Król nart po pijanemu rozbił Audi A7

4 maja 2014 | SPORT |

Foto: NRK/ScanPress.net Foto: NRK/ScanPress.net

Petter Northug (l. 28), norweska supergwiazda narciarstwa biegowego, rozbił w drobny mak swojego Audi A7. Do wypadku doszło wczesnym rankiem 4 maja w centrum Trondheim, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Petter Northug zbiegł z miejsca wypadku, pozostawiwszy rannego kolegę w aucie.

Sterta złomu, jaką przedstawia samochód po zderzeniu z barierką ochronną wskazuje na fakt, że dozwolona prędkość została przekroczona wielokrotnie. Zdaniem ekspertów mogła ona wynosić ok. 100 km/h.

Samochód Audi A7, rocznik 2012 z silnikiem diesla o mocy 210 KM i wartości ponad miliona koron norweskich, formalnie należy do Team Northug, zespołu prowadzącego jednego z najbardziej fetowanych narciarzy świata. Przesłuchany przez policję Northug przyznał, że kierował samochodem. Policja stwierdziła, że jedna z dwóch osób zbiegła z miejsca wypadku, nie precyzując jednak, czy był nim słynny narciarz, czy jego pasażer. Według doniesień telewizji NRK Petter Northug uciekł pozostawiając rannego kolegę w rozbitym aucie. Psy policyjne poszły za tropem, który dowiódł długie ramię sprawiedliwości do domu Pettera Northuga, położonego zaledwie w odległości kilkuset metrów od miejsca wypadku.

Problemy ze sponsorem

Coop, główny sponsor Pettera Northuga, z którym narciarz ma umowę opiewającą na  9 mln. koron rocznie, jest bardzo rozczarowany postawą swojego pupila. – To bardzo smutna i poważna sprawa – powiedział Svein Fanebust, dyrektor Coop na Norwegię w wywiadzie z dziennikiem VG. – Zachował się on w sposób niezgodny z ideałami, które zgodnie z naszą umową miał promować jako sportowiec – dodał Fanebust.

Coop postanowił dać Northugowi czas do przemyślenia, zanim nawiąże kontakt z Teamem Northug w celu przedyskutowania skutków jazdy po pijanemu dla współpracy sponsorskiej.

Skrucha Króla Nart

Wkrótce po przesłuchaniu na policji Petter Northug wydał oświadczenie prasowe, w którym przeprasza za zaistniały incydent: ” – Głęboko ubolewam z powodu tego, co się stało. Jestem teraz bardzo nieszczęśliwy i jednocześnie wdzięczny, że moja zła ocena sytuacji nie spowodowała jeszcze większych konsekwencji. Otwarcie opowiedziałem policji o tym, co się wydarzyło i jestem gotowy ponieść karę za swój czyn.”

I dalej: ” – Jestem całkowicie świadom oczekiwań społeczeństwa wobec mojej osoby i w najbliższej przyszłości opowiem więcej na temat tego wydarzenia. Zdaję sobie sprawę, że jestem wzorem do naśladowania dla wielu młodych ludzi i całkowiecie przyznaję, że nie zachowałem się, jak na taki wzór należy. Wiem, że zawiodłem, ale zrobię, co mogę, aby zmienić to w coś pozytywnego. Wiem, że będzie to najcięższy bieg mojego życia.”

 Costa del Ilseng

Zgodnie z prawodawstwem norweskim Northuga czeka bezwarunkowa kara pozbawienia wolności w wymiarze przeciętnie między 21 dni. a 3 miesiące.

Za jazdę po pijanemu można w Norwegii otrzymać do roku bezwarunkowego więzienia. Jeżeli kierowca miał powyżej 1,5 promila, wówczas kara więzienia jest absolutnie bezwarunkowa i otrzymuje się karę grzywny wysokości 1,5 raza wynagrodzenia miesięcznego. Jeżeli poniżej – wówczas kara może być jednocześnie częściowo bezwarunkowa, oraz w zawieszeniu, w zależności od okoliczności.

Jeżeli zawartość alkoholu wynosi do 0,5 promila, to zazwyczaj nie otrzymuje się kary więzienia. Od 0,5 do 1,0 promila wymierzana jest kara więzienia w zawieszeniu. Na chwilę obecną policja nie ujawniła poziomu alkoholu we krwi Pettera Northuga.

Norwegowie idący do więzienia żartują mówiąc wówczas znajomym, że wybierają się na urlop na Costa del Ilseng, nawiązując do nazwy więzienia, do którego kierowani są kierowcy karani za podobne przewinienia. Wszystko wskazuje, że norweskiego króla nart czekają przymusowe wakacje za murami, na które składa się zwykle przysłowiowe „zbijanie palet” transportowych.

Przeczytaj również: