Duński lekarz skazany za spowodowanie śmierci Anny Cieślak

18 października 2014 | POLACY W NORWEGII |

Foto ØYSTEIN TORHEIM Aftenposten

Sąd miejski w Fjordane jednogłośnym wyrokiem skazał Duńczyka na karę 7 miesięcy więzienia za spowodowanie wypadku samochodowego, w wyniku którego zginęła Polka Anna Cieślak.

Jak relacjonował wcześniej ScanPress.net (http://scanpress.net/promowane/zginela-anna-cieslak) przed sądem miejskim Fjordane stanął duński lekarz, oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci Polki Anny Cieślak w pobliżu miejscowości Bryggja:

W piątek 17.10.2014 sąd wydał jednogłośnie wyrok skazujący Duńczyka na karę 7 miesięcy pozbawienia wolności oraz utratę prawa do prowadzenia pojazdów samochodowych na zawsze. Sąd położył nacisk na fakt, że oskarżony prowadził samochód będąc pod wpływem lekarstw zakłócających funkcjonowanie ciała i znacznie przekroczył prędkość. Działanie środków odrzuających odpowiadało koncentracji alkoholu na poziomie 0,5 promila. Na odcinku, gdzie doszło do tragedii, obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h, natomiast Mercedes duńskiego lekarza, pracującego w Norwegii jako zastępca, jechał z prędkością najmniej 125 km/h.

Pomimo względnie dobrych warunków drogowych tamtego ranka, 28 marca 2013 r., Duńczyk stracił panowanie nad pojazdem i wjechał na przeciwny pas ruchu, po którym z naprzeciwka jechała prowadząc Renault Anna Cieślak ze swoim partnerem, Marcinem Szlichtą. Byli oni w drodze do Polski, gdzie zamierzali spędzić wolne, odpoczywając m.in. w spa i chodząc na wycieczki.

Oskarżony nie przyznał się do spowodowania wypadku i utrzymywał podczas zeznania przed sądem, że to Anna Cieślak nagle zmieniła pas ruchu, powodując zderzenie czołowe. Sąd nie przychylił się do wyjaśnienień duńskiego lekarza i stwierdził, że nie ma żadnych podstaw do uznania ich za prawdziwe. Odrzucił też możliwość awarii technicznej lub wtargnęcia zwierzyny na drogę.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury mówiącego, że przestępstwo drogowe popełnione przez duńskiego lekarza kwalifikuje się zasadniczo do kary od 10 do 11 miesięcy więzienia. Jako okoliczność łagodzącą sąd uznał, że spowodowany przez skazanego wypadek miał także dla niego dużekonsekwencje, ponieważ nie było pewne, czy mógł go przeżyć.

Sąd skazał jednocześnie sprawcę wypadku na karę grzywny wysokości 125.000 NOK dla każedego z dzeci Polki oraz jej konkubentowi.

Anna Cieślak osierociła sześcioro dzieci.

Anna Cieslak, wypadek, dunczyk, lekarz, Bryggja

Adrianna Cieślak i Tomasz Cieślak w Fjordane tingrett. Foto: ScanPress.net

Przeczytaj również: