Epidemia przemocy i nadużyć seksualnych wobec kobiet w Norwegii

18 marca 2014 | SPOŁECZEŃSTWO |

Foto: colourbox.com Foto: colourbox.com

Najnowsze badania opublikowane przez Narodowy Ośrodek Wiedzy o Przemocy i Stresie Traumatycznym (NKVTS) ujawniają alarmujące fakty na temat rozmiarów nadużyć i przemocy seksualnej wobec kobiet w społeczeństwie norweskim. Co piąta Norweżka (21%) pada ofiarą nadużyć seksualnych przed ukończeniem 18 lat. W stosunku do chłopców liczba ta wynosi 8%.

Ta sama instytucja podała w lutym dane br. mówiące o tym, że co dziesiąta Norweżka pada ofiarą gwałtu. Połowa (49%) z nich zostaje zgwałcona przed ukończeniem 18-go roku życia. Jedna trzecia z nich nigdy nie zgłosiła tego policji. Co czwarta kobieta (27,1%) narażona była na przemoc fizyczną w obecnym lub poprzednim związku, a co dziesiątej mąż/partner groził śmiercią.

 

Niebezpieczne związki

W okresie 1991 – 2010 dokonano 166 zabójstw w bliskich relacjach (małżeństwo, konkubinat itp.), wśród których było 144 kobiet. Nóż był najbardziej rozpowszechnionym narzędziem gróźb lub zbrodni.

– W Norwegii istnieje wielki problem przemocy w stosunku do kobiet – powiedziała w rozmowie z dziennikiem „Dagsavisen” Kjersti Ericsson, profesor kryminologii. Jej zdaniem należy rozważyć elektroniczne oznakowanie mężczyzn grożących kobietom. Norwegia pomimo wysokiego stopnia równouprawnienia przoduje w statystykach europejskich jako kraj o wysokim odsetku zabójstw kobiet.

Tegoroczne dane wskazują, że poziom nadużyć seksulanych i gwałtów na niepełnoletnich nie zmienił się przez ostatnie 7 lat. Badania przeprowadzone w 2007 przez Mossige i Stefansena wykazały niemal identyczne rozmiary tego zjawiska: 22% w stosunku do dziewcząt i osiem procent chłopców. Raport NKVTS wskazuje, że nadużycia wobec nieletnich popełniają osoby dobrze im znane, a więc rodzina, sąsiedzi, trener sportowy, nauczyciel lub kuzyni.

Zdaniem Lisy Arntzen, szefa ds. kontaktów prasowych DIXI, centrum dla ofiar nadużyć, długofalowe konsekwencje nadużyć, przemocy seksualnej i gwałtów przejawiają się głównie w postaci ciężkich depresji, zaburzeń psychicznych, samookaleczeń, lęków, izolacji społecznej oraz tendencji samobójczych. Dane z 2007 wskazują, że wśród osób, który była ofiarą nadużyć seksualnych w dzieciństwie, istnieje 2,5 raza wyższe ryzyko dokonywania prób samobójczych.

Źródło: NKVTS, aftenposten.no, dagsavisen.no

© Copyright ScanPress.net 2014

 

Przeczytaj również:

  • Ojciec-pedofil skazany za gwałty na córce3 listopada 2015 Ojciec-pedofil skazany za gwałty na córce Sąd rejonowy w Nord-Troms uznał za winnego i skazał na karę 8 lat więzienia ojca, który gwałcił własną córkę. Proceder ten trwał przez wiele lat. Norweg (l. 45) został skazany 2 […]
  • Norweski polityk przyznał się do pedofilii5 sierpnia 2016 Norweski polityk przyznał się do pedofilii Policja w Bergen prowadzi dochodzenie przeciw politykowi w regionie Hordaland w sprawie o seksualne wykorzystywanie dzieci. Mężczyzna ten zajmuje eksponowane stanowisko w zarządzie […]
  • Norwegowie w pracy… „na kacu”6 lutego 2016 Norwegowie w pracy… „na kacu” Co czwarty Norweg poszedł w ciągu ostatniego roku do pracy "na kacu". Według najnowszych badań spożywał on w ciągu poprzedzającej doby nie tylko alkohol, ale i zażywał […]