutalnością jak bojownicy PI.

Przeciwnik Saddama Hussejna zmienił front

W poniedziałek 11 maja br. policja aresztowała pochodzącego z Iraku 48-letniego inżyniera, który przygotowywał akty terroru. Jego pracodawca – Aker Solutions z Fornebu – zgłosił go Policyjnej Służbie Bezpieczeństwa z powodu nieautoryzowanego korzystania z internetu. Śledztwo jest we wczesnej fazie. Oskarżonemu przedstawiono zarzuty z §147c norw. KK, tj. za przygotowywanie aktu terroru. PST bada jego powiązania z PI (IS/ISIL – Państwem Islamskim).

Irakczyk należał przez wiele lat do grupy finansowanej przez CIA. Jest on szyitą, który przyjechał do Norwegii w 1998 r. jako uciekinier z Basry w południowym Iraku. Nie wiadomo, na jakiej podstawie uzyskał prawo pobytu w Norwegii, ale gdy w r. 2003 inwazja amerykańska na Irak była coraz bliżej, powrócił on do kraju. Przyłączył się on wówczas do Irackiego Kongresu Narodowego (INC) pod przywództwem Ahmeda Chalabiego, który sam spędził na wygnaniu 45 lat.

Ahmed Chalabi przez długi okres blisko współpracował z CIA i był przez administrację Billa Clintona lansowany jako możliwy następca Hussejna. Aresztowany irakijczyk wziął w objętym wojną Bagdadzie udział w akcji ratowania tajnych dokumentów należących do policji Hussejna. O akcji tej opowiedział on brytyjskiemu dziennikowi The Sunday Times.

Według informacji podanych przez dziennik VG irakijczyk był aktywny na forach internetowych, gdzie otwarcie popierano al-Kaidę oraz IS/ISIL – Państwo Islamskie. Z drugiej strony jego przynależność do szyitów nie przemawia za kontaktem z tymi ugrupowaniami sunnitów. Bardziej prawdopodobny wydaje się kontakt z milicją szyicką, zwalczającą IS/ISIL, a zatem oddziałami walczącymi w Iraku ze wspólnym wrogiem razem z krajami Zachodu.

Nicolas Orliński – ScanPress.net ©

źródło: Aftenposten/Dagbladet/NRK/NTB

Przeczytaj również:

  • Anders Behring Breivik będzie studentem17 lipca 2015 Anders Behring Breivik będzie studentem Skazany na 21 lat za terroryzm Anders Behring Breivik otrzymał miejsce na studiach na Uniwersytecie w Oslo. Będzie on studiował politologię, ale nie otrzyma stopnia licencjata. Na pięć […]
  • Alarm antyterrorystyczny w Norwegii24 lipca 2014 Alarm antyterrorystyczny w Norwegii - Prosimy, aby społeczeństwo miało się na baczności. Mamy informacje o planowanym na najbliższe dni zamachu terrorystycznym ze strony organizacji islamistycznych operujących w Syrii i […]
  • Zmarła Nini Stoltenberg – siostra byłego premiera30 lipca 2014 Zmarła Nini Stoltenberg – siostra byłego premiera W wieku l. 51 zmarła Nini Stoltenberg, siostra byłego premiera Norwegii, Jensa Stoltenberga. Była ona córką Thorvalda Stoltenberga, ministra obrony (1979-81)  i spraw zagraniczynch […]