„Pożegnanie lata” w Polskiej Bazie Polarnej w Hornsund na Spitsbergen

23 listopada 2014 | POLACY W NORWEGII | SVALBARD |

Polish Polar Station Hornsund

Na Spitsbergen trudno mówić o lecie w tradycyjnym pojęciu Europy kontynentalnej. Ale jest jednak moment kojarzący się z końcem tej wymarzonej pory roku: ekipa Stacji Polarnej żegna „letników”, czyli załogę stacji opuszczającą Hornsund we wrześniu. 

Ostatni „letnik”

Dziś wyjechał z naszej Stacji ostatni „letnik”. Od 3 października pracował w Hornsundzie Timo Palo z Uniwersytetu w Tartu w Estonii a także ekipa z Hornsundu zebrała dane w ramach projektu AWAKE 2.

Prowadził on badania przy pomocy specjalnego balonu meteorologicznego na uwięzi (wypuszczanego do wysokości do 2 km). Badania miały na celu m.in. określenie stanu warstwy granicznej atmosfery i jej zróżnicowania w zależności od warunków synoptycznych i pogodowych. Timo to nie tylko naukowiec (m.in. podzielił się z nami wrażeniami ze swojej wyprawy i dryfu na „Tarze” podczas IV Międzynarodowego Roku Polarnego) ale również zapalony  fotograf (więcej http://palotimo.blogspot.com/ ). W naszej Stacji natomiast dał się poznać jako doskonały kompan polarny a także jako kucharz….

Andrzej Araźny

Przeczytaj również: