Anders Breivik grozi strajkiem głodowym

29 września 2015 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA | SPOŁECZEŃSTWO | SPRAWA BREIVIKA |

Anders Breivik Fot. Henryk E. Malinowski, ScanPress.net 2012

Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko „nieludzkiemu traktowaniu” przez władze więzienne.

Breivik został w 2012 skazany za zabicie 69 osób na wyspie Utøya oraz detonację bomby w dzielnicy rządowej, od której zginęło 9 osób. Wyrok 21 lat więzienia zawiera klauzulę pozwalającą na przedłużenie wyroku ze względów prewencyjnych. co w praktyce oznacza wyrok dożywotnego więzienia.

Breivik został osadzony w specjalnie przystosowanym dla niego oddziałe więzienia Skien, składającym się z dwóch połączonych ze sobą izolatek. Obowiązuje tam zaostrzony rygor, przeciwko któremu Breivik obecnie protestuje. Jego zdaniem warunki odbywania kary znacznie się pogorszyły od początku września 2015.

Strajk głodowy „aż do śmierci”

Najpilniej strzeżony więzień Norwegii wystosował doniesienie na policję przeciw Andersowi Anundsenowi, ministrowi sprawiedliwości z ramienia Partia Postępu – (Frp), oskarżając go o pogorszone i nieludzkie warunki odbywania kary. Wskazuje on na m.in. fakt, że tylko przez godzinę w ciągu doby może korzystać z dwóch izolatek.

– Trudno mi komentować warunki odbywania kary więzienia przez poszczególnych penitencjariuszy. Poza tym nie czytałem jeszcze pisma Breivika – oznajmił dziennikowi Dagbladet minister Anders Anundsen poprzez swojego rzecznika prasowego.

Øystein Storrvik, nowy adwokat Breivika, potwierdza w dużej mierze twierdzenia Andersa Breivika o pogarszających się warunkach i postanowił w jego imieniu zaskarżyć Norwegię przed sądem za łamanie praw człowieka.

Breivik odbywa karę w całkowitej izolacji od ludzi już od czterech lat i ma kontakt wyłącznie z personelem więziennym. Jest to także podyktowane jego własnym bezpieczeństwem, jako że wiosną 2015 Breivik otrzymał przez drzwi pogróżki od współwięźnia. Poddany jest on też surowej kontroli korespondencji i informacji.

W swojej skardze Breivik wyliczył, że od 2012 przeszedł 884 razy przymusową kontrolę osobistą nago a ponadto zastosowano wobec niego ok. 2300 razy chwyty przymusu bezpośredniego. Twierdzi także, że spędzią dwa i pół roku w izolatce, mając w tym mniej niż 5 minut dziennie kontakt z innymi ludźmi. Breivik uważa, że jest ofiarą znęcania się.

Adwokat potwierdza także, że Breivik wystosował otwarty list do redakcji wielu gazet Skandynawii, w którym ostrzega, że rozpocznie strajk głodowy aż do śmierci.

– Dzieje się tak, że nie wytrzymuje on ostatniego zaostrzenia warunków więziennych i pisze, że już więcej nie ma siły. Miał malo a teraz ma jeszcze mniej. Całkowita izolacja od ludzi jest utrzymana i zawężono także fizyczne ramy kary, jak wielkość dostępnej przestrzeni i ograniczono czas kontaktu z personelem – dodał adwokat Storrvik w rozmowie z dziennikiem Dagbladet.

„Dysponowanie wewnętrznymi zasobami”

Ole Kristoffer Borhaug, dyrektor więzienia w Skien, twierdzi, że powodem ograniczeń wprowadzonych w stosunku do Breivika są priorytety w”dysponowaniu wewnętrznymi zasobami” posiadanymi przez zakład karny w Skien.

– Kontroli osobistej poddajemy wszystkich więźniów i robimy to względnie często, na różne sposoby. Nie mogę powiedzieć, na czym to polega, gdyż ujawniłbym kwestie dotyczące bezpieczeństwa więzienia – skomentował Ole Kristoffer Borhaug w wywiadzie dla Dagbladet. Dodał on też, że na chwilę obecną nikt nie prowadzi strajku głodowego i nie chce komentować konkretnych zarzutów Breivika, wypowiada się jedynie w kwestiach generalnych.

– Penitencjariusze odbierają codzienne, rutynowe procedury inaczej, niż my, pracownicy więzienia. Wielu więźniów odnosi wrażenie, że poddani są surowemu reżymowi kontroli i ograniczeń dodał Ole Kristoffer Borhaug.

Źródło: Dagbladet, Nettavisen. ScanPress.net © 2015.

 

Przeczytaj również:

  • Breivik domaga się PlayStation3 – grozi strajkiem głodowym14 lutego 2014 Breivik domaga się PlayStation3 – grozi strajkiem głodowym Jak podała norweska „Dagbladet” skazany w 2012 r. na 21 lat więzienia za terroryzm Anders Behring Breivik (l. 34) w liście skierowanym do agencji AFP oznajmia, że rozpocznie strajk […]
  • Breivik zaskarży karę izolacji2 kwietnia 2014 Breivik zaskarży karę izolacji Anders Behring Breivik, skazany na 21 lat więzienia zamachowiec, chce zaskarżyć do sądu warunki odbywania kary. W sobotę minie 1000 dni od czasu rozpoczęcia odsiadki. Odbył on je w […]
  • Anders Behring Breivik będzie studentem17 lipca 2015 Anders Behring Breivik będzie studentem Skazany na 21 lat za terroryzm Anders Behring Breivik otrzymał miejsce na studiach na Uniwersytecie w Oslo. Będzie on studiował politologię, ale nie otrzyma stopnia licencjata. Na pięć […]