Marit Bjørgen kończy karierę?

7 sierpnia 2014 | SPORT |

Foto: Henryk E. Malinowski - ScanPress.net Foto: Henryk E. Malinowski - ScanPress.net

– Nie wiem, czy znajdę motywację aby kontynuować biegi po Mistrzostwach Świata w Falun – oznajmiła Marit Bjørgen – największa rywalka Justyny Kowalczyk w biegach narciarskich. 34-letnia Norweżka prześcignęła już teraz legendarnego Bjørna Dæhli pod względem ilości zdobytych medali na olimpiadach i mistrzostwach świata.

Bjørgen przebywa obecnie na zgrupowaniu treningowym kadry biegaczek w okolicach Lillehammer, gdzie wspólnie z m.in. Therese Johaug zaliczyła ok. 30 km. na nartorolkach w środę 06.08.2014.

Forma jest, ale motywacja…?

– Jeżeli mnie spytać o to teraz, to odpowiem, że mogłabym biegać jeszcze przez wiele lat, ale nie wiem, co będzie po zakończonym sezonie – stwierdziła w wywiadzie udzielonym dziennikowi VG (Verdens Gang). – Może jeszcze pobiegnę jedne mistrzostwa, albo dwa mistrzostwa.

Na razie głównym celem jest gruntowne przygotowanie się do zawodów w szwedzkim Falun. Ale po ich zakończeniu przyjdzie pora na refleksję: – Usiądę i się solidnie zastanowię. Mam nadzieję, że dzień, w którym uznam, że się „najadłam” sukcesami, nadejdzie i nie będę musiała rezygnować ze sportu z innych przczyczyn.

– Nie młodnieję z upływem czasu…

Nie jest wykluczone, że także kłopoty z sercem, które pojawiły się niespodziewanie u norweskiej mistrzyni nart tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia 2013, nasunęły myśl o rozważeniu zakończenia kariery. Z tego powodu musiała zrezygnować z Tour de Ski, jednego z głównych celów sportowych ubiegłego sezonu.

– Ciężkie treningi odbijają się na organizmie, kosztują one coraz więcej – dodała Bjørgen. – Ale myślę, że dała bym radę jeszcze cztery lata, do czasu następnej olimpiady.

Marit Bjørgen nie chce jednak robić rocznej przerwy na założenie rodziny. Od dawna myśli też o dziecku. – Przecież z upływem czasu nie robię się coraz młodsza. Myśl o założeniu rodziny i dzieciach staje się mi coraz bliższa – podsumowała w wywiadzie dla dzeinnika Adresseavisen z ubiegłego roku. – Jak wydorośleję i odstawię karierę narciarską na półkę, chciałabym wrócić do swoich korzeni. Dorastałam w Trøndelag (środkowa Norwegia – przyp. ScanPress.net) i czuję się tam fantastycznie, mam tam całą rodzinę. Ale to się jeszcze zobaczy.

 Norweski power

Zdaniem Egila Kristiansena, trenera kadry norweskich biegaczek, Marit Bjørgen mogłaby z powodzeniem konkurować przez wiele lat. – Ona w dalszym ciągu ma ekstremalny apetyt na zwycięstwa – dodał Kristiansen w rozmowie z VG.

 Marit Bjørgen to dziesięciokrotna medalistka olimpijska (sześciokrotna mistrzyni olimpijska), dziewiętnastokrotna medalistka mistrzostw świata (dwunastokrotna mistrzyni świata), trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata, dwukrotna zdobywczyni Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji dystansowej oraz czterokrotna zdobywczyni Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji sprinterskiej.

Foto: Henryk E. Malinowski - ScanPress.net

Foto: Henryk E. Malinowski – ScanPress.net

Jako samodzielną rekordzistką w liczbie zwycięstw oraz miejsc na podium w zawodach Pucharu Świata oraz wielokrotną mistrzyni olimpijską i świata, a także najbardziej utytułowaną sprinterką w historii Pucharu Świata. Jest uznawana przez niektórych ekspertów, komentatorów i zawodników za najlepszego sportowca w historii biegów narciarskich.

© ScanPress.net/Wikipedia

Przeczytaj również: