250 spraw rocznie o pedofilię w Norwegii

14 maja 2014 | SPOŁECZEŃSTWO |

Adwokat Trine Rjukan. Foto: NRK/ScanPress.net Adwokat Trine Rjukan. Foto: NRK/ScanPress.net

W Norwegii średnio co drugi dzień sądy rozpatrują sprawy o nadużycia seksualne dzieci. W latach 2008 – 2013 norweskie sądy rozpatrywały rocznie przeciętnie 250 spraw o gwałty i przestępstwa wobec dzieci na tle seksualnym. W roku 2012 było ich aż 288.

Podobną ilość – 274 sprawy – zarejestrowano w roku 2008. W roku 2012 zarejstrowano 124 sprawy, gdzie ofiarami były dzieci poniżej 14 roku życia.

– To absolutnie przerażające liczby – skomentowała adwokat Trine Rjukan w rozmowie z NRK. – Jednocześnie obawiam się, że to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż mało z tych spraw zgłaszane jest policji – dodała Trine Rjukan. Jej zdaniem lojalność dzieci wobec rodziców sprawia, że większość nadużyć nigdy nie wychodzi na światło dzienne. Dzieci boją się zglaszać takie sprawy nie chcąc narazić na szwank osoby, do których powinny mieć zaufanie.

Ukryta rzeczywistość

Ragnhild Hennum, profesor prawa Uniwersytetu w Oslo podziela zaniepokojenie adwokat Trine Rjukan: – Na podstawie naszych badań doszliśmy do wniosku, że mamy do czynienia z ukrytymi, wysokimi liczbami dotyczącymi gwałtów i przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci.

Norweski Czerwony Krzyż uruchomił specjalną linię dla dzieci i młodzieży chcących odbyć nieformalną rozmowę i otrzymać porady w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych. W roku 2011 163 pracownicy odbyli 163 takie rozmowy, natomiast w roku 2013 liczba ich wzrosła do 250. Dotyczyły one głównie relacji w najbliższej rodzinie, a więc rodziców, rodzeństwa, kuzynostwa, wujków/ciotek, ale także nauczycieli WF i trenerów sportowych.

W roku 2009 otwarto w Norwegii Państwowy Dom Dzieci (Statens Barnehus), w którym przeprowadzane są przez specjalnie przeszkolony personel przesłuchania dzieci, które były ofiarami nadużyć i przemocy na tle seksualnym, lub też były świadkami takich czynów. Co roku liczba takich przesłuchań wzrastała o 100. W roku 2013 przeprowadzono tam 681 przesłuchań sądowych.

Badania wykazują, że najwięcej gwałtów i innego rodzaju przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci ma miejsce w okresie świąt Bożego Narodzenia i ma zdaniem ekspertów związek z nadużywaniem alkoholu przez rodziców.

Statystyki opublikowane przez Regionalne Centra ds. Przemocy, Stresu Traumatycznego i Zapobieganiu Samobójstwom wykazały, że w Norwegii 9 procent chłopców i 19 procent dziewczynek poniżej 18 roku życia pada ofiarą nadużyć seksualnych ze strony dorosłych.

 

Przeczytaj również:

  • Norwegia nie ściga gwałcicieli23 kwietnia 2015 Norwegia nie ściga gwałcicieli Zaledwie 1% procent spraw o gwałt kończy się wyrokiem skazującym w Norwegii. W tym kraju rocznie dochodzi do ok. 8000 - 16 000 gwałtów lub prób gwałtu rocznie. Najpoważniejszy dziennik […]
  • Norwegowie jednym z najbardziej rygorystycznych narodów17 maja 2014 Norwegowie jednym z najbardziej rygorystycznych narodów Co łączy Norwegię z Pakistanem, Koreą Południową lub Singapurem? Okazuje się, że społeczeństwo norweskie jest jednym z najbardziej rygorystycznych na świecie, podobnie jak wyżej […]
  • Ojciec rodziny okazał się pedofilem i zoofilem23 listopada 2015 Ojciec rodziny okazał się pedofilem i zoofilem Przed sądem rejonowym w Gjøvik rusza w poniedziałek 23 listopada 2015 proces Norwega oskarżonego o nadużycia seksualne w stosunku do dzieci i zwierząt. To drugi tego typu proces w […]