Magnus Carlsen Mistrzem Świata w szachach

24 listopada 2014 | SPORT |

Foto: AP Foto: AP

Norweg Magnus Carlsen obronił tytuł szachowego Mistrza Świata w meczu rewanżowym rozgrywanym w rosyjskim Soczi. Carlsen (l. 23) wygrał 23.11. jedenastą partię z Viswanathanem Anandem (l. 44, India), ustalając wynik meczu na 6,5:4,5 pkt.

Pomimo złej organizacji i świecącej pustkami sali z powodu wysokich cen biletów, mecz cieszył się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.

Carlsen potrzebował w niedzielę trzech godzin i 27 minut, aby pokonać znakomicie grającego Hindusa. Grał on czarnymi i w 27 ruchu rzucił wszystko na jedną szalę, poświęcając wieżę. Partia nagle przybrała nieoczekiwany obrót i incjatywę zdobył Magnus Carlsen.

Na Twitterze mecz Carlsena śledziło 88 000 osób. Były momenty, że Carlsem mógł ten mecz przegrać. W szóstej partii Carlsen podstawił pionka, a mógł stracić nawet dwa. Ostatecznie Anand przegrał tą partię i bardzo psychicznie przeżył, że nie zauważył takiego prostego błędu przeciwnika. Partia ta niewątpliwie przejdzie do historii szachów jako jedna z tych, gdzie w meczu o mistrzostwo świada arcymistrzowie na najwyższym poziomie robią błędy graczy początkujących.

W trzeciej partii meczu Carlsen został ograny przez fantastycznie grającego Ananda i przegrał z nim po raz pierwszy od 4 lat! Przez długi czas mecz był wyrównany, sześć partii zakończyło się remisem.

– Jestem bardzo szczęśliwy, ale też bardzo zmęczony. Cały mecz był bardzo ciężki i cieszę się, że przez to przebrnąłem – powiedział Magnus Carlsen na konferencji prasowej po meczu. – Bardzo się zdenerwowałem, gdy zrozmiałem, że wygram ostanią partię oraz cały mecz. Z radości zacząłem grać bardzo szybko i musiałem trzymać nerwy na wodzy, żeby nie popełnić jakiejś gafy – dodał uszczęśliwiony Carlsen.


Magnus Carlsen zapowiedział, że chce pokonać rekord Kasparowa w ilości zdobytych tytułów mistrzowskich i zostać siedmiokrotnym mistrzem świata królewskiej gry.

„Vishy” Anand nie potrafił ukryć rozczarowania wynikiem meczu: – Pierwsze, co mi nawaliło, to były nerwy. Magnus był bardziej stabilny – powiedział Anand.

Polskim akcentem w Soczi był fakt, że sędzią głównym meczu był arcymistrz Andrzej Filipowicz, nie tylko utytułowany, ale także zasłużony i doświadczony działacz szachowy oraz sędzia międzynarodowy.

Następny mecz o mistrzostwo świata odbędzie się za dwa lata w 2016 r.

MAGNUS CARLSEN

  • ur. 30.11.1990 w Tønsberg
  • w wieku 13 lat został najmłodszym arcymistrzem w historii szachów (2004) i okrzyknięty „cudownym dzieckiem szachów”
  • 19.11.2009 został mistrzem świata w grze błyskawicznej podczas turnieju w Moskwie
  • jesienią 2012 osiągnął najwyższy ranking świata FIDE w historii szachów – 2861 – bijąc rekord Garriego Kasparowa
  • jest drugim po Kasparowie najmłoszym mistrzem świata (Kasparow był młodszy o parę miesięcy, gdy po raz pierwszy zdobył mistrzostwo świata).
  • pierwszy szachista w historii posiadający 3 tytuły mistrza świata: w grze szybkiej, błyskawicznej i „normalnej”.

Przeczytaj również:

  • JUSTYNA KOWALCZYK W NORWESKIEJ PRASIE22 lutego 2014 JUSTYNA KOWALCZYK W NORWESKIEJ PRASIE Justyna Kowalczyk pojawiła się w "Dagbladet" 22.02.2014 od strony zupełnie nieznanej kibicom biegów narciarskich w Norwegii. Dziennik przytacza duże fragmenty wywiadu udzielonego dla […]
  • Król nart po pijanemu rozbił Audi A74 maja 2014 Król nart po pijanemu rozbił Audi A7 Petter Northug (l. 28), norweska supergwiazda narciarstwa biegowego, rozbił w drobny mak swojego Audi A7. Do wypadku doszło wczesnym rankiem 4 maja w centrum Trondheim, gdzie obowiązuje […]
  • – Trzeba być głupim, żeby wpaść19 lutego 2014 – Trzeba być głupim, żeby wpaść Ponad 300 medali, w tym olimpijskich, mistrzostw świata i Pucharu Świata. To wszystko dorobek Norwegii, liliputa wśród państw, lecz giganta w sportach zimowych. Czy za nieprawdopodobnym […]