Widmo terroryzmu wciąż obecne w Norwegii

16 lipca 2014 | SPOŁECZEŃSTWO |

Anders Cameroon Østensvig Dale. Fot: prywatne. Anders Cameroon Østensvig Dale. Fot: prywatne.

Na tydzień przed trzecią rocznicą zamachów terrorystycznych Breivika w Oslo i na wyspie Utøya norweskie media alarmują: Norweg Anders Cameroon Østensvig Dale został wciągnięty przez USA na listę najniebezpieczniejszych terrorystów świata. Czy Norwegii grozi nowy zamach?

Jeden z najbardziej poszukiwanych ludzi podejrzanych o terroryzm nie jest jednak wiązany z ekstremizmem prawicowym, do którego zaliczany jest Anders Behring Breivik.

Jak informuje norweska Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST – Politiets Sikkerhetstjeneste) Anders Cameroon Østensvig Dale (l. 35) jest islamskim konwertytą, który ma mieć powiązania z al-Kaidą, organizacją uznaną przez USA za terrorystyczną, założoną przez nieżyjącego już Osamę bin-Ladena. Poza imieniem – nomen omen – i faktem bycia etnicznie czystym Norwegiem, nie łączy go nic z Breivikiem, gdyź Dale znajduje się na przeciwległym krańcu przekonań politycznych. Według gazety „Sunday Times” przeszedł on na islam w 2008 roku i jego poglądy polityczne uległy szybkiej radykalizacji.

Amerykański Departament Stanu podaje, że Dale tego samego roku wyjechał do Jemenu, gdzie już jako Abu Abdurrahman miał przejść szkolenie militarne w jednym z licznych ośrodków rekrutujących przyszłych terrorystów. Miał on się tam nauczyć konstrukcji bomb i pasów z ładunkami wybuchowymi. Został on zaklasyfikowany jako Specially Designated Global Terrorist (SDGT), czyli Globalny Terrorysta Specjalnego Przeznaczenia.

Według Sekretarza Stanu USA Johna Kerry’ego oznacza osobę szczególnie znaczącą na amerykańskiej liście terrorystów międzynarodowych. Jest on od wielu lat poszukiwany zarówno przez PST, Interpol jak i służby antyterrorystyczne innych krajów. – Od dłuższego czasu prowadzimy przeciw niemu dochodzenie, jest on podejrzany o wykroczenie przeciw § 147d norweskiego Kodeksu Karnego, czyli udział w organizacji terrorystycznej – powiedział Thomas Blom, asystent szefa PST w wywiadzie dla NRK. Dopiero w zeszłym roku norweski parlament uchwalił ustawę o karalności bycia członkiem organizacji terrorystycznej.

Bunt młodzieżowy przerodził się radykalizm religijny

Znajomi Andersa Cameroona Østensviga Dalego przeżyli szok i przyjęli z niedowierzaniem wiadomość o jego przejściu na isla: – To był chłopak, jak wszyscy inni: pił piwo, jadł pizzę, nosił długie włosy, słuchał Judasa Priesta. Nagle zobaczyliśmy, że chodzi w długiej sukmanie. Szok – powiedział w wywiadzie dla dziennika „Aftenposten” kolega z dzieciństwa, który chce pozostać anonimowy.

Norweg podejrzany oficjalnie o powiązania z najgroźnieszymi ugrupowaniami terrorystycznymi na świecie związany był na początku lat 90-tych ze środowiskami anarchistyczno-komunizującymi , które w Oslo skupiał tzw. Dom Blitz – Blitzhuset (blitz.no):

blitz Fotograf Hendrik Zeitler

Miał on być tam – zdaniem „Aftenposten” – członkiem marksistowskiej grupy roboczej. Dalego interesował punk rock, a on sam miał być uzdolnionym gitarzystą basowym, który grał z wieloma zespołami w rejonie Oslo. Wstąpił też w swoim czasie do partii Zielonych, De Grønne.

W wywiadzie udzielonym telewizji NRK w 2008 r. Anders Cameroon Østensvig Dale przyznał, że pod koniec lat 90-tych nie potrafił znaleźć swojego miejsca w społeczeństwie norweskim i przeżywał kryzys tożsamości, poszukiwał sensu życia. Punktem zwrotnym był dla niego atak 11 września 2001 na nowojorskie drapacze chmur Twin Towers. Zainteresował się wówczas islamem. Jego zdaniem norweskie oraz zachodnie media przesycone są antyislamską, kłamliwą retoryką, mającą za cel oczernianie islamu i rasizm religijny. On sam jednak zawsze uważał się za ateistę i nigdy nie podobało mu się chrześcijaństwo, ponieważ ma „błędne założenia”, tzn. człowiek rodzi się z grzechem i musi cierpieć za „upadek Adama”. Studiowanie na własną rękę Koranu przybliżyło mu tą religię, a przejście na islam zostało przyjęte pozytywnie przez jego rodzinę. Wkrótce potem wyjechał do Tunezji, gdzie poznał swoją przyszłą żonę.

Radykalizm środowisk islamskich

Według mediów norweskich służby specjalne tego kraju zanotowały znaczny wzrost radykalizmu i poglądów ekstremistycznych wśród niektórych środowisk skupiających muzułmanów. Wojna domowa w Syrii stworzyła nową sytuację, w której młodzież norweska wyznająca islam, odczuwająca brak akceptacji w społeczeństwie mainstreamowym, przeżywa intensywną radykalizację poglądów politycznych. W ocenie PST około 50 Norwegów wyjechało do Syrii w celu zdobycia doświadczenia w posługiwaniu się bronią, materiałami wybuchowymi oraz obycia z wojną. Norweskie służby twierdzą, że około połowa z nich powróciła do Norwegii i stanowi znaczące ryzyko dla bezpieczeństwa kraju. Niektórzy z Norwegów, jak wywodzący się z Chile Bastian Vasquez (l. 24), a obecnie Abu Safiyyah zajmuje zdaniem PST wysoką pozycję w ISIL, organizacji uznanej za terrorystyczną, walczącą o utworzenie republiki islamskiej na terenie dawnego Lewantu, Syrii i Iraku.

Norweskie społeczeństwo jeszcze nie otrząsnęło się na dobre po horrorze spowodowanym przez ataki Andersa Behringa Breivika 22 lipca 2011. Napięcia wywołane przez Breivika w środowiskach muzułmanów na skutek jego otwarcie antyislamskiej retoryki mogą jak się okazuje skutkować akcją odwetową ze strony norweskich mahometanów. Breivik zastrzelił na Utøya z zimną krwią wielu młodych muzułmanów. W swoim manifeście zdefiniował islam jako największe zagrożenie dla Norwegii i cywilizacji Zachodu, a swoimi czynami chciał położyć tamę napływowi mahometanów do Norwegii, uderzając w młodzieżówkę Partii Robotniczej, odpowiedzialnej według niego za niszczenie kultury jego ojczyzny. Zdaniem wielu analityków norweskich nie jest zatem wykluczone, że jego imiennik będzie zmotywowany, aby dokonać zemsty na przedstawicielach środowisk ekstremalnej prawicy w Norwegii.

Przeczytaj również:

  • Alarm antyterrorystyczny w Norwegii24 lipca 2014 Alarm antyterrorystyczny w Norwegii - Prosimy, aby społeczeństwo miało się na baczności. Mamy informacje o planowanym na najbliższe dni zamachu terrorystycznym ze strony organizacji islamistycznych operujących w Syrii i […]
  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]
  • Anders Behring Breivik będzie studentem17 lipca 2015 Anders Behring Breivik będzie studentem Skazany na 21 lat za terroryzm Anders Behring Breivik otrzymał miejsce na studiach na Uniwersytecie w Oslo. Będzie on studiował politologię, ale nie otrzyma stopnia licencjata. Na pięć […]