Tragedia polskiej rodziny z Bergen – w Polsce

27 lipca 2015 | AKTUALNOŚCI | Artykuły | POLACY W NORWEGII |

Fot. TVN24 Fot. TVN24

Do tragicznego wypadku doszło 22.07.2015 na autostradzie A2 pobliżu Świnic Warckich. Polska rodzina z Bergen straciła dwójkę dzieci l. 11 i 13.

Przebieg wypadku zaczerpnięty z Dziennika Łódzkiego:

„Do wypadku doszło w środę (22 lipca) kilka minut po godz. 3. Czteroosobowa rodzina jechała oplem autostradą A2 od strony Poznania w kierunku Łodzi. Na 311 km drogi, za węzłem Dąbie ich samochód uderzył w bariery energochłonne i uszkodził ekrany dźwiękochłonne.

Za kierownicą samochodu siedziała 33-letnia kobieta. Po uderzeniu w bariery opel odbił się i auto zatrzymało się w poprzek drogi. Wiadomo, że prowadzony przez kobietę opel jechał prawym pasem autostrady w kierunku Warszawy. W pewnym momencie auto zjechało na lewy pas, by po chwili ponownie zjechać na pas prawy. W tym momencie kobieta prawdopodobnie straciła panowanie nad samochodem i opel uderzył w bariery energochłonne. Nie wiadomo, czy manewr 33-latki był wynikiem uniknięcia zderzenia z innym pojazdem, czy np. efektem omijania innej przeszkody. Możliwe też, że kierowca po prostu stracił na chwilę świadomość lub przysnął za kierownicą.

Chwilę później w samochód osobowy wjechała laweta przewożąca dwa samochody. Opel kolejny raz został obrócony wokół własnej osi. 24-letni kierowca lawety próbował wyminąć rozbitego opla. Jednak prawdopodobnie zobaczył wrak w ostatniej chwili i nie miał szans na uniknięcie zderzenia. Na miejscu zginął 11-letni chłopiec.

Ratownicy próbowali reanimować jego 13-letnią siostrę. Niestety, dziewczynki nie udało się uratować. Do szpitala zostali odwiezieni zszokowani rodzice i kierowca lawety. Z relacji osób obecnych na miejscu wypadku wynika, że w chwili zderzenia lawety i opla dzieci były poza pojazdem. Prawdopodobnie wysiadły z samochodu po tym, jak opel uderzył w bariery i ekrany zabezpieczające. ”

Tu znajdziesz wyjaśnienia polskiej policji w relacji TVN24.

A2

Fot. Jarosław Kosmatka/ScanPress.net

– Wiadomość najgorsza z możliwych

– Już wcześniej dotarła do nas wiadomość o wypadku, ale nie było pewności. Potwierdzenie nadeszło w niedzielę 26.07. ze szkoły Damsgård  – powiedziłał Terje Osland w rozmowie z gazetą Bergens Tidende. Kieruje on klubem sportowym Frøya Idrettslag, w którm tragicznie zmarły chłopiec trenował piłkę nożną i koszykówkę.

– Dla działacza sportowego jest to najgorsza z możliwych wieści jaką można otrzymać – dodał mocno poruszony Terje Osland. Drużyna piłkarska z udziałem kierownictwa klubu uczciła w poniedziałek 27.07. o 17.00 pamięć tragicznie zmarłego chłopca.

– Zapamiętamy go, jako aktywnego chłopca, często przychodził na boisko, był codziennie, każdego popołudnia do wieczora – powiedział  Terje Osland.

Utrata najlepszej przyjaciółki

– Córka przeżywa traumę, dużo rozmawiamy, oglądamy filmy wideo i zdjęcia ich obydwu – powiedziała Lisbeth Arnesen, matka najlepszej przyjaciółki zmarłej 11-sto letniej Polki.

– Miała niezwykłe poczucie humory, świetnie grała w gry i posługiwała się YouTube i uwielbiała koty- dodała Lisbeth Arnesen. Podjęła ona inicjatywę spotkania w szkole Damsgård, poświęconego pamięci dzieci, do której polskie rodzeństwo uczęszczało.

 

Przeczytaj również:

  • Polak oskarżony w Norwegii o terroryzm: ” – Nie jestem zagrożeniem”5 października 2015 Polak oskarżony w Norwegii o terroryzm: ” – Nie jestem zagrożeniem” Polski obywatel, który został aresztowany w Norwegii pod zarzutem udziału w działaniach terrorystycznych w Syrii, zaprzecza oskarżeniom. Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) odmawia […]
  • W Bergen aresztowano zoofila2 października 2015 W Bergen aresztowano zoofila Policjant po cywilnemu zatrzymał w poniedziałek 21 września 2015 mężczyznę. Sąd w Bergen przedstawił mu zarzuty uprawiania seksu ze zwierzętami. Grozi mu kara do 3 lat […]
  • „Walka o byt” – serial NRK o polonii w Norwegii7 września 2014 „Walka o byt” – serial NRK o polonii w Norwegii Już w środę 10 września o godz. 21.35 państwowa telewizja NRK 1 rozpoczyna emisję 8 odcinków pierwszego sezonu serialu „Kampen for tilværelsen” – „Walka o byt”. Bohaterem jest Polak, […]