Na Stacji Polarnej w Hornsund słońce zaszło po raz ostatni

6 listopada 2014 | POLACY W NORWEGII | SVALBARD |

zapada zmrok

W Stacji Polarnej zapada noc. W Hornsundzie szykujemy się do nadchodzącej nocy polarnej. Od 31 października do 11 lutego Słońce znajduje się u nas poniżej linii horyzontu, co oznacza, że przez 104 dni panuje u nas ciemność.

Nie taka całkowita z dnia na dzień. Najpierw jest okres zmierzchu, kiedy w ciągu dnia mamy jeszcze jasno i na niebie pojawiają się kolory przypominające zachód słońca. Następnie zapada noc. Pod koniec stycznia sytuacja się powtarza – w dzień jest zdecydowanie jaśniej aż w końcu 12 lutego (przy odpowiedniej pogodzie), możemy zobaczyć tarczę słoneczną.

31 października poszukiwaliśmy słońca na lodowcu Hans, a także podczas pracy z użyciem pontonu. Obecności słońca nie stwierdzono. Pogłoski o nadchodzącej nocy są jedna prawdziwe.

W czasie nocy polarnej życie w Stacji toczy się dalej. Nieco wolniej, nieco senniej, ale w zasadzie bez większych zmian. Wszystkie prace, badania, jakie wykonujemy, na co dzień również w czasie nocy muszą być zrobione. Warunki są cięższe nie tylko z powodu ciemności, ale także zimna. Dla wielu z nas noc polarna jest całkowicie nowym przeżyciem. Kilkoro polarników miało już okazję zimować na Stacji i przeżyć noc polarną. Jak nam – nowicjuszom, debiutantom – uda się przeżyć noc? Jeszcze nie wiem, ale na pewno będę o tym na bieżąco informować.

W ostatnich dniach w Stacji zakończył swoje badania Estończyk Timo Palo, a także ekipa z Hornsundu zebrała dane w ramach projektu AWAKE 2. Więcej na ten temat napiszę w najbliższym czasie.

A już za tydzień postaram się opowiedzieć o tym jak w Stacji Polarnej obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych.

© Joanna Perchaluk

Przeczytaj również:

  • Święta tuż, tuż – na Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie23 grudnia 2014 Święta tuż, tuż – na Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie Załoga Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie na Spitsbergenie także przygotowuje się do Bożego Narodzenia. Dystans do kraju, gdzie pozostawili swoje rodziny, dzika natura tego odległego […]
  • Rakieta nad Hornsundem7 grudnia 2014 Rakieta nad Hornsundem W dniu 24 listopada 2014, z norweskiej wyspy Andøya, w kierunku północno-zachodnim, została wystrzelona niewielka rakieta badawcza. Jej zadaniem było wyniesienie na wysokość między 150 […]
  • Wszystkich Świętych na Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund14 listopada 2014 Wszystkich Świętych na Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund W tym roku 1 listopada spędzam w nietypowej scenerii. Jak okiem sięgnąć skały, lód i śnieg. Nie czeka mnie stanie w orkach, przepychanie się na cmentarzu, rodzinne spotkania. Dziwne […]