Polak oskarżony w Norwegii o terroryzm: ” – Nie jestem zagrożeniem”

5 października 2015 | AKTUALNOŚCI | Artykuły | IMIGRACJA | POLACY W NORWEGII |

Fot. Wikimedia Fot. Wikimedia

Polski obywatel, który został aresztowany w Norwegii pod zarzutem udziału w działaniach terrorystycznych w Syrii, zaprzecza oskarżeniom. Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) odmawia komentarza.

ScanPress.net informowało wcześniej o sprawie aresztowania Polaka w Norwegii, gdzie mieszkał od 2008 roku, dokąd przyjechał mając 16 lat. Otrzymał on w lipcu 2015 decyzcję o wydaleniu z Norwegii.

W pewnym okresie przeszedł on na islam, gdy poznał muzułmanów na kursie norweskiego.

– Pojechałem do Syrii, aby przyswoić sobie nauki islamu – skomentował sytuację Polak (l. 23) w rozmowie z dziennikiem VG. Jednak zdaniem PST walczył on po stronie Państwa Islamskiego przez 15 miesięcy.

Zagrożenie bezpieczeństwa państwowego

Według PST Polak brał udział w działaniach terrorystycznych w okresie od marca 2014 do kwietnia 2015. Jednak po przesłuchaniu został on zwolniony, chociaż utrzymano przeciw niemu stan oskarżenia.

W środę 9 września 2015 Polak został ponownie zatrzymany za naruszenie Ustawy o Cudzoziemcach i osadzony w areszcie śledczym. Powodem aresztowania było nieprzedłużenie przez niego pozwolenia na pobyt w Norwegii, które utraciło ważność 7 stycznia 2014. Spowodowało to wyrejestrowanie Polaka w dniu 22 lipca 2014 z systemu rejestracji uchodźców i cudzoziemców.

W połowie lipca b.r. Ministerstwo Sprawiedliwości i Gotowości Obronnej Norwegii powiadomiło Polaka o decyzji wydalenia, co do której miał on zastrzeżenia. Twiedzi on, że powrót do Polski będzie dla niego groźny fizycznie i psychicznie, m.in. dlatego, że nie zna warunków systemu panującego tam.

Polak został umieszczony w oddziale o podwyższonym rygorze bezpieczeństwa w ośrodku dla azylantów w Trandum. Są tam osoby oczekujące na deportację oraz te, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że stanowią zagrożenie bezpieczeństwa dla państwa norweskiego.

” – To niesprawiedliwe, że tu siedzę”

– Nie sprzeciwiałbym się decyzji o wydaleniu. To niesprawiedliwe, że tu siedzę. Nie jestem także członkiem grupy „Umma Proroka”, określanej mianem „ekstremistyczenej”, choć poznałem osoby z nią powiązane. – powiedział Polak w rozmowie z dziennikiem VG.

Polak odmówił odpowiedzi na pytania VG dotyczących poglądów na Państwo Islamskie, kalifat oraz ich działania. Jego zdaniem pobyt w Syrii nie dał mu wystarczającej wiedzy o kulturze muzułmańskiej i dlatego postanowił starać się o miejsce na studiach w Malezji.

– Norweskie władze twierdzą, że jestem zagrożeniem dla interesów państwowych, ale nie jestem żadnym zagrożeniem. Miałem w planie wyjechać z Norwegii do Malezji już zanim wróciłem z Syrii, gdyż tam nie znalazłem żadnej nauki o islamie – skomentował Polak dla VG.

– Moje podanie o miejsce na studia dowodzi moich dobrych intencji dotyczących pragnienia poszerzenia wiedzy o islamie. Szkoda, że norweskie władze używają takiego argumentu w stosunku do mnie. Chcą zamknąć przede mną drzwi do Norwegii na zawsze, lub przynajmniej na długi okres – dodał aresztowany Polak.

Nie chce on jednak wracać do Polski, dokąd będzie musiał wrócić, gdy nakaz wydalenia zostanie wyegzekwowany.

– Boję się, że władze w Polsce nadużyją swojej władzy, tak jak Norwegia. Nie obwiam się zostać skazanym za terror, ale obwiam się nadużyć władz. Dla mojej religii istnieje wielka nietolerancja w Polsce i boję się, że powrót zniszczy moje zdrowie fizyczne i psychiczne. Polska policja nie ma żadnego powodu, aby mnie zatrzymać, ale nigdy nie wiadomo, czy nie zaprowadzą mnie przed sąd na podstawie wątłych dowodów. Tak może się stać, chociaż byłem w podróży, która nie jest karalna – stwierdził 23-latek dla VG.

Polak będzie się starał oddać do sądu sprawę ewentualnej decyzji o wydaleni.

PST odmówiło skomentowania powodów obecynch oskarżeń.

Źródło: VG, NTB

ScanPress.net śledzi sprawę.

 

 

 

Przeczytaj również:

  • Polak oskarżony w Norwegii o działalność terrorystyczną14 września 2015 Polak oskarżony w Norwegii o działalność terrorystyczną Norweska Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) postawiła w stan oskarżenia i aresztowała Polaka zarzucając mu udział w działalności terrorystycznej w Syrii. Polakowi grozi ekstradycja do […]
  • Dyskryminacja polskich kierowców w Stavanger12 sierpnia 2015 Dyskryminacja polskich kierowców w Stavanger Podejrzenia o fałszywe zwolnienia lekarskie. Brak przerw na posiłek w pracy. Potrącenie za nieobecność z powodu choroby. Umieszczanie na czarnej liście kierowców  "stwarzających problemy". […]
  • Skandaliczne warunki mieszkaniowe polskich pracowników23 lipca 2015 Skandaliczne warunki mieszkaniowe polskich pracowników Polacy pracujący przy zbiorze truskawek w Krødsherad zostali zakwaterowani w skandalicznych warunkach mieszkaniowych. Inspekcja sanitarna stwierdziła szereg podstawowych naruszeń prawa i […]