Zmarła Nini Stoltenberg – siostra byłego premiera

30 lipca 2014 | AKTUALNOŚCI | Artykuły | SPOŁECZEŃSTWO |

Nini S

W wieku l. 51 zmarła Nini Stoltenberg, siostra byłego premiera Norwegii, Jensa Stoltenberga. Była ona córką Thorvalda Stoltenberga, ministra obrony (1979-81)  i spraw zagraniczynch (1987–1989 i 1990–1993). Nini Stoltenberg od ok. 20 lat zmagała się z uzależnieniem od heroiny.

Choć urodziła się w rodzinie o tradycjach politycznych, nie zamierzała robić kariery politycznej, choć od wczesnej młodości żywo angażowała się w sprawy społeczne. Mając zaledwie 12 lat uczesniczyła w okupowaniu pustego budynku w dzielnicy Hammersborg w Oslo. Parę lat później wraz z piątką innych zbuntowanyhc nastolatków okupowała pustostan przy ulicy Skippergata 6 w Oslo.

Młodzież związana ze jej środowiskiem, a więc lewicowych radykałów i anarchistów, zajęła w 1982 r. budynek przy Pilestredet 30, w którym nota bene mieszkał na początku XX w. malarz Edvard Munch.

Nini Stoltenberg i Bruce Springsteen - 1981.

Nini Stoltenberg i Bruce Springsteen – 1981.

W wieku dorosłym rozpoczęła studia prawnicze i zaangażowała się w pracę w telewizji NRK. Była jedną z dziennikarek prowadzących program «På tide med Ole Paus» w TV3. To w tym czasie zetknęła się z heroiną, która ostatecznie miała przyczynić się do jej śmierci.

Nini Stoltenberg była na krawędzi śmierci, gdy 2001 trafiła do szpitala po zażyciu kolejnej dawki narkotyku. Cudem przeżyła i przyznała się publicznie do swej narkomanii, co wywołało szok w społeczeństwie norweskim. Twierdziła, że walka z narkomanią jest już przegrana i należy zatem zalegalizować używanie haszyszu i marihuany.

Wkrótce rozpoczęła walkę z nałogiem i zaangażowała się w zmianę norweskiej polityki antynarkotykowej, która jej zdaniem powinna stać się „bardziej ludzka”. Krytykowaną ją ostro za brak bezwzględnego potępienia swego nałogu, który – chć o mało jej nie zabił – uważała za „zaj…..ście przyjemny” („j..g godt”). Jej ojciec Thorvald Stoltenberg korzystał z doświadczeń córki starając się nadać norweskiej polityce walki z narkomanią „ludzki wymiar”. Za rządów premiera Kjella Magnego Bondevika była ona członkiem grupy ekspertów.

Norwegia ma jeden z najwyższych na świecie – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – wskaźników śmierci na skutek używania narkotyków. W 2012 zmarło z tego powodu 246 osób. Szacuje się, że w Norwegii jest ok. 18 – 20 000 heroinistów, z których 6 700 leczy się za pomocą metadonu.

 

Przeczytaj również:

  • Pijany chirurg dokonywał transplantacji nerki12 listopada 2016 Pijany chirurg dokonywał transplantacji nerki Ordynator oddziału w szpitalu Rikshospitalet w Oslo operował będąc w stanie upojenia alkoholowego. W trakcie operacji transplantacji nerki wypił 3/4 l. wina.  Lekarz (l. 59) jest […]
  • Norwegia walczy z zagrożeniem terroryzmem17 maja 2015 Norwegia walczy z zagrożeniem terroryzmem 8. maja br. sąd w Oslo skazał trzech mężczyzn na kary więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej IS. Trzy dni później PST (Policyjna Służba bezpieczeństwa) aresztowała […]
  • Anders Behring Breivik będzie studentem17 lipca 2015 Anders Behring Breivik będzie studentem Skazany na 21 lat za terroryzm Anders Behring Breivik otrzymał miejsce na studiach na Uniwersytecie w Oslo. Będzie on studiował politologię, ale nie otrzyma stopnia licencjata. Na pięć […]