Breivik domaga się PlayStation3 – grozi strajkiem głodowym

14 lutego 2014 | SPOŁECZEŃSTWO | SPRAWA BREIVIKA |

Anders Breivik Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net 2012

Jak podała norweska „Dagbladet” skazany w 2012 r. na 21 lat więzienia za terroryzm Anders Behring Breivik (l. 34) w liście skierowanym do agencji AFP oznajmia, że rozpocznie strajk głodowy, jeżeli kierownictwo więzienia nie spełni szeregu wymagań poprawiających warunki odbywania kary.

Jednym z żądań jest dostarczenie mu konsoli do gier komputerowych PlayStation3, gdyż na posiadany przez niego poprzedni model nie ma „odpowiednich gier”. W swoim liście określa on obecne warunki, jako „przypominające tortury”. Adwokat Breivika Tord Jordet podkreśla w rozmowie z „Dagbladet”, że zgodnie z przepisami zakład karny ma obowiązek zapewnić mu ofertę rekreacyjną i zajęciową. Potwierdził on groźbę strajku głodowego Breivika w przypadku niespełnienia żądania dotyczącego PlayStation3. „ – Nie ma sensu jest mieć konsolę, do której nie ma gier. To tak, jak mieć PC bez oprogramowania.” – powiedział Tord Jordet.

Według tej samej gazety Breivik skarży się także, że nie może sam wybierać sobie gier, a te, które posiada, określa mianem „dziecinnych”. „ – Inni penitencjariusze mają dostęp do gier dla dorosłych, ale ja mam prawo tylko do grania w mniej ciekawe gry dla dzieci. Przykładem jest „Rayman Revolution”, gra dla trzylatków” – pisze do AFP Breivik, cytowany przez „Dagbladet”.

Według agencji AFP Breivik wysunął 12 żądań. Tord Jordet potwierdza, że żąda on m.in. wolnego komunikowania się ze światem zewnętrznym, lepszego dostępu do świeżego powietrza, bardziej sensownej oferty zajęć oraz zniesienia drobiazgowych kontroli osobistych. Breivik poddawany jest surowej kontroli korespondencji, powodującej, że wysłanie listu trwało wcześniej wiele miesięcy.

Dodatkowo żąda on podniesienia stawki przyznawanej mu dziennie kwoty pieniędzy, ponieważ ma on duże wydatki na znaczki pocztowe. Pismo z powyższymi żądaniami zostało skierowane do władz więzienia w Skien w listopadzie 2013 r. Adwokat Tord Jordet potwierdza, że Breivik jest w kontakcie z władzami i uzależnia wszczęcie strajku głodowego od odpowiedzi, jaką otrzyma na poszczególne żądania. Ponad rok temu Breivik wysłał 30-sto stronicowy list o podobnej treści do szeregu mediów, w którym oskarża władze o łamanie praw człowieka oraz chęć zniszczenia go psychicznie, aby „doprowadzić go do samobójstwa”.

Breivik został w 2012 r. skazany na 21 lat więzienia oraz więzienie prewencyjne za terroryzm, obejmujący detonację bomby 22.07.2011 w Oslo, oraz zastrzelenie 69 członków młodzieżówki Partii Robotniczej (Arbeiderpartiet) podczas obozu letniego na wyspie Utøya niedaleko Oslo. W wyniku zamachów zginęło 78 osób.

Przeczytaj również:

  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]
  • Breivik zaskarży karę izolacji2 kwietnia 2014 Breivik zaskarży karę izolacji Anders Behring Breivik, skazany na 21 lat więzienia zamachowiec, chce zaskarżyć do sądu warunki odbywania kary. W sobotę minie 1000 dni od czasu rozpoczęcia odsiadki. Odbył on je w […]
  • Anders Behring Breivik będzie studentem17 lipca 2015 Anders Behring Breivik będzie studentem Skazany na 21 lat za terroryzm Anders Behring Breivik otrzymał miejsce na studiach na Uniwersytecie w Oslo. Będzie on studiował politologię, ale nie otrzyma stopnia licencjata. Na pięć […]