Lekarze wyjęli serce pacjenta, ale nie wstawili nowego

17 grudnia 2015 | AKTUALNOŚCI | Artykuły | SPOŁECZEŃSTWO |

Fot. VG/ScanPress.net Fot. VG/ScanPress.net

Tragedią zakończyła się operacja transplantacji serca w Rikshospitalet w Oslo. W tym jednym z najbardziej prestiżowych szpitali Norwegii doszło do fatalnego nieporozumienia, w wyniku którego pacjent zmarł.

Wszystko zaczęło się jak rutynowa operacja wszczepienia serca dawcy pacjentowi z problemami kardiologicznymi. Był nim 60-cio letni mężczyzna od wielu miesięcy czekający na nowe serce. Gdy wszystko miało być gotowe, został wezwany do Rikshospitalet w trybie pilnym z infomacją, że szpital jest w posiadaniu serca od dawcy, który pasował do profilu pacjenta.

Mężczyzna został wprowadzony w stan narkozy, po czym otworzono mu klatkę piersiową i zespół chirurgów wyjął jego chore serce. Po godzinie oczekiwania na obiecane serce dawcy okazało się, że ono nie zostanie przysłane, ponieważ zostało wysłane do innego pacjenta w stanie krytycznym, w innym miejscu Norwegii.

Doba bez serca

Szpital Rikshospitalet w tym czasie nie dysponował innym, zamiennym sercem. Wysłano niezwłocznie do szpitali w całej Skandynawii wykonujących transplantacje  alarmujące zapytanie o dostępne serce nadające się dla chorego. Niestety, w żadnym z ośrodków akurat nie było organu pasującego dla mężczyzny. Lekarze ocenili także, że jego stare serce nie nadawało się do ponownego wstawienia, nawet jako rozwiązanie tymczasowe. Pacjent przeleżał dobę na stole operacyjnym podłączony do płuco-serca i oczekiwał na odpowiednie serce, które w końcu nadeszło od innego dawcy.

– Osoby podejmujące decyzje rozminęły się w swoich ustaleniach i nie wszyscy, którzy powinni, uczestniczyli w tym procesie. Nie było między nimi dobrej komunikacji i zawiodły procedury  – wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem VG Arnt E. Fiane, ordynator Oddziału Chirurgii Serca w Szpitalu Uniwersyteckim Rikshospitalet w Oslo.

– System funkcjonował przez 40 lat, ale tym razem zawiódł w tym przypadku wielokrotnie – dodał Arnt E. Fiane.

Kilka tygodni po operacji stan pacjenta zaczął się pogarszać i ostatecznie zmarł on na skutek komplikacji.

– Możemy założyć, że prognoza pomyślnego zakończenia zabiegu gwałtownie się pogorszyła w ciągu tej doby, gdy pacjent był podłączony do płuco-serca. Mamy dobre rezultaty w transplantacjach i pacjent najprawdopodobniej żyłby, gdyby przewidziane dla niego serce nie zostało wysłane gdzie indziej – stwierdził Arnt E. Fiane.

Negatywny sygnał dla dawców organów

Dr. Arnt E. Fiane jest zdania, że ten incydent może poważnie nadwyrężyć zaufanie do systemu, co miało miejsce w Niemczech w 2013 r.

– Bardzo się boimy, jaki może być tego skutek w społeczeństwie. Chcielibyśmy, aby ludzie byli nastawieni pozytywnie do idei bycia dawcą serca i mogli w ten sposób uratować życie chorym na serce – zauważył Arnt E. Fiane.

Sprawa tragicznej pomyłki została standardowo zgłoszona na policję oraz do Helsetilsynet – Państwowej Komisji Nadzoru Służby Zdrowia, która przeprowadziła kontrolę na miejscu.

Procedury transplantacji serca są kluczowym punktem, na którym skupi się Helsetilsynet. Od momentu przygotowania pacjenta do transplantacji nie może minąć więcej, niż 4 godziny do chwili przeszczepu i „uruchomienia” serca u pacjenta. Operacja przygotowania pacjenta musi się zacząć, zanim serce dawcy zostanie dostarczone do szpitala. Rikshospitalet dokonał już przglądu koniecznych procedur procesu pobierania organów i wszczepiania ich pacjentom.

W Norwegii przeprowadzono w 2013 r. 469 zabiegów transplantacji organów. Około 400 osób jest w dowolnym czasie na liście oczekujących na nowy organ. Potrzeby przerastają możliwości służby zdrowia w Norwegi, wskutek czego co 2 tydzień umiera jedna osoba w oczekiwaniu na organ.

Źródło: VG, NTB, NRK

 

 

Przeczytaj również:

  • Policja norweska będzie uzbrojona17 listopada 2015 Policja norweska będzie uzbrojona Ataki terrorystyczne w Paryżu zmieniły podejście władz norweskich do kwestii uzbrojenia policji w broń palną. Zostaje ono przedłużone do 1 grudnia 2015. W wyniku wspólnego spotkania […]
  • W Bergen aresztowano zoofila2 października 2015 W Bergen aresztowano zoofila Policjant po cywilnemu zatrzymał w poniedziałek 21 września 2015 mężczyznę. Sąd w Bergen przedstawił mu zarzuty uprawiania seksu ze zwierzętami. Grozi mu kara do 3 lat […]
  • Atak w poniedziałek 28.07? Norwegia w stanie pogotowia26 lipca 2014 Atak w poniedziałek 28.07? Norwegia w stanie pogotowia Patrole policji z bronią gotową do strzału przy najważniejszych urzędach państwowych, parlamencie, pałacu królewskim w Oslo, zaostrzony reżim kontroli na wszystkich lotniskach, 78 […]