Premier Erna Solbreg z wizytą w Warszawie 17.11.2014

19 listopada 2014 | POLITYKA |

Fot: Henryk E. Malinowski, ScanPress.net Fot: Henryk E. Malinowski, ScanPress.net

Premier Norwegii Erna Solberg (H) złożyła w poniedziałek 17.11.2014 krótką wizytę roboczą w Warszawie. Tematem rozmów w premier Ewą Kopacz była m.in. napięta sytuacja polityczna na Ukrainie, dokąd udała się jeszcze tego samego dnia. 

Tłem wizyty było wydalenie czterech polskich dyplomatów z Rosji w odpowiedzi na ekstradycję rosyjskiego dziennikarza Leonida Swiridowowa, pojerzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji oraz prawnika Stanisława Sz. o polsko-rosyjskim obywatelstwie. Podobne zarzuty usłyszał podpułkowinik Z.J. z jednego z departamentów Ministerstwa Obrony.

Premier Erna Solberg spotkała się najpierw rano z polską premier Ewą Kopacz. Tematem rozmów był rozwój wydarzeń na Ukrainie i związane z tym kwestie bezpieczeństwa i obronności Polski oraz Europy. ” – Oba nasze kraje są członkami NATO i mają wspólną granicę z Rosją, dlatego ważna będzie dla nas w tej nowej, trudnej sytuacji wymiana doświadczeń” – powiedziała Erna Solberg podczas konferencji prasowej. Premier Solberg zaznaczyła, że wydalenie polskich dyplomatów nie było tematem jej rozmów z Ewą Kopacz.

Baz NATO w Polsce nie będzie

Erna Solberg. pomimo deklaracji poparcia dla Polski oraz zapewnień, że bezpieczeństwo Polski jest zagwarantowane w ramach NATO, stwierdziła jasno, że Norwegia nie popiera utworzenia baz NATO na terytorium Polski lub krajów bałtyckich. Norwegia może jedynie brać udział w manewrach wojskowych oraz planowaniu operacji militarnych.

Przed wstąpieniem Polski do NATO w 1999 Rosja wymogła na krajach Zachodu deklarację o niezakładaniu baz wojskowych w krajach NATO w pobliżu granic Rosji. Umowa ta zawarta w 1997 byla przez Rosję w wielu punktach punktach łamana, co nie powoduje jednak reakcji Norwegii: ” – To nie my będziemy zaostrzać retorykę i eskalować koflikt „ – stwierdziła norweska premier. Zamiast stałych baz NATO ma rozmieścić tzw. oddziały szybkiego reagowania. ” – Nie mamy zbyt wiele wojsk do dyspozycji, aby je rozmiścić gdzie indziej ” – dodała Erna Solberg w rozmowie i agencją prasową NTB.

Ukraina – punkt zapalny

Norweska premier zapowiedziała także pakiet pomocy dla Ukrainy, która była następnym celem jej podróży. Nie chciała ona jednak zdradzać szczegółów planowanej pomocy, przyznała jednak, że rozmawiała z premier Ewą Kopacza o tym, jak oba kraje mogą w najlepszy sposób udzielić pomocy Ukrainie. ” – Stabilna Ukraina oznacza stabilność dla całego regionu ” – stwierdziła premier Ewa Kopacz podczas wspólnej konferencji prasowej.

Erna Solberg wysoko oceniła pozycję Polski w Europie: ” – Na przestrzeni kilkunastu lat Polska stała się najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE, a w 2009 roku była jedynym krajem, który uniknął recesji. Polska ma więc szansę stać się jednym z wiodących graczy w NATO i UE.”

W czasie krótkiej przerwy w programie premier Erna Solberg zaglądnęła wraz z grupą dziennikarzy norweskich do restauracji i kawiarni Bliklego na Nowym Świecie, gdzie poczęstowano ją słynnym pączkiem.

Norweskie Fundusze, gospodarka i sport

Jednym z tematów poruszanych podczas rozmów były dorze rozwijające się kontakty gospodarcze między oba krajami. Polska jest coraz ważniejszym partnerem handlowym Norwegii i największym rynkiem eksportu łososia oraz innych ryb. Norwegia w ramach Funduszy Norweskich oraz Funduszy EOG przyznała Polsce kwotę 578,1 mln. Euro. Fundusze Norweskie i EOG przyczyniają się do spójności społecznej i gospodarczej w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz do wzmacniania stosunków dwustronnych pomiędzy Norwegią a państwami-beneficjentami.

W czasie swojej krótkiej wizyty premier Erna Solberg odwiedziła także Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie spotkała się z grupą warszawskich licealistów z LO im. Jose Marti. Młodzież ta brała udział w projekcie edukacyjnym Muzeum Polin, wspartym z funduszy norweskich. Projekt ten ma na celu zwalczanie nietolerancji i przeciwdziałanie rasizmowi, przewiduje także wymianę młodzieży pomiędzy Norwegią a Polską.

Premier Erna Soberg spotkała się także ze swoim rodakiem, Henningiem Bergiem, trenerem klubu piłkarskiego Legia Warszawa, który jest obecnie liderem rozgrywek ligowych. Ernę Solberg interesowało w jaki sposób zarząd klubu daje sobie radę z chuliganami zakłócającymi mecze. ” – Stawiamy na dialog, szczerość i współpracę ” – odpowiadali właściciele Legii. ” – Tuż przed Euro odwiedziłam Kraków. Pamiętam obawy o to, że agresywni kibice mogą zniszczyć piłkarskie święto. A nie stało się nic złego, atmosfera była świetna – przypomniała. Dodała też, że kibice jej klubu, Brann Bergen, nie są święci. – Jest grupa, która walczy z fanami drużyn, których nie lubią. Ale oni nie bywają na meczach. Nawet nie kupują biletów, bo zwykle przed rozpoczęciem spotkania są tak pijani, że nikt by ich nie wpuścił na stadion – przyznała ze śmiechem. Erna Solberg. ” – Macie bardzo ładny stadion. Dużo lepszy niż te w Norwegii. Ale Warszawa jest dużo większym miastem od naszych, więc powinna mieć taki obiekt. Jeśli Legia będzie osiągać na boisku wyniki tak wspaniałe jak jej stadion, kibice będą mieli się z czego cieszyć” – dodała premier Solberg.

Wizytę Solberg na Łazienkowskiej zakończył krótki briefing prasowy. ” – W Norwegii Henning Berg doceniany jest nie tylko za to, co kiedyś zrobił jako piłkarz, ale też za to, co teraz osiąga jako trener Legii. Pojawiłam się na bardzo ładnym stadionie, na który mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę ” – zakończyła Solberg.

Ostatnim punktem programu Erny Solberg było spotkanie z przedstawicielami norweskiego sektora biznesowego w Polsce, a w warszawskiej Szkole Gastronomicznej wstawiła osobiście ostatnie elementy z łososia w układankę z sushi, uczestnicząc w ten sposób w tworzeniu największej na świecie mozaiki z sushi, oficjalnie wpisanej do Księgi Rekordów Guinessa. Mozaika miała formę polskiej flagi z konturem Norwegii w środku.

Premier Erna Solberg udzieliła ScanPress.net ekskluzywnego wywiadu, który znajdziesz tu: Wywiad premier Norwegii Erny Solberg dla ScanPress.net – Warszawa, 17.11.2014

Źródło: ScanPress.net, POLSKA The Times, Ambasada Norwegii.

Przeczytaj również:

  • Premier Erna Solberg odwiedzi Polskę5 listopada 2014 Premier Erna Solberg odwiedzi Polskę Pani premier Erna Solberg (Prawica - Høyre), odwiedzi w dniu 17 listopada Polskę wraz z ministrem Vidarem Helgesenem. Norweska delegacja zatrzyma się w Warszawie w drodze do Kijowa, dokąd […]
  • Jens Stoltenberg w Polsce – wywiad dla TVP Info5 października 2014 Jens Stoltenberg w Polsce – wywiad dla TVP Info W dniach 05. - 06.10. przebywać będzie w Polsce Jens Stoltenberg, nowo mianowany Sekretarze Generalny NATO. Jego pierwsza zagraniczna wizyta po objęciu stanowiska rozpoczyna się w Polsce, […]
  • Wywiad premier Erny Solberg dla ScanPress.net – Warszawa 17.11.201420 listopada 2014 Wywiad premier Erny Solberg dla ScanPress.net – Warszawa 17.11.2014 Norweska premier Erna Solberg (H) udzieliła wywiadu dla ScanPress.net. Odpowiedziała na pytania dotyczące pracy Norweskiej Służby Ochrony Dzieci - Barnevernet - oraz […]