Rakieta nad Hornsundem

7 grudnia 2014 | POLACY W NORWEGII | SVALBARD |

Fot. Witek Kaszkin Fot. Witek Kaszkin

W dniu 24 listopada 2014, z norweskiej wyspy Andøya, w kierunku północno-zachodnim, została wystrzelona niewielka rakieta badawcza.

Jej zadaniem było wyniesienie na wysokość między 150 a 400km nad powierzchnią Ziemi zasobników z substancjami chemicznymi, których odstrzelenie miało stworzyć krótkotrwałe, świecące, sztuczne chmury na tle rozgwieżdżonego nieba, niezbędne do przeprowadzenia eksperymentów fizycznych i pomiarów anomalii w górnych warstwach atmosfery nad Morzem Grenlandzkim. W założeniu eksperymentu, fotograficzna triangulacja z ziemi i z samolotu NASA pozwalała na zmierzenie dryftu tych chmur w trzech wymiarach, i wyznaczenia mapy wiatru i dryftu jonów w rejonie anomalii.

Całość wyglądała bardzo widowiskowo i choć chmury nad Hornsundem uniemożliwiły nam obserwację całości efektownego zjawiska, to jednak udało nam się zobaczyć i sfotografować jego początek.

Dla zainteresowanych zgłębieniem tematu, więcej informacji można znaleźć tutaj: http://zubenelgenubi.smugmug.com/SpacePhysics/Rocketry/CREX/CREX-Sounding-Rocket-Mission/

Witek Kaszkin

Przeczytaj również: