Wybitny Polak w Norwegii 2014

21 lutego 2014 | POLACY W NORWEGII |

wybitny-polak-w-norwegii_teraz-polska_nportal.no

Rusza kolejna, czwarta edycja konkursu“Wybitny Polak” w Norwegii.Kandydatów do tytułu „Wybitnego Polaka” można zgłaszać do 10 marca 2014 r włącznie – jak donosi nportal.no

Konkurs „Wybitny Polak” jest inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Norweską edycję organizuje The Young Polish Norwegian Professionals Asoccation – UCI, a jego celem jest promowanie osiągnięć wybitnych osobowości polskiego pochodzenia, które odniosły sukces za granicą.

Laureatów tegorocznej edycji konkursu w Norwegii poznamy 23 marca 2014 r.

Tytuł „Wybitnego Polaka” może być przyznany w 5 kategoriach: biznes, kultura, nauka, osobowość oraz „Młody Polak”. 

BIZNES: kandydatami mogą być osoby prowadzące udokumentowaną działalność gospodarczą.

KULTURA: kandydatami mogą być zarówno osoby tworzące kulturę: kompozytorzy, pisarze, poeci, malarze itp., nawiązujący w swojej twórczości do Polski, jak również osoby działające na rzecz promocji kultury polskiej.

NAUKA: kandydatami mogą być osoby, które prowadzą działalność naukową lub dydaktyczną w placówkach funkcjonujących poza granicami Polski.

OSOBOWOŚĆ: kandydatami mogą być osoby, wyróżniające się aktywnością, zaradnością, inicjatywą, np. w życiu społecznym.

MŁODY POLAK: kandydatami mogą być osoby, które nie ukończyły 35 roku życia i odniosły sukces w jednej z powyższych kategorii lub, których działalność w sposób pozytywny oddziałuje na lokalną społeczność i przyczynia się do budowy pozytywnego wizerunku Polaków i Polski wśród lokalnej społeczności.

Dla zgłoszenia kandydata konieczne jest wypełnienie formularza (pobierz) krótkie uzasadnienia nominacji oraz zebranie 5 podpisów osób popierających kandydaturę. Zgłoszeń mogą dokonywać organizacje, stowarzyszenia i związki polonijne w Norwegii, jak i osoby prywatne.

Formularze zgłoszeniowe oraz inne dokumenty, których złożenie jest wymagane przy dokonywaniu zgłoszeń kandydatów stanowią załączniki do regulaminu konkursu, Regulamin określa szczegółowe zasady organizacji konkursu „Wybitny Polak”.

Zgłoszenia kandydatów do norweskiej edycji konkursu prosimy przesyłać na adres:uci.org@gmail.com 

W ubiegłym roku laureatami konkursu w Norwegii zostali:

Bartosz Piasecki, który w Londynie zdobył dla Norwegii pierwszy olimpijski medal w szermierce, Małgorzata Jaworska, pianistka i popularyzatorka twórczości norweskiego kompozytora Thomasa Tellefsena, ucznia Fryderyka Chopina oraz znany gitarzysta i muzyk jazzowy Mirosław„Carlos” Kaczmarczyk.

Zwycięzcy z Norwegii automatycznie kwalifikują się do „Wielkiej Gali Finałowej – Teraz Polska”, która odbędzie się w Warszawie na początku czerwca br.

Źródło oraz więcej informacji: www.nportal.no

Przeczytaj również:

  • Tragiczny wypadek polskiego kierowcy wywrotki.25 marca 2014 Tragiczny wypadek polskiego kierowcy wywrotki. Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 24 marca, tuż po godz. 15.30, na terenie kamieniołomu produkującego tłuczeń w Eydehavn w Arendal, Norwegia południowa. Wywrotka, którą […]
  • Zaginął Polak w Arendal – Polak z Sandnes się odnalazł30 września 2014 Zaginął Polak w Arendal – Polak z Sandnes się odnalazł Do chwili obecnej nie odnalazł się Polak, który wypłynął łódką na ryby w Arendal. Policja zakończyła poszukiwania na morzu. Odnalazł się natomiast Polak poszukiwany w Sandnes. Według […]
  • JUSTYNA KOWALCZYK W NORWESKIEJ PRASIE22 lutego 2014 JUSTYNA KOWALCZYK W NORWESKIEJ PRASIE Justyna Kowalczyk pojawiła się w "Dagbladet" 22.02.2014 od strony zupełnie nieznanej kibicom biegów narciarskich w Norwegii. Dziennik przytacza duże fragmenty wywiadu udzielonego dla […]